11p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A várakozásokkal ellentétben nem a kormányfő a vezérszónok, miniszterére bízta a feladatot. Kövesse percről percre az mfor.hu-n!

Ezzel befejeződött a parlamenti vitanap, mi is befejezzük közvetítésünket. 

14:53

Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára zárja le a maratoni vitát. Szerinte a mai nap alapvető kérdése az volt, miért növekedett 2002 és 2010 köztött az államadósság. "Egyértelműen politikai hiba, hogy az országot eladósították, ennek oka egyszerű, szimpla szavazatszerzés volt" - hangsúlyozza. 

Az államtitkár szerint a legnagyobb probléma az volt, hogy a jóléti rendszerváltás fedezetét nem teremtette meg az akkori kormány. Hozzáteszi: ezeknek az intézkedéseknek az árát fizetjük meg most, különösen nagy probléma, hogy hazánk devizában adósodott el, amit a közgazdaságtan "eredendő bűnnek" nevez. 

"A kormány eltökélt az adósság csökkentésében, ezt elsőrendű célnak tekinti. Legalább ilyen fontos az intézményrendszer, mely megakadályozza, hogy ez az ország soha többé ne adósodjon el. Ilyen eszköz az adósságfék, mely Lengyelországban 14 éve működik" - hangsúlyozza. 

12:22

Újabb személyesen is érintett felszólaló: Veres János egykori pénzügyminiszter Rogán szavaira reagálva arról beszél, hogy a 2008-as IMF-hitel feltételeit a Valutaalap egységes rendszere szabta meg, ezért kár is arról beszélni, hogy az akkori kormányt ezekért milyen felelősség terheli. 

Veres szerint az államadósság növekedéséből származó pénz egy része a magánnyugdíjpénztári megtakarítások miatt keletkezett, ezzel azonban nőtt a költségvetés implicit, nem kimutatott adóssága. Emellett az egykori miniszter szerint az első Fidesz-kormány 2001-2002-es intézkedései hosszabb távra beépültek a költségvetés kiadási oldalára, emellett a szocialista kormányok is hoztak adósságnövelő intézkedéseket, mint például a 13. havi nyugdíj bevezetése, a családi pótlék emelése. 

"Megvan, mire fordítódott a pénz, senki nem vitte haza" - zárja felsorolását Veres. 

12:06

"Önök semmit nem tanultak, semmit nem felejtettek, egy dolgot tudtak csinálni: bűnbakot gyártottak saját hibáik leplezésére" - mondja a független képviselő a kormánypárti padsorok felé címezve. Szerinte a jelenlegi kormány úgy csökkentette 3-4 százalékkal az adósságrátát, hogy közben tíz százaléknyi pénzügyi megtakarítást tüntetett el. 

"Az önök forradalma megbukott, és ha így folytatják, akkor sajnos Magyarország vele fog bukni" - zárja felszólalását Gyurcsány. 

12:01

Érdekes felszólalás jöhet: Gyurcsány Ferenc jelentkezett, hogy hozzászólna a vitához. A volt kormányfő szerint Orbán Viktor ellenségkeresésben jobb, mint a magyar gazdaság fellendítésében. Szerinte is érdemes megvizsgálni az államadósság kérdését, de csak akkor, "ha van bátorság arra, hogy értelmesen beszéljünk a kérdésről". 

Gyurcsány szerint európai- és világösszehasonlításban a magyar adósság a középmezőnyben helyezkedik el, nem annak mértéke, hanem finanszírozhatóságának fenntarthatósága az alapvető kérdés. 

11:44

Vágó Gábor, az LMP képviselője azt emeli ki, hogy a kötvényhozamok emelkedése azt mutatja, hogy Magyarországnak egyre többet kell ígérnie ahhoz, hogy megvegyék a papírjait, ez pedig az ország iránt megrendült bizalmat jelzi. 

A képviselő szerint ma nem beszélhetünk gazdasági növekedésről hazánkban, és ennek árát is meg kell fizetni a kötvényhozamokban. 

11:41

A Jobbik vezérszónoka szerint lenne lehetőség az adósság újratárgyalására, a futamidő esetleges meghosszabbítására, a kamat vagy a tőke törlesztésének elengedésére vagy átmeneti moratóriumra. Ennek alapja is lenne, csak kérnünk kellene. Ugyanakkor Vona Gábor azt kiemelte, hogy az ellenzéki párt soha nem buzdított arra, hogy egyoldalúan tagadjuk meg az adósságtörlesztést, szerintük tárgyalni kell a kérdésről. 

