3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország eddig 6,9 milliárd eurót hívott le abból a 20 milliárd eurós hitelcsomagból, amelyet tavaly nyújtott az országnak a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Unió és a Világbank. Igaz, ebből eddig mindössze kétmilliárd eurót használt fel, mondta az InfoRádiónak Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgató-helyettese. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tavaly októberben még úgy nyilatkozott: "Ezt a támogatást azért kellett megszerezni, hogy ne kelljen igénybe venni."

Eddig az Európai Bizottság által felajánlott összegből költött az ország, tavaly és idén is egy-egy milliárd eurót. Ez a legkedvezőbb, a teljes, 5-6 százalékos kamatozású hitelcsomagból a legalacsonyabb kamatokkal bír. Az ezen felüli, már lehívott összeg a Magyar Nemzeti Banknál van betét formájában, így a devizatartalékainkat növeli, és olyan biztonságot ad az országnak, amilyenben sosem volt - véli Borbély László András. Kiemelte: idén a hitelkeretből 6,1 milliárd eurót, azaz 1800 milliárd forintot használ fel az ország a tervek szerint.

"Nem fenyeget államcsőd"

Az államadósság finanszírozására idén 6000 milliárd forintot kell fordítani. Szerinte az idei eddigi kötvénykibocsátás az ennek megfelelően kialakított tervek szerint alakult, azaz az első két hónapban valamivel kevesebb, mint 700 milliárd forintnyi értékpapírt adott el az ÁKK.

Borbély László András elmondta azt is, hogy most minden ország a saját piacára bocsát ki állampapírokat, a nemzetközi bizalom ugyanis megrendült, a hazai azonban nem. Természetesen az Államadósság Kezelő Központ ezeket sem tudja olyan nagyságrendben értékesíteni, mint 2008 szeptembere előtt, de az sem igaz, hogy a piac befagyott volna.

A szakember épp ezért cáfolta, hogy az országot akár rövid, akár hosszú távon államcsőd fenyegetné. Szerinte két ok is van arra, ami miatt nem kerülhetünk ilyen helyzetbe: egyrészt az állampapír-eladás, ami a hírekkel ellentétben nem fagyott be, a másik pedig a nagy összegű nemzetközi hitelcsomag, amely több évre biztosítja a finanszírozást, vélekedett Borbély László András az Inforádiónak.

Gyurcsány: "Ne kelljen igénybe venni a támogatást"

Mint ismert, a 20 milliárd eurós hitelből 12,5 milliárdot nyújt a Nemzetközi Valutaalap, 6,5 milliárd eurót az EU és egymilliárdot a Világbank. Az összeget 2010 márciusáig lehet lehívni, visszafizetése pedig 2011-ben kezdődik el, és 3-5 évig tart.

Az IMF-fel folytatott tárgyalások idején, 2008 októberében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még így nyilatkozott a nemzetközi szervezetek segítségnyújtásáról: "Ezt a támogatást azért kellett megszerezni, hogy ne kelljen igénybe venni. Az IMF támogatása a leghátsó védvonal, de így megtudhatja mindenki, hogy Magyarország nincs egyedül a válság elleni küzdelemben."

Mostanra viszont kiderült: a pénzügyi segítség összegének mintegy harmadát már igenis le kellett hívnia az országnak.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!