A szavazás pénteken késő estére húzódott a több mint 250 napirendi javaslat miatt. Az olasz sajtó szerint az Északi Liga "taktikázott", azt akarva elérni, hogy az ülésről minél több képviselő hiányozzon.
A szavazás előtti felszólalásában Monti úgy fogalmazott, hogy nincsen kétsége, "Olaszország megmenekül, ha rendbe teszi költségvetését".
A miniszterelnök hangsúlyozta, tudomásul kell venni, hogy az olaszok nem élhetnek úgy ahogy eddig. A megszorítások elkerülhetetlenek, mivel "az olasz kisbefektetők megtakarított pénze, az utóbbi évtizedek jóléte forog kockán". Monti bejelentette, hogy kormánya munkaerőpiaci reformra is készül.
A Silvio Berlusconi vezette Szabadság Pártja (PdL), a Demokrata Párt (PD) és a kereszténydemokrata Harmadik Pólus bizalmat szavazott. A képviselőházi vitán jelen levő Berlusconi úgy nyilatkozott, hogy pártja "a kisebbik rosszat választotta. A csomag nem tetszik, de nincsen alternatívája". A volt kormányfő hozzátette, hogy jelenleg "senki sem tudja megjósolni, meddig tarthat a Monti-kormány".
Pierluigi Bersani PD-főtitkár is úgy fogalmazott, hogy a Monti-kormány átmeneti válságmegoldásnak számít, és a PD a következő választásra készül. A francia elnökre és a német kancellárra utalva hozzátette, "mi olaszok nem süllyesztjük el Európát, de Sarkozy és Merkel se tegye ezt velünk".
Angelino Alfano Pdl-főtitkár kijelentette, "ha Európa a francia és német érdekeket jelenti, mi olaszok is saját érdekeinket tartjuk szem előtt".
Nemmel szavazott az Északi Liga és az Antonio Di Pietro vezette Értékek Olaszországa (IdV). Az Északi Liga az egy hónapos Monti-kormány megalakulásakor ellenzékbe vonult, most ezt tette az IdV is - jegyezték meg az olasz tudósítók, akik szerint így tovább szűkült Monti mozgástere.
A csomagról a szenátus december 23-án szavaz.
MTI