13:48
Az Alkotmányban kőbe kell vésni az államadósság korlátját, a nemzeti vagyon védelmét, illetve a biológiai sokszínűség fenntartását. Az új Alkotmány az ország alapvető gazdasági érdeke - véli Orbán. A részletes reformprogramot még március 15. előtt be fogják mutatni.
"Az már látható, hogy a parlamentnek lesz tennivalója az oktatás területén is" - árul el egy részletet a kormányfő. Emellett bátor lépéseket kell tenni az egészségügy megmentése és megreformálása érdekében, hiszen "az emberek egészsége ugyanolyan tőke, mint a lakás, az autó", aki elvesztegeti ezt a tőkét, annak jobban hozzá kell járulni a közös kiadásokhoz.
13:44
Aki tud és képes dolgozni, annak csak a munkalehetőség segít, ezért Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kidolgozza az átszervezési programot, aminek a lényege, hogy mindenkinek legyen munkája, aki dolgozni tud - folytatódik a beszéd. Orbán szerint az emberek félnek az államadósságtól, a következő években rendre 2000-3000 milliárd forintot kell törlesztésre fordítani.
"A magyarok végre hosszútávú stabilitást akarnak és várnak el. Az is jogos elvárás, hogy a jövőben ne lehessen a magyar gazdaságot úgy tönkretenni, ahogy az az utóbbi években megtörténhetett. Alkotmányos garanciák kellenek a magyar gazdaság védelmére" - emeli ki a miniszterelnök.
13:41
"A ma kezdődő ülésszak célja az ország átszervezése, alkotmányos megújítása. Ebből a szempontból a legfontosabb a nemzeti egység megőrzése, ehhez pedig magának a politikának is meg kell újulnia" - vázolja fel Orbán. Szerinte a mai világban nem lehet az emberek feje fölött dönteni, nem működhet a "megreformálunk titket, ha belerokkantok is"-elv.
A kormányfő szerint a parlament nem működhet úgy, mint egy törvénygyár, amiben törvényhozó robotok dolgoznak. Ma Magyarországon mindenkit az érdekel, lesz-e munkája, lesz-e miből kifizetnie a rezsijét. "Minden támogatást meg kell adnunk ahhoz, hogy az Új Széchenyi Tervbe minél többen be tudjanak kapcsolódni, el kell menni és bátorítani a vállalkozókat, hogy éljenek a lehetőséggel" - véli.
13:36
"Nagyon sokan vannak nehéz helyzetben, akik félnek, hogy nem lesz javulás, sőt rosszabbra fordulhat a helyzetük" - emeli ki Orbán Viktor. Szerinte a válság újabb hullámaira fel kell készülni, ezért hozták létre a stabilitási alapot, amelybe 250 milliárd forintot tesznek az idei költségvetés keretei között.
"Van oka aggódni mindenkinek az államadósság réme és a fenyegető munkanélküliség miatt" - szögezi le. Szerinte ezzel a két feladattal egyszerre kell megbirkózni úgy, hogy akiktől nyolc éven át elvett a kormány, azoktól nem kérhetnek további áldozatot.
"Két út áll előttünk: vagy legyőzzük a kockázatokat és megragadjuk a lehetőséget, vagy a veszélyek győznek le minket, és akkor hosszú évekre-évtizedekre elveszítjük az esélyt. Nem akarunk sem Görögország, sem Írország sorsára jutni" - szögezi le Orbán.
13:32
"Az elvégzendő munka meghaladja minden korábbi feladat nagyságát" - vezeti be a tavaszi ülésszakban a képviselőkre váró feladatokat a kormányfő. Szerinte 9-10 hónapja Magyarország borotvaélen, a szakadék szélén táncolt, ettől mentették meg hazánkat, majd az őszi ülsészakban megkezdődött a romok eltakarítása.
"Mi sem lehetünk, nem is vagyunk hibátlanok. Biztos voltak dolgok, amiket egy nyugalmasabb munkatempó idején máshogy oldottunk volna meg" - vallja be a kormányfő. Hozzáteszi: néha maga is azt érezte, hogy ez a tempó nem tartható hosszútávon, de "muszáj bírni szusszal", lassításra ezután sincs lehetőség.
