Az euróövezeti vezetők mindenképpen megadják Görögországnak a következő hetek finanszírozásához szükséges külső pénzügyi segítséget, függetlenül az újabb konszolidációs intézkedések parlamenti elfogadásától - vélekedtek keddi helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők. Ugyanakkor megjegyezték: súlyos hitelességi következményei lennének, ha Görögország az intézkedések parlamenti elutasítása esetén is hozzájutna a külső támogatáshoz.
Az Eurasia Group elemzése szerint az elmúlt hetekben a valutaunió több vezető tisztviselője is elengedhetetlen fontosságúnak nevezte a további finanszírozási segítség szempontjából az újabb görögországi megszorító intézkedések parlamenti elfogadását.
Az Eurasia szerint azonban az euróövezeti vezetők - tekintet nélkül a görög parlamenti voksolás kimenetelére - mindenképpen elő fogják teremteni a pénzt, eredménytelen törvényhozási szavazás esetén valószínűleg áthidaló kölcsön formájában, egyszerűen annak megakadályozására, hogy Görögország már július elején - nem rendezett körülmények közepette - törlesztési leállás felé sodródjon.
Ebben az esetben a kölcsönt már jó eséllyel a hétvégén esedékes rendkívüli Eurogroup-ülésen jóváhagynák. E hitelek célja az lenne, hogy átsegítse Görögországot júliuson és augusztuson. A finanszírozás visszatérne a hagyományos mederbe, amint egy új görög kormány lép hivatalba, és az életbe lépteti a mostani tervezethez hasonló középtávú költségvetési csomagot - jósolták az Eurasia londoni elemzői.
A ház szerint azonban ha ez a forgatókönyv játszódik le, az az eddigi legnagyobb csapást mérné a vezető euróövezeti országok - különösen Németország - hitelességére, és ennek fontos következményei lennének a jövőbeni válságkezelésre.
A görög - valamint a portugál és ír - politikusok ugyanis ebből tudnák, hogy az euróövezeti vezetők "töltetlen pisztollyal" fenyegetőznek, és ez "végzetesen" aláásná a valutauniós döntéshozó elit képességét a perifériális országok reformjainak előmozdítását célzó nyomásgyakorlás kifejtésére, ráadásul olyan időszakban, amikor erősödik a reformokkal szembeni belső ellenállás is ezekben az országokban - áll az Eurasia keddi londoni elemzésében.
MTI