A Morgan Stanley szerint a magyar kis- és középvállalatoknak a hitelezés-ösztönző programban kijelölt 2 százalékos felső kamatküszöb "rendkívül kedvező" kamatkondíciót jelent. A magyar vállalkozások jelenleg 8 százalék körüli - a kis- és középvállalatok ennél is magasabb - piaci kamattal jutnak új bankhitelhez, vagyis az MNB hitelezés-élénkítő programja által megcélzott kis és közepes méretű vállalkozások szempontjából a 2 százalékos felső kamathatár "masszív", 6,00 százalékpontot meghaladó kamatcsökkentésnek felel meg - hangsúlyozták a Morgan Stanley felzárkózó piacokkal foglalkozó londoni elemzői.
A ház szerint a programban rejlő nyilvánvaló kihívás az, hogy a kedvezményes hiteleket a megfelelő vállalatok kapják, és így a bankok eszközállománya a kezdeményezés révén ne romoljon.
A bejelentett MNB-program ugyanakkor meglehetősen korlátozottnak tűnik; a csomagban szereplő 250 milliárd forintos kedvezményes hitelkeret a magyar kis- és középvállalati szektor teljes adósságállományának mindössze a 7 százaléka.
Összességében így a kereskedelmi bankoknak nulla százalékos kamattal felajánlandó 250 milliárd forintos jegybanki likviditás - amelyet a bankok legfeljebb 2 százalékos kamattal folyósíthatnak tovább a vállalatoknak - "nagy mértékű kamatcsökkentést jelent csekély mennyiségű hitelre" - fogalmaztak pénteki értékelésükben a Morgan Stanley londoni elemzői.
A cég szakértői közölték ugyanakkor, hogy a program részletei között nem találnak olyan elemeket, amelyek módosítanák a ház által a forintra jelenleg érvényben tartott, középtávra szóló negatív kilátást. A Morgan Stanley londoni elemzői megerősítették, hogy fenntartják a deviza-előrejelzéseikben szereplő 320 forint/eurós célszintet.
MTI