A 2016-ra szóló menetrendek alapján a nagy nemzetközi hitelminősítők közül az idén először a Moody's vizsgálja a magyar szuverén besorolásokat. A cég Magyarország első idei értékelési időpontját március 4-re, jövő péntekre tűzte ki.
A Morgan Stanley elemzői pénteken ismertetett heti feltörekvő piaci előrejelzésükben közölték, hogy a jövő pénteki felminősítést "egy kicsit korainak" tartanák, mivel a Moody's csak novemberben javította pozitívra a magyar besorolás kilátását. A ház ugyanakkor 20 százalék esélyt lát arra is, hogy a Moody's már a jövő héten bejelenti a magyar osztályzatok felminősítését.
A Morgan Stanley elemzői szerint nagyobb a valószínűsége annak, hogy a Moody's a júliusra kitűzött következő felülvizsgálaton sorolja át Magyarországot a befektetési ajánlású kategóriába.
Ebbe még az Apple is belebukott
Várakozásuk szerint Magyarországot az idén legalább két hitelminősítő visszaemeli a befektetési sávba, tekintettel a javuló államadósság-mérőszámokra, és a korábbinál kiszámíthatóbb gazdaságpolitikai környezetre. A Morgan Stanley londoni elemzői szerint emellett 2016 lehet az az év, amikor a magyar kormány és a bankrendszer viszonya normalizálódik.
A három nagy hitelminősítő, a Moody's Investors Service, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings jelenleg egyaránt a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó - "BB plusz/Ba1" - besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságot.
A Fitch tavaly májusban, a Moody's novemberben felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította a magyar adósosztályzatok kilátását az addigi stabilról, a Standard & Poor's pedig - a stabil kilátás fenntartása mellett - felminősítette a magyar államadós-besorolást. Az S&P lépésével került azonos szintre a magyar szuverén osztályzat mindhárom cégnél.
A Fitch Ratings Londonban ismertetett legutóbbi besorolási előrejelzésében közölte, hogy a legnagyobb valószínűséggel - Portugália mellett - Magyarország lesz a következő olyan államadós, amely e cég nyilvántartásában visszakerülhet a befektetési ajánlású államadós-osztályzati kategóriába, tekintettel arra, hogy a két ország szuverén adósosztályzata egyaránt "BB plusz" - vagyis a befektetési alapszinttől egy fokozattal marad el -, és e besorolásokra pozitív kilátás van érvényben.
MTI