5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Két hullámban terjedtek el a devizahitelek idehaza. Bár számos régiós országok is belefutottak a "termékbe", de szinte csak nálunk kapott teljesen zöld utat a válságig.

Múlt hét szerdán tette közzé dolgozói pályázatára érkezett legérdekesebb írásokat a jegybank az MNB-szemle különszámában. A számos tanulmány közül a következőkben a talán legtöbb embert érintő értekezést, a lakossági devizahitelek elterjedését és következményeit boncolgató pályaművet ismertetjük.

Az MNB munkatársai szerint a lakossági hitelezés feltételei a kilencvenes évek végére teremtődtek meg. Addig a bankok a gazdaság instabil helyzete, valamint az elégtelen fiókhálózat miatt nem igazán kínáltak lakossági hiteltermékeket. Ráadásul a magas kamatok miatt a magánszemélyek sem támasztottak keresletet. Aztán a nominális kamatok mérséklődésével, a lakossági jövedelmek tényleges, illetve várt növelésével megindult a háztartások hitelkereslete.

2001-ben aztán az állami támogatású lakáshitelek megjelenésével "berobbant" a lakossági hitelpiac. Olyannyira, hogy a költségvetési terhek miatt a feltételeket szigorították, így a bankok a gépjárműpiacon akkor már bevezetett devizahitelek irányába mozdultak el. 2004-től megindult a devizahitelek első hulláma, amely a 2006-os megszorításokig volt tetten érhető és döntő részben lakáscélú hiteleket érintett. Az MNB munkatársainak becslése szerint eddig, vagyis 2006-2007-ig a lakosság eladósodása egyensúlyi folyamatnak volt tekinthető. De aztán jöttek a 2006-os megszorítások, a lakosság reáljövedelme pedig csökkent. Ennek ellenére a háztartások fogyasztása nem esett vissza, mivel jövedelmük csökkenését hitelek felvételével kompenzálták. És ez elhozta a devizahitelek második "robbanását".

(Forrás: MNB)

A háztartási hitelek felfutása egyébként hasonló volt a többi régiós országáéhoz. Legalábbis, ami a GDP-re vetített hitelszint változását érinti 2001 és 2008 között. A gyors hitelbővülés azonban eltérő méretekben járt együtt a devizahitelek térhódításával. Az MNB munkatársai három országcsoportot azonosítottak. Az elsőbe a balti államok tartoznak, ahol már 2001 előtt is jelentős szerepet játszottak a devizahitelek, azon belül is szinte 100 százalékig az euró alapú hitelek. A második csoportba hazánk mellett Bulgária, Lengyelország és Románia tartozik, ahol a lakossági hitelbővülés időszakában futott fel a devizahitel-állomány. Ugyanakkor miközben a bolgároknál és a románoknál az euró-, addig a lengyeleknél és a magyaroknál a svájci frankhitelek domináltak. A harmadik, legszerencsésebb országcsoportot pedig a csehek és a szlovákok alkotják, hiszen náluk sem a hitelbővülés előtt, sem után nem folyósítottak külföldi valutában hitel.

(Forrás: MNB)

De miért pont nálunk?

Az MNB szakemberei néhány empirikus tanulmány alapján megállapítottak pár okot, amiért a régiós országok lakossági eladósodottságának szerkezete más és más mintát mutat. Az biztos, hogy a bankok tulajdonosi körének (külföldi vs. belföldi) nem volt szignifikáns hatása a devizahitelek eltérő felfutására. Az viszont kimutatható, hogy azokban az országokban, ahol a banki betétek összege nem volt elégséges a hiteligények kielégítésére, ott a bankok külföldről vontak be forrásokat. Ezeket a forrásokat viszont az árfolyamkockázatokat a hitelesekre hárítva devizahitelként folyósították. Ráadásul számos országban (leginkább hazánkban) a költségvetési jelentős hiánya felszívta a magánszektor megtakarításainak jelentős részét, így a lakossági hiteligények kielégítését még inkább külső forrásokból kellett finanszírozni.

(Forrás: MNB)

Természetesen a kamatkülönbözetek is a szignifikáns okok között található. Ahol lényegesen magasabb volt a hazai hitel kamata, ott hatalmas versenyelőnye volt a devizahiteleknek. Ráadásul a devizahitelek felfutása előtt, illetve alatt a forint – persze jelentős részben a devizahitelek átváltása miatti forintkeresletnek köszönhetően – inkább erősödött, mint gyengült volna. Vagyis a korábbi időszak stabil árfolyama miatt a lakosság nem látta különösebben kockázatosnak a devizahiteleket. (mfor.hu szerk: sajnos a szabályozói oldal sem)

Az MNB munkatársak által idézett egyik tanulmány kimutatta, hogy azokban az országokban ahol hosszú távú fix kamatozású belföldi devizában denominált hitelek elérhetők voltak, ott nem terjedt el a devizahitel. A régiós országok közül a teljes időszakban csak Csehországban és Szlovákiában volt ilyen konstrukció, így nem meglepetés, hogy ez a két ország került a legszerencsésebb országcsoportba. Mint ismert, és fentebb is írtuk, hazánkban ezt a lehetőséget költségvetési okok miatt 2003-ban megszüntették.

De a devizahitelek felfutása szempontjából nem csak 2003-ban követtünk el hibát. A kockázatokat felismerve Lengyelországban és Lettországban már 2007 végén szigorították a bankok devizahitel-kihelyezésének feltételeit, továbbá Lettországban és Romániában a kockázati súlyozást és a devizakitettséghez kötődő tartalékolási követelményeket szigorították. Keleti szomszédunk abból a szempontból is szerencsésebb helyzetben volt (van) nálunk, hogy a devizahitelek 80 százaléka euróhitel, ami ellen részben természetes fedezettséget nyújtott az eurózónában jelen lévő jelentős román migráns populáció által hazautalt jövedelem.

Lengyelország pedig a szabályozás terén nemcsak azért járt a magyar előtt, mert már 2007 végén szigorított, hanem a devizahitelek magyarországi elterjedésének második hullámát lehetővé tevő szabad felhasználású jelzáloghitelek elterjedését is szabályozás gátolta.

A cikk folytatása, Devizahitelek - miért hazánknak okozták a legnagyobb károkat? címen itt érhető el.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!