6p

Hét intézkedés, 367 milliárd forint. A lépések elsősorban a vállalatokat érinthetik negatívan.

Íme, a 367 milliárd forintos, 7 intézkedésből álló Matolcsy-csomag részletei "egy csokorban":

  • kétszeresére emelkedik a bankadó - 72 milliárd forint
  • duplázódik a pénzügyi tranzakciós adó - 90 milliárd forint
  • megkétszereződik a Magyar Államkincstár illetéke - 40 milliárd forint
  • emelkedik a helyi iparűzési adó terhe - 35 milliárd forint
  • közműadó bevezetése - 30 milliárd forint
  • cafeteria adóemelése - 40 milliárd forint
  • szigorúbb áfa-ellenőrzés - 60 milliárd forint

10:44

"Bízom benne, hogy a tárgyalópartnereink 11 havi nem gyorsnak minősülő folyamat után átérzik annak fontosságát, hogy Magyarország kiugró pénzügyi sikerességet mutat, tehát nekünk nem hitelre, nem a német adófizetők pénzére van szükségünk, hanem egy pénzügyi biztonsági hálóra" - mondja az IMF-tárgyalások kapcsán a miniszter. Szerinte az utolsó szakaszban vagyunk, bízik a pozitív végkifejletben.

10:42

"Azt gondolom, hogy az Unió álláspontja hibás, kettős mércét alkalmaznak, aminek valamilyen érzelmi alapja van" - mondja Matolcsy. 

10:39

Péneteken egy népes magyar delegáció "harcol" Brüsszelben a részeleteket felvázolva, Matolcsy szerint nagyon jó esélyekkel rendelkezünk, nagyon "közel kerülhetünk egymáshoz". "Harcolunk, ez egy olyan ügy, amit nekünk november 7-ig meg kell nyernünk" - hangsúlyozza a nemzetgazdasági miniszter.

10:37

"Mindkét fél elkötelezett a vásárlás mellett, csak a pontos árról kell megállapodni az MVM-nek" - mondja Giró-Szász az E.On gázüzletágának lehetséges megvételével kapcsolatban. 

10:35

A mostani intézkedésekkel a kormány az eddig várt 130-140 milliárd helyett 230 milliárdot vár a bankoktól tranzakciós illetékként, az Államkincstártól a korábbi 40 helyett 80 milliárd lehet az illeték. Továbbra sem számolnak a jegybankra kivetett tranzakciós illetékkel, mert az az EU "csípőből megvétózta". A bankadó 120 milliárdját megfelezték volna, ehelyett összesen 144 milliárd forintot várnak a biztosítókkal és az egyéb pénzügyi szolgáltatókkal együtt. 

10:31

"Ha nekünk lesz igazunk, akkor 2004 óta először ki kell minket venni a túlzott deficit-eljárás alól, az Uniónak el kell ismernie, hogy igazunk volt. Emellett néhány lépésnél a kormány olyan helyzetben lesz, hogy azokat meglépheti, ilyen például a tanárok béremelése" - szögezi le a miniszter. Emellett a pluszpénzből növekedést serkentő lépéseket tehet a kormány vagy beállíthatja az eredetileg tervezett 2,2 százalékos hiányt.

10:30

A miniszter szerint a lépések 90 százaléka nagy multinacionális cégeket érint, ezek a vállalatok nem fogják jobban áthárítani a terheket, mint az eddigieket, hiszen nagyon nagy verseny lesz a piacon. 

10:29

"A kormány számításai szerint ezzel a csomaggal is 2,7 százalékos lesz a jövő évi hiány. Az EU azt jelezte, hogy a másfél héttel ezelőtti csomag egyharmadát nem fogadja el. Ezért GDP-arányosan 1,2 százaléknyi, 360 milliárd forintos döntésre volt szükség" - mondja Matolcsy György. Szerinte jövő év közepén kell majd utánaszámolni, kinek volt igaza, és akkor lehet a további intézkedéseket, mint például a tanárok béremelését mégis megtenni.

10:28

Az újabb intézkedések miatt még egy picit csökkentette növekedési előrejelzését a kormány, a másfél héttel ezelőtti egy százalék után most 0,9 százalékos GDP-bővülést várnak 2013-ra. 

