3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A második alkalommal tartott kamatcsere tender, mely az önfinanszírozási koncepció keretén belül kerül meghirdetésre, ezúttal sem okozott csalódást. Ismét a meghirdetett összeg felett kötöttek üzletet ugyanis a bankok a jegybankkal.

Az önfinanszírozási koncepció keretén belül kéthetente tart 3 és 5 éves futamidőkön kamatcsere tendereket a Magyar Nemzeti Bank, mely második alkalommal került meghirdetésre.

3 éves futamidőn a jegybank 15 milliárd forintos mennyiséget hirdetett meg, melyre 53,6 milliárdos ajánlat érkezett a kereskedelmi bankoktól. Végül 34,6 milliárd értékben született üzlet. Ami a kamatot illeti, a jegybank a 6 havi BUBOR-hoz kötve az első periódusban 2,33 százalékos változó kamatot fizet, míg a bankok a teljes futamidőn fix 2,38 százalékot fizetnek majd ezért cserébe.

5 éves futamidőn a 25 milliárdos meghirdetett mennyiségre 69,25 milliárdnyi kereslet érkezett, az elfogadott mennyiség pedig 40 milliárd lett. A jegybank szintén a 6 havi BUBOR-hoz kötött változó 2,34 százalékos első periódusban fizetendő kamatáért a kereskedelmik fix 2,42 százalékot fognak fizetni.

Mi a cél?

A jegybank ezzel az eszközzel szeretné csökkenteni a kereskedelmi bankok kamatkockázatait, ami akkor érné őket, ha a kéthetes jegybanki kötvény helyett hosszabb állampapírokat tartanak. A jegybanki kötvények futamideje ugyanis 2 hét, így az ott parkoltatott pénzeken elérhető kamat gyorsan le tudja követni a kamatmozgásokat. Viszont egy 5 éves fix kamatot nyújtó állampapír az 5 év alatt egy fillérrel sem fog több kamatot fizetni a tulajdonosának, még akkor sem, ha az alapkamat jelentősen nőne. Ez pedig veszteséget okozna a kereskedelmi bankoknak is.

A kéthetes kötvények pedig az MNB-nek okoznak kamatveszteségeket, ezért az itt elhelyezett pénzeket inkább állampapírok felé terelnék.

Hogy működik?

A 3 és 5 éves futamidő alatt a jegybank fix kamatot kap a csereüzlet másik oldalán álló kereskedelmi banktól, és a 6 hónapos BUBOR-nak (bankközi kamatláb) megfelelő összeget fizeti nekik. Az ügylet kamatperiódusa 6 hónap, vagyis ha nőnek a bankközi kamatok, akkor 6 havonta beépül abba az összegbe, amit az MNB a kereskedelmi banknak fizet. Mivel a rövid BUBOR és a jegybanki alapkamat az esetek többségében nem távolodik el nagyon egymástól, így a kereskedelmi bank jelentősen csökkenteni tudja kamatkockázatát, miközben a pénzét nem a jegybankban, hanem a magyar állampapírokban tartja. Ezzel az eszközzel a jegybanki mérleg összehúzódhat, csökkenhet a kamatveszteség, de csökkenhet az államháztartásnak a külföldi pénzekre történő ráutaltsága is. Veszteség akkor éri a jegybankot, ha kamatot kell emelni, hiszen akkor folyamatosan több pénzt kell a kereskedelmi bankoknak fizetnie. De ez megtörténne az alapkamat emelés esetén akkor is, ha nem lennének változások.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!