11:26

A Jobbik javaslata az államadósság tárgyalásos úton való rendezése, mert az államadósság nem kinőhető, a mostani kormány módszere nem reális - mondja Vona. Szerinte a jelenlegi adósságpálya fenntarthatatlan, ennek alátámasztására nemzetközi elemzők véleményét idézi. A Morgan Stanley szerint például az adósság szinten maradásához minden évben 1,5 százalékos növekedés, 260 forintos euróárfolyam, 3 százalékos költségvetési hiány és 5,5 százalékos kötvényhozam kell. 

11:22

Két kereszténydemokrata képviselő után Vona Gábor, a Jobbik elnöke folytatja a vitát, szerinte hazánk ötödik legnagyobb problémája ma az államadósság, de valójában nem nyolc évről, hanem több évtizedről kellene beszélni. 

"Az adósságcsapdába való belekerülés és abban maradás az elmúlt 22 év közös eredménye, ahogy az is, hogy az államadósság tárgyalásos rendezése folyamatosan kormányzati elutasításra talált" - emeli ki Vona. Szerinte az elmúlt két év egy "kegyelmi időszak" volt, amikor csökkenteni tudtuk adósságunkat, de az adósságcsapdából való kikerülés illúzió. 

10:45

Az ellenzék részéről Szekeres Imre kezdi a vitát, neki kell felvennie Matolcsy és Rogán kesztyűjét. "Matolcsy és Rogán urak állításai nem felelnek meg a valóságnak" - indít keményen a szocialista képviselő. Szerinte a mai vitanappal a kormány "a holnap megjelenő, Magyarország számára minden bizonnyal kedvezőtlen bizonyítványt akarja magyarázni". 

Szekeres szerint "Magyarország elveszítette növekedési képességét, ez egy tragikus helyzet". Hozzátette, hogy a kormány kommunikációjával szemben az adósság emelkedett, a kamatkiadások is drasztikusan megnövekedtek. Szerinte 2002 és 2010 között valójában 5 százalékkal nőtt az adósságrátánk, ezt a növekedést fordították arra, hogy megalapozzák Magyarország jövőjét. Szekeres kiemeli: ma minden mutatóban rosszabbul állunk, mint 2010 tavaszán, ezzel pedig a jelenlegi kormánynak kell majd szembenéznie. 

10:40

Rogán már hazánk EU-csatlakozását is megkérdőjelezi, szerinte a népszavazáskor az emberek nem voltak tisztában azzal, hogy a csatlakozással "korlátokat, kötelezettségeket is magunkra vállalunk".  

10:32

Rogán szerint 2008-ban az IMF-hitel felvételekor a kormány "tudatosan úgy alakította ki a lejárati szerkezetet, hogy a következő kormánynak ne legyen mozgástere", kénytelen legyen az államadósság csökkentésére koncentrálni. 

"Felelősség terheli Medgyessy Pétert, Gyurcsány Ferencet és Bajnai Gordont is, mert még 2009-ben is drasztikusan növekedett az adósság. Emellett felelősség terheli azokat a pénzügyminisztereket is, akik ebben az időben a kormányok tagjai voltak" - hangsúlyozza a frakcióvezető. 

10:25

A vitanap kezdeményezője, Rogán Antal folytatja. A Fidesz frakcióvezetője szerint 2002 és 2010 között "példátlan mértékben növekedett hazánk adóssága", ezért kezdeményezték a mai vitanapot. Szerinte ugyanebben az időszakban a régiós országok kormányai sokkal felelősebben bántak az állampolgárok pénzével, ezért Csehország például a magyar 4,2 százalékkal szemben a GDP 1,6 százalékát fordítja adósságszolgálati kiadásokra.

10:22

A nemzetgazdasági miniszter szerint az elmúlt két év politikája miatt "szálka vagyunk egyesek szemében", ezért támadnak minket folyamatosan.  Hozzáteszi: ma még magas kamatokat kényszerítenek ránk, az állampapírjainkkal pedig "játszanak" egyes pénzügyi befektetők. "A kormány addig nem nyugszik, amíg Magyarországot és minden magyar embert nem szabadít ki az adósságból" - zárja beszédét Matolcsy. 

10:19

A miniszter szerint ha 2010-ben nem lett volna politikai fordulat, akkor "Görögország sorsára jutott volna Magyarország, hiszen a bankokat pártoló kormányok midnenütt oda juttatták országukat". Szerinte akkor csökkenteni kellett volna a nyugdíjakat, a béreket és a családtámogatásokat. 

10:15 

A miniszter szerint a jelenlegi kormány a csőd széléről rántotta vissza az országot, "2010 közepén rosszabb helyzetben voltunk, mint a görögök, mert bennünket nem mentett volna ki senki".  Az elmúlt két év eredményeinek felsorolásaként a miniszter kiemel, hogy a rossz magánnyugdíjpénztári rendszer megszűntetésével egycsapásra 1400 milliárddal csökkentették az adósságot, a devizahitellel rendelkező háztartásokat megmentették, most pedig az 1200 milliárdnyi önkormányzati adósság felét veszi át az állam. "Hosszú évek után végre kijelenthetjük, hogy Magyarország nem költ többet, mint amennyit megtermel, végre csökken a magyar államadósság". 

