5p

Természetesen a piacot sem hagyja nyugodni a kormány keddre ígért bejelentése a reformcsomagról, az elemzők többsége optimistán várja a konkrét intézkedéseket. Főleg a hazánkkal foglalkozó külföldi szakemberek bíznak a kormány terveiben, ugyanakkor korábban például a Raiffeisennél azt sem tartották kizárnak, hogy "jó szokás szerint" a hírre eladással reagálnak majd a befektetők a magyar eszközök esetében.

Tavaly november végén beszélt először Matolcsy György arról a reformcsomagról, mely azóta nevet is kapott: a Stabilitási és Növekedési Programot a legfrissebb hírek szerint kedden mutatják be. Az utóbbi hónapokban a piac folyamatosan azt találgatta, mik lehetnek a csomag elemei, egy tanulmánysorozattal a kormány is támpontokat adott.

Nagyjából összeállhatott mindenkinek a fejében

November végén a nemzetgazdasági miniszter egy 600-800 milliárd forintos strukturális reformcsomagról beszélt egy konferencián, azóta a piac a konkrét intézkedéseket találgatja. Az elmúlt három hónapban az már kiderült, hogy a fenti összeget három év alatt spórolná meg a kormány, és a csomag mérete valószínűleg közelebb lesz a 600, mint a 800 milliárdhoz.

A találgatásoknak a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is igyekezett táptalajt adni azzal, hogy az elmúlt hetekben egy tanulmánysorozatot jelentetett meg a megújításra váró területeket számba véve. Ezek alapján az adórendszer, az egészségügy, a szociális ellátások, a nyugdíjrendszer és a közösségi közlekedés területén várhatóak a legfőbb változások.

A konkrét intézkedésekkel kapcsolatosan gyakran idézik Orbán Viktor január közepén a Dow Jones hírügynökségnek adott interjúját, melynek többek között a munkanélküli segély jogosultsági idejének csökkentését lengette be a kormányfő.

Az egészségügy és a szociális ellátórendszer szinte biztosan megújul

A reformcsomag elemeiről eddig csak sajtóhírek jelentek meg, azonban az ezekre adott kormányzati reakciók alapján az egészségügy és a szociális ellátórendszer területén szinte biztosan várhatók valamilyen reformok. Utóbbi esetében a munkanélküli segély mellett a rokkantnyugdíjakhoz nyúlhat hozzá a kormány.

A Népszabadság információi szerint azt szeretnék elérni, hogy a jelenlegi mintegy 350 ezer korhatár alatti rokkantnyugdíjasból 100 ezret sikerüljön visszaterelni a munkaerőpiacra, ez pedig 2013-ra 120 milliárdos megtakarítást hozhat.

Az egészségügy területén a kormány képviselői is megerősítették azt az információt, hogy egyfajta hamburgeradó bevezetése várható az egészségtelen élelmiszerekre. Sajtóhírek szerint ennek mértéke tíz forint körül lehet minden egyes eladott termék esetében.

Szintén az egészségügyhöz kapcsolódik az a pletyka, mely hónapok óta tartja magát a piacon, miszerint a kormány a gyógyszerkassza jelenlegi nagyjából 300 milliárdos büdzséjét harmadával vágná vissza. A hírek szerint ebből 70 milliárd a gyártókat, 30 pedig a lakosságot terhelné. A Népszabadság értesülései szerint például a súlyos betegek elvben térítésmentes gyógyszereiért most fizetendő 300 forintos dobozdíjat 500 forintra emelnék. A betegeket sújtó intézkedések körülbelül 5–30 százalékkal növelhetik a gyógyszerfogyasztók kiadásait. Emellett a kormány nem titkolt célja, hogy ösztönözze a generikus gyógyszerek használatát hazánkban, ettől is megtakarítást várnak.

De mit szól majd ehhez a piac?

Azt egyelőre csak találgatni lehet, hogyan fogadják majd a befektetők a magyar reformcsomagot, mennyire lesznek meggyőzők számukra az intézkedések. A dolog kockázata az lehet, hogy ha a kormány csomagja nem lesz elég meggyőző, akkor az eladási hullámot indít el a magyar eszközök esetében.

A külföldi szakemberek egyelőre egyértelműen optimisták a bejelentések előtt. Hétfőn például a Morgan Stanley szakemberei emelték ki, hogy ha a csomag átfogó és "világosan kommunikált" lesz, az megfordíthatja a magyar költségvetési alapfolyamatokkal kapcsolatos piaci "érzületeket".

A cég elemzői kiemelték ugyanakkor, hogy azoknak az intézményi befektetőknek a zöme, akikkel "mostanában" konzultáltak, "továbbra is kétlik", hogy a kormány át tudja-e majd hajtani ezeket a reformokat. A ház szerint mindenesetre egy 600-800 milliárd forintos - a hazai össztermék (GDP) 2-3 százalékának megfelelő - csomag elégséges lenne ahhoz, hogy "örömet szerezzen a piacnak".

A múlt héten a JP Morgan elemzői számoltak be arról, hogy a kormány betekintést engedett nekik a reformintézkedések listájába. A ház azt valószínűsíti, hogy a kiigazítás hozzávetőleg 60 százaléka ered majd a kiadási oldalról. A JP Morgan elemzői közölték, hogy a tervezett lépéseket "összességében jó irányúnak" látják a versenyképesség javítása, egyben a 2012 utáni időszak államháztartási hiánycsökkentése szempontjából. A cég véleménye szerint a költségvetési intézkedések bejelentését a piac jól fogadja majd, ám a végrehajtás már "kemény" lesz, részben azért, mert a Fidesz támogatottsága a legutóbbi közvélemény-kutatási adatok szerint visszaesett.

A kedden bejelentendő hazai reformcsomagnak várhatóan már nem lesz érdemi árfolyamfelhajtó ereje a hazai eszközökre, miután már hosszú hetekig vettek rá korábban - olvasható a Raiffeisen Bank múlt heti részvénypiaci elemzésében. A cég elemzői február elején még azt sem tartották kizárnak, hogy a forint piacán a bejelentések után profitot realizálnak a befektetők.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!