Noha a piaci várakozások a kamatemelést erősítik, fontos, hogy lássuk az eurózónán belüli törésvonalakat a kérdésben, mondta el az mfor.hu kérésére Gerőcs Tamás az Equilor elemzője. Míg a centrum országok, és különösen Németország aggódik az infláció elszabadulása miatt, addig a periférián jelentős problémákat okozhat a likviditás szűkülése. Az EKB-nak a helyzet orvoslására a kamatfolyosó alakítása terén lehet mozgástere, azt érdemesebb figyelni. (mfor.hu szerk.: Az inflációs nyomás létezésével nem minden piaci szereplő ért egyet, az ING IM szerint például alaptalanok az inflációs félelmek a nyugati világban)
A drágulás ütemének és a gazdaság felépülésének folyamatában az irányadó refinanszírozási ráta tehát nagy valószínűséggel 25 bázisponttal nőhet a holnapi döntés értelmében, ám a kamatfolyosó szélességének változása nem egyértelmű.
A kamatemelés problémákat okozhat a periféria országainak (Görögország, Írország, Portugália, Spanyolország), melyet a folyosó szélesítése ellensúlyozhat, ám felmerült a szűkítés lehetősége is, mely inkább politikai szempontból lehet problémás, hiszen ez a déli országok lakáshiteleinek terheit tovább növelné, mondta Gerőcs.
Merre mehetnek a devizaárfolyamok?
A Raiffeisen eheti devizapiaci elemzése szerint év végéig 2 százalékig is emelkedhet az európai alapkamat, ami akár 1,5 dolláros értéket is adhat a közös pénznek. Fontos azonban megjegyezni, hogy amennyiben a döntést követően Trichet letöri a további kamatemelési várakozásokat, akkor az euró akár gyengülhet is a dollárral szemben.
Ugyanakkor nem világos, hogy a forinttal szemben ez milyen hatást gyakorolhat. A magyar valutát mostanság más tényezők is mozgatják, annak jelentős erősödése után egyébként is érik a korrekció, tette hozzá Gerőcs. Véleménye szerint a reálárfolyam olyan 270 forint körül alakulhat az euróval szemben. Ugyanakkor a Raiffeisen szerint a forint iránt növekvőben van a bizalom, ami a konvergencia program április 15-i leadását követően tovább javulhat, így akár 260 forint alá is kerülhet egy euró ára.
A várható kamatemelés hatására az euró a svájci frankkal szemben is izmosodhat, ami tovább erősítheti a forintot a frankkal szemben. Ugyanakkor az alpesi országban is nő az infláció üteme (lásd: A vártnál jobban nőttek a fogyasztói árak Svájcban), így ott is erősödhetnek a kamatemelési várakozások, igaz, a svájci jegybank legközelebb csak júniusban dönthet a kamatról. Gerőcs szerint egyébként a forint rendkívüli erősödése a frankkal szemben nem fenntartható, véleménye szerint a svájci frank reális árfolyama a közeljövőben 205 forint körül mozoghat.
Kosztolányi Bálint
mfor.hu