5p

El kell törölni a minimálbért, meg kell szüntetni az evát és az ekhót, valamint át kell alakítani a családtámogatás rendszerét – többek között ezek a javaslatok hangzottak el a "Kilábalás" című gazdaságélénkítő program csütörtöki bemutatásán. Mfor.hu tudósítás.

700 milliárdos költségcsökkentést javasolnak (Mfor-montázs)

A programot az Oriens nevű elemző cég készítette, elképzeléseiket négy képviselőjük mutatta be. "Célunk az volt, hogy egyszerű, jól megvalósítható javaslatokat fogalmazzunk meg, kicsit táncba hívjuk a politikát, ösztönözzük a politikusokat a közös gondolkodásra” – mondta el Orbán Krisztián, az Oriens ügyvezetője.

Három ponton kellene beavatkozni

A közgazdászok úgy gondolják, hogy három ponton kell beavatkozni: csökkenteni kell a kiadásokat, mérsékelni kell a munkát terhelő adókat, illetve ösztönözni kell a munkakínálatot. Ezenkívül szerintük több százmilliárd forintos átcsoportosításra van szükség az inaktív rétegektől az aktívakhoz.

Orbán Krisztián hozzátette: ha megvalósulna javaslatuk, akkor hárommillió ember fizetése emelkedhetne átlagosan mintegy húsz százalékkal, míg ugyanennyi embernél felére csökkennének a munkaadói terhek. Szerinte a legnagyobb probléma, hogy Magyarország az elmúlt években egyazon költségvetési pályán mozgott, erről kellene végre letérni. Ebben előttünk állnak külföldi példák: Finnország és Írország sikeresen mozdult el a korábbi pályáról.

A tanulmány szerzői tehát a következő két évben nem a költségvetési hiány csökkentésére fókuszálnának, hanem arra, hogy sikerüljön az országot kimozdítani az eddigi pályáról. Úgy gondolják, hogy javaslatuk alapján 2009-ben a GDP 3,5 százalékát lehetne átcsoportosítani, míg 2010-ben 4,5 százalékát. "A javaslat megvalósulásával lényegesen jobban járnának azok, akik dolgoznak" - foglalta össze a lényeget Orbán Krisztián.

2009-ben 700 milliárd forintos költségcsökkentést tartunk elképzelhetőnek, míg egy évvel később 1050 milliárd forintot lehetne megspórolni, mondta el Vojnits Tamás, a tanulmány egyik szerzője. A legnagyobb megtakarítást azzal lehetne elérni, hogy két évre rögzítenék a béreket az állami szférában, valamint csökkentenék a vállalatok állami támogatását. Szerinte jelenleg túl sok állami támogatást kapnak Magyarországon a cégek, és ezeket nem elég hatékonyan használják fel.

Nem kell egykulcsos szja 

"Mi nem egykulcsos személyi jövedelemadót javaslunk. Ugyanakkor a járulékrendszert át kell alakítani, mert ma mintegy 1,5 millió ember kevesebb pénzt fizet be a a nyugdíj- és egészségügyi kasszába, mint amennyit kivesz" – vázolta fel elképzelését Barabás Gyula a tanulmány bemutatóján. A szerzők szerint a személyi jövedelemadó rendszerét úgy kellene átalakítani, hogy 170 ezer forintos bruttó bérig 9 százalék legyen a jövedelemadó, 170-270 ezer forint között 18 százalék, felette pedig 36 százalék. A második évben a 18 százalékos sáv felső határát ki lehetne tolni 500 ezer forintig.

A tervezett mintegy ezermilliárdos megtakarításból 700 milliárd körüli összeget fordítanának arra, hogy csökkentsék a munkáltatói járulékokat, további mintegy 300 millió forintba kerülne az SZJA-rendszer átalakítása. "Teljesen el kellene törölni a minimálbért, ugyanakkor be kellene vezetni egy járulékminimumot. Ez azt jelentené, hogy havi tízezer forint lenne a minimális egészségügyi járulék, húszezer forint pedig a nyugdíjjárulék. Ez úgy oszlana meg, hogy kétharmadát fizetné a munkaadó, egyharmadát pedig a munkavállaló" – tette hozzá Barabás Gyula.

A minimálbér eltörlésével kapcsolatban Holtzer Péter hozzátette: azt szeretnék elérni, hogy ne az állam mondja meg, mennyiért érdemes dolgozni, hanem a piac alakítsa ki saját szabályait.

A szerzők átalakítanák a családtámogatások rendszerét is: a program megvalósulása esetén csak akkor járna családi pótlék, ha a szülőnek van munkahelye és iskolába járatja gyermekét.

A családtámogatás is reformra szorul 

A GYES rendszerével kapcsolatban Holtzer Péter elmondta: kutatások szerint másfél éves kor felett már nem egyértelműen pozitív a gyermek számára, ha egész napját a szülővel tölti, ezért a GYES időtartamát le lehetne rövidíteni. Itt azonban nem lehet pénzt megtakarítani, mert a fennmaradó összeget vissza kell forgatni óvodák, bölcsődék építésébe.

A nyugdíjakkal kapcsolatban Orbán Krisztián hozzátette: "Magyarországon ma a politika szent tehénként kezeli a nyugdíjasokat, pedig az egyértelműen kijelenthető, hogy nem ez a legszegényebb réteg. A baj az, hogy óriási különbségek vannak a nyugdíjasok között, ezek csökkentésére lenne szükség."

A végén az Oriens ügyvezetője felvázolta, milyen eredményeket várnak a programtól: 100 ezer új munkahely jönne létre, 1,2 százalékkal nagyobb lenne az ország potenciális gazdasági növekedése, 0,7-0,8 százalékkal csökkenhetne az államháztartás hiánya és mintegy százmilliárd forint pluszbevételt hozna a gazdaság kifehéredése.

Beke Károly 

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!