4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szinte folyamatosan egyéves csúcson a forint, több hónapos mélyponton a kötvényhozamok - a jelek szerint most nagyon szeretik a befektetők hazánkat. Ennek két fő oka lehet: egyrészt a nyári uborkaszezon, másrészt pedig a készülő IMF-megállapodás. Az mfor.hu által megkérdezett elemző szerint ez a kegyelmi állapot sem tarthat örökké, félő, hogy ősszel megint egyre drágábban tudjuk majd finanszírozni magunkat. Mfor.hu-háttér.

Nem csak a forint szárnyal

A múlt héten már írtunk arról, hogy a forint egy éve nem látott szinteken járt. Azóta kicsit korrigált az árfolyam, de továbbra is stabilan 280 alatt van az euró jegyzése, vagyis nincs ok aggodalomra. Akkor Kuti Ákos, az Equilor elemzője a nyári alacsony forgalommal és a kedvező nemzetközi hangulattal magyarázta a magyar deviza szárnyalását. A forinthoz hasonlóan a kötvénypiacon is érdekes folyamatok figyelhetők meg, hiszen az utóbbi hetekben több hónapos mélypontok közelébe kerültek a hazai kötvényhozamok.

Az aukciókon rendre csökkenő hozam mellett sikerült eladni az állampapírokat, így mostanra nem csak a 3 hónapos diszkont kincstárjegy, hanem a 12 hónapos jegyzése is a 7 százalékos jegybanki alapkamat alá csökkent, ami általában azt szokta jelezni, hogy a piac kamatcsökkentésre számít. Hasonlóra egyébként tavaly október óta nem volt példa, hogy mindkét kincstárjegyünk átlaghozama 7 százalék alatt alakuljon. Ha pedig ehhez hozzátesszük, hogy januárban a 12 hónaposok aukciós hozama még a 10 százalékos súrolta, akkor még szembetűnőbb a különbség.

A folyamat a hosszabb futamidejű papírok esetén is megfigyelhető, hiszen már június közepe óta nem volt példa 8 százalék feletti hozamra az aukciókon. Sőt, a múlt héten már a 3 éves kötvények hozama is 7 százalék alá esett, míg a leginkább összehasonlítási alapként használt tízéves hozam 7,35 százalék volt. A fenti jelekből egyértelműen az látszik, hogy a piac jelenleg kifejezetten szereti Magyarországot, a kérdés csak az, miért.

"Jelenleg csend van és nyugalom globálisan és a hazai piacon is. Ilyenkor mindig beindul a hozamvadászat, és ebből a szempontból Magyarország továbbra is kifejezetten vonzó ország" - mondta kérdésünkre Keszeg Ádám. A Raiffeisen Bank elemzője szerint nem is elsősorban a magyar hozamokat, hanem inkább a hozamfelárakat érdemes figyelni, a német tízéves kötvényekhez képest például még most is mintegy 6 százalékos a magyar felár, ezért veszik a befektetők a papírokat. "A tízéves kötvények esetében szerintem valahol 7 százalék körül, talán egy kicsivel alatta lehet a csökkenés vége, míg a hozamfelárban nagyjából 550 bázispont az, amit a befektetők megkívánnak a német papírok felett" - mondta ezzel kapcsolatban az elemző. Mindez azt jelenti, hogy még mintegy fél százalékos hozamcsökkenés benne lehet a pakliban a következő hetekben-hónapokban.

Külföldön beárazták az IMF-hitelt, de ez veszélyes is lehet

Keszeg Ádám szerint a most látható folyamatokban komoly szerepe van annak, hogy a nemzetközi befektetők beárazták az IMF-megállapodást, egyelőre csak a hazai szakemberek szkeptikusak ezzel kapcsolatban. Ez két dolgot jelenthet: egyrészt azt, hogy ha megkötjük a megállapodást, akkor nem lesz további tér komoly hozamcsökkenésre, másrészt pedig ha mégsem lesz megállapodás, akkor könnyen "kijózanodhat" a piac.

"Ha nem haladnak elég gyorsan és gördülékenyen a tárgyalások, akkor az komolyabb negatív reakciót is kiválthat a befektetők részéről, mi erre számítunk az őszi hónapokban. Ha nem is drasztikusan, de szerintünk emelkedni fognak a magyar kötvényhozamok az év második felében" - hangsúlyozta a Raiffeisen elemzője. Arra a kérdésre szerinte nagyon nehéz válaszolni, meddig tarthat ki a piac mostani türelme, hiszen nincs konkrét időponthoz kötve a megállapodás.

"A befektetők a következő időszakban az IMF és az EU reakcióira fognak figyelni. A partnerek az első tárgyalási forduló után konstruktívnak minősítették a beszélgetéseket, ami abszolút pozitív jelző volt. Ha a következő tárgyalási forduló után ennél negatívabb hangnemet ütnek majd meg, akkor már megfordulhat a mostani pozitív hangulat a kötvénypiacon" - vázolta fel Keszeg Ádám. Vagyis a következő kulcsdátum a szeptemberi tárgyalások vége lehet, amikor az IMF várhatóan ismét kiad majd egy közleményt az egyeztetésekről, erre figyelhet árgus szemmel a piac.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!