A válság óta a piac kiszámíthatatlansága, valamint az elbocsátások miatt sokan kerültek, illetve kerülhetnek nehéz helyzetbe, amikor a korábbinal nagyobb terhet jelent a felvett hitel törlesztőrészletének visszafizetése. Éppen az ilyen szituációkra jött létre a hitelbiztosítás, mely nem más, mint a "hitelezésből eredő kockázatok és károk fedezetéül szolgáló biztosítási forma, melynél a biztosított mindig a hitelező".
Az ilyen szerződések esetében tehát nem egy vagyontárgy a biztosítás tárgya, hanem a banknak az az érdeke, hogy az általa kínált termék és szolgáltatás ellenértéke maradéktalanul megtérüljön. A hitelfedezeti biztosításoknak több típusa is van; jellemzően halál, tartós betegség, vagy munkanélküliség esetén nyújthatnak megoldást - persze ekkor sem feltételek nélküli lehetőségről van szó.
Az mfor.hu megpróbálta összeszedni a legfontosabb tudnivalókat ezzel a biztosítástípussal kapcsolatban, valamint a legnagyobb bankok ajánlatait, már csak azért is, mert a Magyar Biztosítók Szövetségének adatai szerint a hitelbiztosításból származó díjbevételek 2011-ben több mint egymilliárd forinttal ugrottak meg a 2008-as válság óta kialakult csökkenő trend után. Mindezeket a változásokat jól szemlélteti az alábbi grafikonunk is, mely ábrázolja a káresemények számát is, ami a 2008-as válságot követően ugrott meg; vélhetően az elvesztett munkahelyekből fakadó fizetési problémák miatt volt szükség a biztosítás igénybevételére.
A Raiffeisen, az OTP és az Erste Banknál találtunk olyan szolgáltatást, mely hitel-, vagy törlesztési biztosítást kínál az ügyfeleknek. Ezek abban egyaránt megegyeznek, hogy jelzáloghitelek mellé, valamint személyi kölcsönökhöz, és esetleg hitelkártyához lehet ilyen szolgáltatást igénybe venni - ez utóbbivel viszont ezúttal nem foglalkozunk.
Raffeisen: 60 napon túli munkanélküliségre is
A Raiffeisen Bank a 18 és 65 év közöttieknek tette elérhetővé a biztosítást. Biztosítási eseménynek a halál mellett a balesetből eredő legalább 50 százalékos maradandó egészségkárosodás, a 79 százalékot elérő munkaképesség-csökkenés, illetve a 60 napan túli folyamatos keresőképtelenség, illetve munkanélküliség számít az intézménynél. A díjszámítás alapja a folyósított hitelösszeg, a felkínált különböző csomagoknál annak eltérő százalékát kell kifizetni: személyi kölcsön esetén 0,079 és 0,15 százalék között mozog, jelzáloghitel biztosításánál pedig 0,05-0,08 százalék a felszámított díj. A bank biztosítási összegként munkanélküliség esetén maximum 6 hónapon keresztül állja az aktuális törlesztőrészletet.
Erste Bank: szigorúbb feltételek
Az Erste a biztosítás igénybevételét szigorúbb feltételekhez köti, mint a korábban tárgyalt intézmény. Legyen szó akár jelzáloghoz, akár személyi kölcsönhöz kötött törlesztési védelemről, 21 és 70 év közöttiek vehetik igénybe azt, miközben kijelentik, hogy egészségesek. Nyilatkozni kell arról is, hogy az igénylést megelőző 12 hónapban nem voltak több mint 30 egymást követő nap keresőképtelenek, nem voltak betegállományban.
Ha mindezeknek megfelelnek, és kénytelenek élni a biztosítás nyújtotta "védelemmel", haláleset, vagy legalább 79 százalékos mértéket meghaladó egészségkárosodás esetén a bank kifizeti a fennálló, nem hátralékos hiteltartozást, 60 napot meghaladó keresőképtelenség, vagy munkanélküliség esetén pedig a biztosító fizeti a hitel törlesztőrészleteit.
A biztosítás havi díjára vonatkozóan csak a személyi kölcsön esetében találtunk elérhető információkat. Eszerint a folyósított kölcsönösszeg 0,15 százalékát kell havi díjként befizetni, ez azt jelenti, hogy 500 ezer forintos felvett kölcsön esetén havonta mindössze 750 forintot kell kifizetni.
OTP: csak saját adósnak a jelzáloghitel mellé
Az igénylés feltételeire vonatkozóan az OTP elvárásai nem térnek el az Erste előírásaitól. Különbség viszont már mutatkozik a személyi kölcsön havi díjában, legalább is a meghatározás módjában mindenképp. Három konstrukció érhető el az ügyfelek számára, melyek értéke eltérő, és természetesen a kínált szolgáltatásban is vannak különbségek. A havi díj ennek függvényében a havi törlesztőrészlet 3,25, 5,49, illetve 7,29 százaléka lehet. A biztosítási szolgáltatás pedig nem tér el a korább említettektől: haláleset esetén a fennálló tartozást kiegyenlítik, keresőképtelenség esetén pedig az aktuális havi törlesztőrészletet állják.
A jelzáloghitelhez kapcsolódó biztosítás igénylési feltételei viszont már eltérőek. Itt 18 és 60 év közötti személy igényelheti, legfeljebb 5 éves futamidejű hitel mellé, amit a banktól vettek fel.
Székely Sarolta
mfor.hu