4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utóbbi hónapokban sorra lehetett arról hallani, hogy éppen melyik bank ment csődbe, vagy volt szüksége állami mentőövre. A régió bankjai jórészt annak köszönhetően úszták meg viszonylag olcsón a válságot, hogy a nyugat-európai anyabankok kiálltak közép-kelet-európai leányvállalataik mellett – hangzott el a KPMG szerdai sajtóbeszélgetésén. Mfor.hu-tudósítás.

Becslések szerint a világ bankrendszere mintegy 4000 milliárd dollárt veszített az elmúlt egy-két évben mindent egybevéve. A céltartalékként jelentkező veszteség 700 milliárd dollár lehet, azonban ez még nem végleges szám, mivel a mai napig képződnek ilyen veszteségek.

22 bankot kellett megmenteni Európában

Az elmúlt időszakban Európában 22 bankot kellett állami pénzből megmenteni, ez részben tőkeoldali veszteséget, részben pedig likviditásoldali veszteségeket jelentett – vázolta fel Simonyi Tamás, a KPMG szakembere.

„Elég, ha egy bank egyetlen partnerének nem tud fizetni, mivel onnantól mindenki követelni fogja rajta a pénzét” – vázolta fel a pénzintézetek egyik legnagyobb problémáját a szakértő. A fentiek miatt volt arra szükség, hogy a jegybankok mindenkinek pénzt adjanak, ezeket a likviditási problémákat áthidalják – tette hozzá Simonyi Tamás.

Ugyanakkor a veszteségeket valakinek meg kell fizetnie, mindössze annyi történt, hogy a bankok mérlegeiből a mínuszok áttevődtek az állami költségvetésekbe, az adófizetők közössége átvette a bankok veszteségét és kitolta a jövőbe.

Tavaly már fellélegezhettek

2009 tavasza után fokozatosan lélegezhettek fel a bankok: lassan újraéledt a bankközi piac, elkezdődtek a kötvénykibocsátások és az új részvénykibocsátások is. Az első lépésben nem a kisbefektetők, hanem a milliárdosok vettek ezekből a részvényekből, így szállt be például Warren Buffet a Citigroupba azzal, hogy megvette a kibocsátott részvények jelentős részét.

Ahogy sikerült egyre több új tőkét bevonni, néhány bank esetében sikerült refinanszírozni az állami segélyeket, egyre több pénzintézet fizette vissza a kapott összeget.  

A válságnak ugyanakkor nyertesei is voltak a pénzügyi szektorban – teszi hozzá Simonyi Tamás. Ilyen nyertes volt például a spanyol Santander, az HSBC, vagy a Deutsche Bank. A KPMG szakembere szerint a spanyol bankok elsősorban a dél-amerikai kitettségeik miatt úszták meg olcsón az elmúlt éveket, az HSBC pedig annak köszönhetően teljesített jól, hogy eszközeinek nagy része Ázsiában van. „Azok a bankok, melyeknek mérlegében jelentős értékpapír portfólió van, jól jártak. Ezek nagyrészt befektetési bankok” – emelte ki a közgazdász.

Az ellenkező oldalon állnak azok a pénzintézetek, melyeknek jelentős kitettségeik voltak az ingatlanfejlesztő szektorban, hazánkban is elsősorban nekik voltak jelentős veszteségeik.

Tovább nőhet a bedőlő hitelek aránya itthon


A régió bankszektorával kapcsolatban Simonyi Tamás elmondta: nem lehet számítani a portfólió jelentős javulására, sőt, inkább romlásra kell felkészülni, mivel a gazdaságok tovább esnek várhatóan. A szakértő szerint a volt szovjet tagállamokban sokkal nagyobb a baj, ott szinte minden bank csődben van, melynek nem külföldi tulajdonosa van.

„A bankok portfóliója még mindig romlik, valamikor 2010 közepén lehet a mélypont. A 90 napon túli késedelmes hitelek aránya hazánkban 8-12 százalék körül tetőzhet, de véleményem szerint nem nagyon megy majd 10 százalék fölé” – véli a KPMG szakembere.

A nemzetközi piachoz hasonlóan ugyanakkor itthon is jelentős költségcsökkentésen ment keresztül szinte minden bank. Simonyi Tamás véleménye szerint a magyar bankok 7 százalékkal csökkentették költségeiket, ennek legalább a fele bérköltségek terén jelentkezett, ami több száz ember elbocsátását jelenthette.

A KPMG piaci szakértője szerint sok hazai pénzintézetnek azért volt mázlija, mert 2009-ben az állampapír portfóliókon jelentős nyereségeket könyvelhettek el, ez azonban várhatóan nem fog megismétlődni idén.

„Nem lesz túl fényes a bankok mérlege, lesznek veszteséges bankok, de igazán komoly drámára nem kell készülni. Idén nyereséges lesz a szektor, de más lesz az összetétele: az értékpapírpiacon a rally várhatóan nem fog megismétlődni” – véli Simonyi Tamás. Szerinte ugyanakkor a bankok számára kedvező lenne a forint esetleges erősödése, mivel akkor vissza tudnák venni a céltartalékok egy részét

Beke Károly

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!