A Központi Statisztikai Hivatal pénteken reggel ismertette a részletes ipari adatokat július hónapra vonatkozóan; a legfőbb adat az előzetesen közölt munkanaphatással kiigazított 2,5 százalékos éves bázisú bővüléstől pedig nem tért el. Havi bázison pedig mindössze 0,3 százalékos volt a növekedés, amivel kapcsolatban pont azt említettük, hogy egyelőre nem látszik meg az Audi-hatás. Ezzel kapcsolatban gondolhattunk volna akár arra is, hogy a részletes adatok megmutatják az új gyáregység működését, és a többi ágazat gyenge teljesítménye miatt tűnik ez el az összesített adatokból. A valóság azonban az, hogy látványos változásról árulkodó számokra a most közölt adatokban sem bukkantunk.
Így tehát a helyzet az lehet, hogy a júniusban átadott győri Audi-gyár pozitív hatására - akárcsak a Mercedes-gyár esetében is történt tavaly - még pár hónapot várni kell.
De lássuk csak, mit árulnak el az ágazati adatok a hetedik hónap teljesítményéről! A járműgyártás ágazata kicsit a középmezőny felé közelít a teljesítményváltozást tekintve, hiszen júliusban "csupán" a negyedik helyre volt elég az elért 5 százalékos növekedés előző évhez mérten. Ráadásul ez lassuló növekedési ütemre utal (júniusban 6,4 százalékos volt a növekedés) - bár távol álljon tőlünk a vészharangok kongatása, sőt, az előttünk álló hónapokra javuló adatokra számítunk főleg az Audi-hatás miatt. Mi volt július legjobbja?
Nemcsak a hetedik hónapban, de szinte az egész évben kimagasló teljesítmény produkál a vegyi anyag, termék gyártása ágazat, hiszen például januárban, miközben szinte minden ágazat visszaesett ezen a területen 16 százalékos bővülést következett be. De, hogy a friss adatokkal is foglalkozzunk, júliusban az ágazat 29,1 százalékos növekedést realizált előző év azonos időszakához képest - tette mindezt a júniusi 23,8 százalékos pluszt követően. Sok panaszra oka nincs egyébként a gép, gép berendezés ágazatának sem, hiszen a júniusi 5,4 százalékos visszaesést követően a hetedik hónapban 13,6 százalékot tudott bővülni.
A lista másik végén a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás ágazat áll, melynek zsugorodása lényegében egyre jobban fokozódik javarészt a rezsicsökkentések hatásaként: a júniusi 4,9 százalékos visszaesést egy 7,5 százalékos követte júliusban.
Bács-Kiskun az élen, Komárom a végén
Ha már a cikkünket az Audi-gyárral, illetve annak hatásával kezdtük, érdemes megvizsgálni megyei szinten is a július havi adatokat. Ez alapján a Mercedes-gyár húzóereje vitathatatlan. Bács-Kiskun megye ipari termelése ugyanis 39,6 százalékkal emelkedett júliusban előző év azonos időszakához képest. Ezzel szemben Győr-Moson-Sopron megye alig haladta meg az országos 5,1 százalékos teljesítményt, 5,3 százalékkal bővült a megye ipara. Bács-Kiskun megye mellett 12 megye volt képes a bővülésre, így pedig nem meglepő, hogy országos szinten is pozitív számot hozott a júliusi ipari termelés. Ez szintén megerősíti azt a korábbi feltételezésünket, miszerint egyszerűen nincs még milyen Audi-hatás, amit látni lehetne.
A bővülőkkel ellentétben Komárom-Esztergom megye 14,6 százalékkal esett vissza előző éves bázison, annak ellenére, hogy a Nokia-gyár körüli tavalyi problémák hatása már kiesett a bázisból.
mfor.hu