A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja az európai és amerikai piaci zárások után, péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy az eddigi "Aaa"-ról egy fokozattal "Aa1"-re rontotta az ESM hosszú futamú besorolását, és az új kockázati osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
Azonos mértékű leminősítést jelentett be a Moody's az ESM elődjeként működő átmeneti euróövezeti pénzügyi stabilitási eszközre (EFSF) is.
A cég a múlt hét elején vonta meg Franciaországtól - Németország után a második legnagyobb euróövezeti gazdaságtól - az "Aaa" szuverén kötvénybesorolást, ugyancsak "Aa1"-re rontva a francia államadós-osztályzatot. A Moody's egyebek mellett azzal a véleményével indokolta Franciaország leminősítését, hogy a francia gazdaság növekedési kilátásait számos szerkezeti probléma gyengíti, és emiatt egyre nehezebben megjósolható, hogy Franciaország mennyire lenne képes ellenállni bármely jövőbeni euróövezeti sokknak.
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's már januárban megvonta Franciaországtól a legmagasabb - e cég metodikájában "AAA"-val jelölt - szuverén besorolást, egy fokozattal "AA plusz"-ra rontva a francia osztályzatot.
Franciaország így az intézményi kötvénybefektetők szempontjából kikerült az "AAA/Aaa" osztályzatú államadósok köréből, a befektetési alapok ugyanis általában azokat a szuverén adósokat tekintik ebbe az elit osztályzati kategóriába tartozónak, amelyekre legalább két hitelminősítő ilyen besorolást tart érvényben.
Franciaországot a három nagy hitelminősítő közül most már csak a Fitch Ratings tartja nyilván "AAA" osztályzattal, de tavaly december óta e cégnél is negatív kilátású a francia besorolás.
MTI