5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hazánkban elsőként a Quaestor indít foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatást, melynek az angolszász országokban és Nyugat-Európában komoly hagyománya van – jelentették be szerdán sajtótájékoztatón. Mfor.hu-tudósítás.

A foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatás az önkéntes nyugdíjpénztárhoz hasonló azzal a különbséggel, hogy nem az egyén, hanem elsősorban annak munkaadója fizeti be a havi összeget a pénztárba. A cégek ezzel a módszerrel ösztönözhetik dolgozóikat, és kedvező adózási feltételek mellett gondoskodhatnak a nyugdíjukról.

Itthon az elsők

Egy uniós irányelv alapján 2008 óta van lehetőség hazánkban foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatásra, az első szolgáltató indulására azonban három évet kellett várni.

"Jól mutatja a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatás elterjedtségét, hogy Svájcban például az éves GDP-nek megfelelő összeg gyűlt már össze ezekben az alapokban" – mondta a szerdai sajtótájékoztatón Zugrovics Loránd, a Quaestor Foglalkoztatói Nyugdíjszolgáltató Zrt. vezérigazgatója.

Az elnevezésből is látszik, hogy jelen esetben nem egy nyugdíjpénztárról, hanem egy zártkörűen működő részvénytársaságról van szó, mely átlátható tulajdonosi struktúrával rendelkezik. "Szerintünk itthon is el kell érni azt, hogy minden magára valamit is adó cégnek legyen nyugdíjprogramja, erre nyújt lehetőséget a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatás" – emelte ki a vezérigazgató.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a Quaestor már 2008-ban vizsgálta a piacra lépés lehetőségét, a válság miatt azonban csak 2010 tavaszán született végső döntés.

"A foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató tőkekövetelmény szempontjából az életbiztosítókkal esik egy kategóriába, az induláskor 3,5 millió eurós biztonsági tőkét kellett biztosítani" – emelte ki Zugrovics Loránd.

A szakember szerint a multinacionális vállalatok számára azért lehet vonzó ez a konstrukció, mert az anyaország rendszeréhez hasonló, míg a hazai kis- és mikrovállalatok a lojalitás erősítése mellett a kedvező adózási környezet miatt találhatják vonzónak.

Csak a korhatár elérésével, vagy rokkantsággal kaphatjuk meg

"A foglalkoztatói nyugdíj egy lehetőség a cégeknek arra, hogy megreformálják béren kívüli juttatási csomagjukat" – emelte ki Horváth István termékfejlesztési igazgató. A Quaestor szakembere hozzátette: a programhoz csak munkáltatók csatlakozhatnak, egyéni belépésre nincs lehetőség.

Az új nyugdíjszolgáltatás keretében két lehetősége van egy vállalatnak: vagy nyugdíjígérvényt tesz, amihez egy nyugdíjalapba kell befizetnie az összeget. Ennek hátránya, hogy vagyonvesztés esetén a cégnek kell kipótolnia a vagyont. A másik lehetőség, amikor a munkaadó hozzájárulást ígér, ebben az esetben a cégnek nincs pénzügyi kockázata.

A magánnyugdíjpénztárakhoz hasonlóan a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató is három portfóliót alakított ki a kockázatvállalás függvényében. A cégek számára van arra is lehetőség, hogy minimális várakozási időt kössenek ki, aminek le kell telnie ahhoz, hogy a befizetett pénzt megkapják a kedvezményezettek. Nyugdíjat ugyanakkor csak a korhatár elérése vagy 50 százalékos rokkantság esetén kaphatnak a tagok.

A cégek a szabályozás szerint élhetnek a feltételes jogszerzési időtartam eszközével, azaz eldönthetik, hogy az általuk befizetett hozzájárulás mennyi idő után kerüljön a tag tulajdonába. A törvény értelmében ez legfeljebb öt év lehet. "Ezzel az eszközzel a vállalatok jutalmazhatják hűséges dolgozóikat, növelhetik a lojalitást. Ha az adott időszakon belül a dolgozó munkaviszonya megszűnik, akkor az addig befizetett hozzájárulásokat szétosztják egyenlően a többi tag között" – emelte ki Horváth István.

A Quaestor szakemberei szerint vonzó lehet a cégek számára, hogy a befizetéseket kedvező adókörnyezetben valósíthatják meg. A havi minimálbér 50 százalékáig a befizetések szuperbruttója (1,19-szerese) 16 százalékos adókulcs mellett adható, ami gyakorlatban 19,04 százalékos adóterhelést jelent. Ezen túl a hozzájárulás adó- és járulékmentes.

Bizonyos esetekben a munkáltató tagdíjkiegészítést is előírhat, azaz dolgozóit is ösztönözheti az öngondoskodásra. Bármelyik cég mondhatja például azt, hogy bizonyos havi befizetést teljesít abban az esetben, ha a dolgozó is befizet egy meghatározott összegű hozzájárulást.

A havi bér 3-4 százalékával már lehet boldogulni

"Becsléseink szerint a havi bruttó bér 3-4 százalékos befizetésével már jelentős foglalkoztatói nyugdíjat lehet elérni" – mondta újságírói kérdésre Zugrovics Loránd.

A Quaestor várakozásai szerint a következő egy-két év az új termék bevezetéséről fog szólni. "Azzal lennénk elégedettek, ha ezres nagyságrendben csatlakoznának tagok és százas nagyságrendben cégek" – mondta a Quaestor Foglalkoztatói Nyugdíjszolgáltató Zrt. vezérigazgatója. Zugrovics hozzátette: jelenleg több céggel folytatnak előrehaladott tárgyalásokat, de konkrét megállapodást még nem kötöttek.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!