4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A múlt heti Moody's-leminősítés után megvan a kockázata a magyar adósosztályzatok további rontásának, bár Magyarország "nem érdemelné meg", hogy a hitelminősítők a befektetésre ajánlott szint alá, azaz a "bóvli" kategóriába sorolják vissza - vélekedtek hétfői helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.

A Morgan Stanley szakértői a felzárkózó európai térségről összeállított, befektetőknek hétfőn kiadott áttekintésükben azt írták, hogy a Moody's Investors Service által egy hete bejelentett magyar leminősítés önmagában "nem volt meglepetés", mértéke, vagyis az egyszerre két fokozatú osztályzatrontás azonban igen.

A Morgan Stanley elemzői közölték: véleményük szerint a Moody's ilyen mértékű visszaminősítése "valószínűleg kissé eltúlzott volt", azzal együtt is, hogy a magyar jegybank szempontjából a leminősítés "egyértelműen igazolja" a magyar kockázati felárak emelkedésére adott választ, vagyis a múlt havi kamatemelési döntést.

A Morgan Stanley szerint jelenleg mindenképpen a magyar kormányon a sor, hogy olyan strukturális intézkedésekkel álljon elő, amelyek enyhítik a hitelminősítők aggodalmait.

A ház citybeli szakértői hétfői helyzetértékelésükben felidézik, hogy a magyar kormány már bejelentette egy strukturális reformprogram közzétételének szándékát februárig. A Morgan Stanley elemzői szerint azonban "nem biztató", hogy a hasonló bejelentéseket a múltban "nem sok minden követte".

A cég szerint a kérdés most az, hogy a Standard & Poor's mit lép, ez a hitelminősítő ugyanis "általában negatívabb" Magyarországgal szemben, mint a Moody's. Mivel az S&P - csakúgy, mint most már a Moody's is - a befektetésre ajánlott sáv alsó szélén tartja nyilván a magyar adósságot, egy esetleges visszaminősítés e cég részéről a magyar befektetői osztályzat megvonását jelentené. Egyértelmű annak a kockázata, hogy ez a következő hónapokban megtörténik, bár ez túl szigorú lépés lenne a Standard & Poor's részéről - vélekedtek a Morgan Stanley elemzői.

Korábbi elemzéseikben más nagy londoni házak is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy nem lenne indokolt Magyarország visszaminősítése a "bóvli" kategóriába.

Az RBC Capital Markets globális befektetési társaság nemrégiben kiadott londoni helyzetértékelésében például úgy vélekedett, hogy "nehéz lenne igazolni" Magyarország átsorolását a befektetésre nem ajánlott adóskategóriába, mivel a magyar költségvetési helyzet "gyakorlatilag az összes többi EU-tagállaménál jobb". A cég londoni felzárkózó piaci elemzői szerint Magyarország a belátható jövőben "megengedheti magának" törlesztési kötelezettségeinek teljesítését, és nem okoz számára sok nehézséget a befektetői tőke bevonása sem, így a magyar közadósság lefokozása "képtelenül durva (intézkedés) lenne".

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban tartja nyilván, ám a Moody's múlt hétfői leminősítése nyomán közülük immár kettő a befektetésre ajánlott alapsáv alsó szélére sorolja a magyar adósságot. A Moody's új, "Baa3" szintű magyar adósosztályzata - amelyre ez a cég a korábbi, "Baa1"-es szintről rontotta a magyar besorolást, a köztes "Baa2" kihagyásával - megfelel az S&P "BBB mínusz" osztályzatának, és mindkét besorolás a közepes "BBB/Baa" befektetői kategória leggyengébb szintje. Ráadásul a két cég további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást tart érvényben a magyar osztályzatokra.

A Fitch ennél egy fokozattal magasabb, "BBB" - a Moody's módszertanában "Baa2"-nek megfelelő - besorolással listázza a magyar államadósságot, de szintén negatív kilátással, és a londoni elemzői közösségben egyöntetű az a várakozás, hogy hamarosan ez a cég is bejelenti Magyarország visszaminősítését, tekintettel arra, hogy a negatív kilátás csaknem két éve érvényben van.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!