10:27

A részletekről holnap számol be a kormány Olli Rehn uniós biztosnak és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tárgyalódelegációjának. 

10:26

"Semmilyen módon a nyugdíjakat, a közszféra béreit, és semmilyen megszorító lépéseket nem tettünk. Vannak fájdalmas lépések, mint a tranzakciós illeték megduplázása, de azt gondoljuk, hogy ezt Magyarországnak meg kell tennie, hogy végleg kikerüljünk a túlzott deficit-eljárásból" - mondja Matolcsy. 

10:24

A NAV a már korábban bejelentett hatékonyságjavításán felül az áfabeszedésénél jelentős, 60 milliárd forintos többletre számít a kormány.

10:22

A cafetéria esetében az egészségügyi hozzájárulás 10-ről 27 százalékra emelkedik. Ezzel a béren kívüli juttatások adóelőnye nem tűnik el, csak csökken. 

10:20

A közműcégekre közműadót vet ki a kormány, amiből 30 milliárd forintra számít. Az adó minden településre érvényes lesz, nem csak Budapestre. 

10:17

Változik a helyi iparűzési adó alapjának számítása, az eladott áru beszerzési értékét csak az árbevétel 80 százalékáig vonhatják majd le. Ez elsősorban a nagykereskedelmi cégekre ró pluszterheket - vázolja fel a miniszter. Ez 35 milliárdot jelent.

10:15

A teljes csomag 367 milliárd forintos. Elsőként marad a bankadó, nem feleződik meg, A Bankszövetséggel kötött megállapodás ellenére. A tranzakciós illetéket egyről két ezrelékre emelik, melynek hatása 200 milliárd forint, az Államkincstár esetében ez további 40 milliárdot jelent. 

10:13

"A magyar kormány úgy döntött, hogy bár nem ért egyet az EU gyakorlatával, a kettős mércével, további intézkedéseket hoz" - emeli ki a miniszter. Hozzáteszi: azt elismeri Brüsszel is, hogy az idén 3 százalék alatt lesz a hiány a nemrég bejelentett 133 milliárdos kiigazítással.  A kormány további hét intézkedésről döntött.

10:11

Az EU többek között nem ismerte el a pénztárgépek online kapcsolatától várt 95 milliárdot, a miniszter szerint "ez abszurdum". 

10:09

Hétfőn kapta a kormány a hivatalos jelzést Brüsszelből, hogy szerintük 3,7-3,9 százalék lesz a hiány - mondja Matolcsy. Vagyis sokkal nagyobb a lyuk, 300-400 milliárdot vár még tőlünk az EB. 

10:05

"A kormány megalakulása óta fontosnak tartja, hogy a túlzott deficit-eljárásból kivezesse hazánkat és a kohéziós pénzek semmilyen sérülést ne szenvedjenek. A két hete bejelentett csomagot a kormány elégségesnek tartja, de tudomásul veszi, hogy az EU nem fogadja el" - mondja a kormányszóvivő. 

Háttér

Szerda reggel írta meg az origo.hu, hogy a másfél hete bejelentett 400 milliárd forintos kiigazító csomagot nem találta elégségesnek az Európai Bizottság (EB), szerintük ezzel együtt is 3 százalék felett lehet a jövő évi deficit, ezért ismét fenyeget a kohéziós források befagyasztása. A lap információi szerint a testület újabb 150-200 milliárdos csomagot kért a kormánytól, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter ennek részleteiről számol be délelőtt tíz órától. A sajtótájékoztató meghirdetése után a forint meredek gyengülésnek indult, néhány perccel Matolcsy szavai előtt 279-nél állt az euró jegyzése a tegnapi 278 alatti szintek után.

Másfél hete Matolcsy többek között létszámstopot jelentett be a közszférában, a tanárok fizetésemelésének elhalasztásáról számolt be, illetve azt is elárulta, hogy januártól minden pénztárgépbe online kapcsolatot szerelnek, a lépésektől összesen 397 milliárd forintos egyenlegjavulást vár a kabinet.

Beke Károly 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!