4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Már 4 százalékot sem kapunk átlagosan a pénzünkért, ráadásul a bankok csak csökkentenek és csökkentenek. Ahogy a jegybank is teszi az alapkamattal.

A legfrissebb jegybanki statisztika szerint májusban átlagosan már "csak" 3,94 százalékos kamatért kötötték le a háztartások a megtakarításaikat a kereskedelmi bankoknál, miközben áprilisban még 4,28 százalék volt az átlag. Mivel azonban az infláció sem éri el hónapok óta a 2 százalékot, legalább reálszinten is keletkezik nyereség a megtakarítóknál. A kamatcsökkenés egyébként az éven túli, az éven belüli lejáratoknál és a látra szóló betéteknél is megfigyelhető, ami szoros összefüggésben van a tavaly augusztus óta tartó jegybanki kamatvágásokkal.

Ennek fényében egyébként nem is annyira meglepő, hogy rekord kevés összeget vittek a háztartások a bankokba lekötés céljából. A júniusi 930,5 milliárd forint után 854,1 milliárdot helyeztek el betét formájában, aminél kevesebb havi összeget legutóbb 2011 januárjára közölt a jegybank, akkor még a 800 milliárdot sem érte el az új lekötések összege.

Az euróbetétek esetében viszont lényegében töretlen a megtakarítók érdeklődése, hiszen az április igen alacsony, 129 milliárd után megugrott a lekötések értéke: 142,8 milliárdot helyeztek el euróbetétben a háztartások. Pedig a kamatok ebben az esetben sem szárnyalnak, a korábbi 1,96 százalék után átlagosan 1,87 százalékon kötötték le a pénzüket az érintettek. A csökkenés ráadásul itt is fokozatos, hiszen tavaly szeptemberben még 2,48 százalék mellett tudták elhelyezni a pénzüket a háztartások ilyen megtakarítási formában.

Csak csökkennek és csökkennek... 

A jövő pedig nem kecsegtet sok jóval - mármint a megtakarítók szempontjából -, hiszen a PSZÁF adatbázisa alapján történő piacfigyelésünk további jelentős kamatcsökkenésekről árulkodott június hónapra. Forint- és euróbetéteknél egyaránt.

A nagyobb kereskedelmi bankok ezúttal szinte kivétel nélkül csökkentést eszközöltek, ám ott, ahol a kamatmutató (EBKM) alsó határa már így is mélyponton van, az elérhető kamat maximumát csökkentették. Jó példa erre a K&H, amely 0,1 százalékos minimális kamatnál kevesebbet már nehezen tudna kínálni az ügyfeleinek, így a terméken elérhető maximumot vágta vissza 50 bázisponttal. Pedig előző hónapban is csökkentette a kamatot, ahogy az a táblázatunkban is látható. Egy kirívó és érdekes változásra derült fény a vizsgálódásunk során, ugyanis a CIB Bank a versenytársakkal  ellentétben közel 30 bázispontos emelést hajtott végre a fix kamatozású termékén, így akár 4,5 százalék is elérhető egy év alatt. Az euróbetéteknél jelentősebb változást eszközölt az Erste Bank, hiszen a 0,51-2,03 százalékos tartományt 0,3-1,52 százalékra mérsékelte.

A takarékok is belendültek júniusban

Szintén nagyon jól látható, hogy májussal ellentétben a hatodik hónapban szinte minden általunk szemmel tartott takarékszövetkezet változtatott a termék konstrukcióján, és ebben az esetben is drasztikusabb kamatvágásokkal is kell szembesülnünk. A Borsod Takarék egyenesen 70-40  bázisponttal 4,07-4,33-ra csökkentette a kamatot, de a Duna Takarék is 50-80 bázisponttal alacsonyabbra vitte a betéti terméken elérhető kamatot. Az euróbetéteknél viszont semelyik intézmény nem eszközölt változást.

Nincs változás: takarékok az élen

Ezúttal is megnéztük, melyik termékek kínálják a legjobb éves kamatokat, és immár a harmadik hónapja csak takarékszövetkezetekkel találkozunk a kutakodás során. Változatlanul a Szent Lőrinc-Ormánsági Takarékszövetkezet betéti számlájával érhető el a legmagasabb éves hozam a piacon: megfelelő feltételek teljesülése esetén 9,7 százalék. Bár előző hónaphoz képest itt is csökkentés volt, hiszen akkor még a 10 százalék is elérhető volt. Második legjobb ajánlat a korábbi harmadik lett: az Eger és környéke Takarékszövetkezet akciós konstrukciója, amivel 8 százalékos hozamot lehet elérni, bár ehhez legalább 300 ezer forint egy évre történő lekötése szükséges. Ennél kevesebb összeggel, csak kicsit kevesebb hozamot lehet elérni a harmadik legjobb konstrukcióval, a Rónasági Takarékszövetkezet termékével. A betét maximum éves 7,6 százalékot kínál az ügyfeleknek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!