10:13

Matolcsy szerint a felvett hiteleknek nincs nyomuk a magyar gazdaságban, hiszen nem élénkítették a magyar gazdaságot, nem növelték a foglalkoztatást és nem kerültek az emberekhez. "Sem az ország, sem a gazdaság, sem az emberek nem láttak semmit a temérdek felvett hitelből. A pénz végül a bankok, a pénzügyi befektetők és a pénzpiaci spekulánsok zsebébe került" - emeli ki. 

(fotó: MTI)

10:06

A miniszter szerint a szocialista kormányok 2002 és 2008 között "nyakló nélkül vettek fel hiteleket", ezért a 2008-as válság már eladósított állapotban érte el Magyarországot. Szerinte ebben a nyolc évben nem csak az államot, hanem az önkormányzatokat, a vállalkozásokat és a családokat is eladósították. 

Matolcsy szerint az akkori kormánypártok az adóssággal szavazatokat, lelkeket vásároltak, de ennek meg lett az ára. Hozzátette, hogy az adósság miatt ma sokan nem maguknak dolgoznak, az állam a teljes szja-bevételnek megfelelő összeget költ évente kamatkiadásokra.

10:04

Matolcsy szerint a rendszerváltozáskor létrejött egy megállapodás, melynek értelmében többet minket magyarokat jóléti célokból nem adósíthatnak el, ezt egészen 2002-ig be is tartották a kormányok. "Ha 2002-ben az Orbán-kormány folytathatta volna az adósságcsökkentést, akkor 2010-ben 45 százalék körül lehetett volna a GDP-arányos adósságunk, ma pedig még alacsonyabb lenne, a visegrádi országok szintjén lenne" - hangsúlyozza. 

10:02

A miniszter szerint az európai adósságválság már legyengült állapotban érte el hazánkat, így nem okolható az eurózóna válsága a jelenlegi helyzetért. Szerinte a magyarok legnagyobb baja az államadósság, mely minden területen rányomja a bélyegét az életünkre. 

10:00

Matolcsy kezd a kormány részéről, a jelek szerint Orbánra még várni kell. "Akinek akkora adóssága van, mint Magyarországnak, annak esélye sincs visszafizetni, ilyen adósságteher alatt minden ember szegény, nem élhet szabadon" - kezdi a nemzetgazdasági miniszter. Szerinte az adósság miatt "időnként a pénzpiacok zsarolnak, gyötörnek, támadnak minket".

Háttér

Rogán Antal fideszes képviselő, a gazdasági bizottság elnöke nyújtott be még októberben egy kezdeményezést arról, hogy az Országgyűlés tartson politikai vitanapot az államadósságról és annak okairól. A képviselők többsége egyetértett Rogánnal, így ma "Kit terhel a felelősség? - Az államadósságról és annak okairól" címmel tartanak vitanapot a parlamentben. A kormány már tegnap bejelentette, hogy álláspontjukat a miniszterelnök képviseli majd, így a napirend szerint délelőtt 10 órakor kezdődő vita Orbán Viktor 30 perces felszólalásával indulhat, majd erre meghatározott időkeretben reagálhatnak a pártok képviselői.

Vélhetően a vitanap alkalmából adott ki hétfőn elemzést az államadósságról a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), melyben kiemelik, hogy miközben a legtöbb nyugati ország az adósságráta növekedése miatt szenved, nálunk a második negyedév végén a GDP 77,7 százaléka volt az eladósodottság mértéke, ami 2010 első negyedévéhez képest több mint négy százalékos csökkenést jelentett. "A magyar államadósság fenntarthatóságába vetett bizalom jele, hogy mind a külföldiek, mind a hazai háztartási szektor által tartott állampapírok mennyisége rekordokat döntöget" - teszi hozzá a kabinet.

Az NGM szerint a fegyelmezett költségvetési politika miatt az adósságmutatónk tovább csökkenhet és fenntartható pályára kerülhet a közeljövőben. A minisztérium kiemeli, hogy a magyar adósság 42 százaléka devizában denominált, ezért a forint árfolyamának változása jelentős hatással van az eladósodottságunkra is, emiatt továbbra is jelentős Magyarország külső sérülékenysége.

"A forint állampapírok legnagyobb részben (2012 augusztusában 39 százalékban) a külföldiek tulajdonában voltak, második helyen álltak a bankok és szakosított hitelintézetek (29 százalék), körülbelül 15 százalékban részesedtek a biztosítók és nyugdíjpénztárak, a többi tulajdonosi szektor részesedése nem érte el a 10 százalékot" - olvasható az NGM elemzésében.  

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!