3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kilenc pontos tervvel reagált az euróövezeti válságkezeléssel kapcsolatos bírálatokra szerdán, a Bundestagban elmondott beszédében a német kancellár; Angela Merkel hangsúlyozta, hogy Németország, Európa legerősebb gazdaságaként különösen komolyan veszi saját felelősségét, azt várva a csütörtökön kezdődő uniós csúcstól, hogy pontos és egyértelmű döntést hoz a 2013-tól felállítandó Európai Stabilitási Mechanizmusról (ESM).

Angela Merkel a Bundestag szerdai ülésén felolvasott kormányfői nyilatkozatában kijelentette: az Európai Unió tagállamai meg fogják teremteni a válságkezelést szolgáló állandó új mechanizmust. Ennek érdekében meg kell nyitni az utat a Lisszaboni Szerződés kisebb fokú módosítása előtt. A válságmechanizmus azonban csak végső esetben lesz igénybe vehető, lehívását pedig szigorú feltételekhez kell kötni.

A tagállamok "felségjogait" érintetlenül kell hagyni - hangsúlyozta a kancellár, ismételten elutasítva az uniós tagországok által kibocsátandó közösségi értékpapír, az úgynevezett eurokötvény gondolatát. Mint fogalmazott, a pénzpiaci kockázatok "közösségi megosztása" nem jelenthet megoldást a problémákra.

"Európában senkit nem fogunk magára hagyni, senkit nem fogunk elbukni hagyni. Európa a közös sikerünk lesz, mert Európa csak közösen sikerülhet" - hangoztatta Merkel.

Az ellenzéki pártok egybehangzóan bírálták a Merkel-kormány hozzáállását az euróövezetet érintő válság kezeléséhez. A három párt közül az SPD és a Zöldek lehetségesnek tartanák közösségi államkötvények korlátozott kibocsátását mint az európai szolidaritás kifejezését a piacok felé.

Frank-Walter Steinmeier, a szociáldemokraták frakcióvezetője cikk-cakk irányvonalat vetett Merkel szemére, azzal vádolva a kancellárt, hogy figyelmen kívül hagyja az Európai Központi Bankból érkező vészjeleket. Ezek egyike éppen az EKB alaptőkéjének fölemelésére figyelmeztetett, miután a bank hatalmas mennyiségű államkötvényt vásárolt fel a nehéz helyzetbe jutott tagállamoktól.

Jürgen Trittin, a Zöldek frakcióvezetője szerint Merkel magatartása hozzájárult a pénzügyi válság súlyosbításához. Egyes EU-tagországokban emiatt már csak "fukar teuton szörnyként" emlegetik. A kormánynak föl kell tennie magának a kérdést: a polgárok vagy a bankok érdekeit képviseli-e. A kettő egyszerre ugyanis nem fog menni.

A CDU/CSU koalíciós partnerének, a liberális FDP-nek a frakcióvezetője megvédte Merkel álláspontját. Birgit Homburger a parlamenti vitában kijelentette: a kormánypártok változatlanul készek vállalni a rájuk háruló felelősséget. Arról azonban szó sem lehet, hogy áldásukat adják európai szinten holmi "teljes körű CASCO-biztosítás" bevezetésére.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!