13:26
"A nyugdíjreform első legfontosabb lépéseit megtettük: az emberek 97 százaléka úgy döntött, hogy inkább az újjászervezett állami rendszerben folytatja takarékoskodást idős éveire" - szögezte le Orbán. Szerinte a reform egyik legfontosabb lépése, hogy január lesejétől a 40 év munkaviszonnyal rendelkező nők nyugdíjba mehetnek.
Az adócsökkentések után elvárható, hogy az adót mindenkinek megfelelő rendben és megfelelő időben be kell fizetnie - emelte ki a miniszterelnök. Az elmúlt hónapok összefoglalásakor szó esik a három éves gyesről, a fuvarozói gázolajárról, és az adórendszer átalakításáról.
"A kormány vállalta, hogy senki nem járhat rosszabbul az új adórendszerrel, ennek a vállalásnak érvényt is fogunk szerezni" - szögezi le Orbán. Hozzáteszi: a kormány gondoskodni fog arról, hogy a magánszektorban se csökkenhessenek a bérek.
13:22
Először az ősz óta elvégzett munkáról beszél a miniszterelnök, a december vége óta elfogadott rendeletekről és benyújtott törvényjavaslatokról hallhatunk rövid összefoglalót. Emellett az uniós elnökség első heteiről hallgatnak meg beszámolót a képviselők.
"A médiatörvény ürügyén támadást indítottak Magyarország ellen, a magyarok demokratikus elköteleződését megkérdőjelezték, a magyaroknak kijáró tiszteletet megsértették. A kormány ezt a támadást visszaverte" - emeli ki Orbán. Szerinte a tiszteletet kikövetelték, önbecsülésünk sérthetetlenségét nyilvánvalóvá tették. "Ideje, hogy mindenhol megértsék, hogy vége annak az időszaknak, amikor Magyarország eljátszotta a nemzetközi megbecsülést. A mostani kormánnyal nem fogják feltörölni a padlót, ahogy azt ügyefogyott és felelőtlen elődeinkkel tették" - hangzik a verdikt.
"Egyetlen országtól sem fogadunk el kioktatást, egyetlen országot vagy országközösséget sem fogadunk el fölénk rendeltnek. Brüsszel nem Moszkva" - szögezi le a kormányfő.
Előzmények
Az elmúlt hónapokban sikerült a végletekig feszítenie a húrt a kormánynak, lassan azonban elő kell állni a konkrét intézkedésekkel. Még novemberben beszélt először Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter arról, hogy 600-800 milliárd forintos kiadáscsökkentő programba kezdenek tavasszal, azóta a kiszivárgott információk arra utalnak, hogy a 600 milliárd forint három év alatt értendő és nem is biztos, hogy csak kiadáscsökkentésekről lesz szó.
A reformcsomaggal kapcsolatban leggyakrabban Orbán Viktor január közepi interjúját szokták felhozni konkrétumként. "Világossá kell tennünk, hogy a korhatár előtt senki nem mehet nyugdíjba, és azt is, hogy az állami nyugdíjalap nem fizethet több nyugdíjat, mint amennyit beszed (a nyugdíjjárulékokból) - mondta többek között a kormányfő a Dow Jones hírügynökségnek.
A szakemberek szerint a legvalószínűbb, hogy egy reformétlapról szemezget a kormány, melyen többek között a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata, a munkanélküli segély jogosultsági idejének lerövidítése, egyfajta zöld adó bevezetése, a gyógyszerkassza megvágása szerepel. Ezek mellett az utóbbi hetekben egyre erősödtek azok a pletykák, melyek szerint a közösségi közlekedés átalakításának egyik lehetséges lépése a 65 év felettiek ingyenes utazásának megszüntetése lehet.
A miniszterelnök múlt heti évértékelő beszédében semmilyen konkrétum nem hangzott el a lehetséges reformokról, Orbán azonban ismét arra helyezte a hangsúlyt, hogy "mindenkinek dolgoznia kell, aki tud".
A hétfői beszéd előtt egyébként ismét tapasztalható volt némi feszültség a piacon: a reggeli 270 körüli szint után dél után nem sokkal 272 felett volt a forint az euróval szemben, ami már majdnem fél százalékkal magasabb volt a pénteki szintnél. A tőzsdén pedig a kezdeti optimista nyitás után már csak a Mol tartott ki.
Beke Károly
mfor.hu