4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Fél évvel az után, hogy Barack Obama elnök elindította a 787 milliárd dolláros ösztönző csomagot a gazdaság rendbetételére, az amerikaiak többsége úgy érzi, hogy a szövetségi segélyáradat túl sokba került, és túl keveset tett a recesszió megállítására - derült ki a USA Today című napilap hétfőn közölt felméréséből.

A USA Today és a Gallup Poll közös közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak 57 százaléka úgy látja: az ösztönző csomagnak nincs hatása a gazdaságra, vagy még rontott is a helyzeten. A megkérdezettek 60 százaléka kételkedik abban, hogy a központi stimulus segíteni fog a gazdaságon az elkövetkező években. Csak a válaszolók 18 százaléka érzi úgy, hogy az ösztönző csomag javított személyes helyzetén.

Továbbra is válságban van az amerikai posta, amely újabb szigorításokra kényszerül; bevezethetik az ötnapos kézbesítési hetet - írta hétfőn a The Kansas City Star című lap. Az amerikai számvevőszék (GAO) friss értékelése szerint a fizetőképességének megőrzéséért küzdő Amerikai Postaszolgálat (USPS) működése veszélybe került. Akár a recesszió, akár az internet növekvő szerepe miatt, de a hagyományos levélforgalom az Egyesült Államokban meredeken csökken, és vele együtt vészesen apadnak a posta bevételei. A USPS várhatóan 7 milliárd dolláros veszteséggel fogja zárni a pénzügyi évet, a cég szeptember végére kifogyhat a készpénzből.

Gyengélkedik a német vendéglátóipar is: az idei első félévben a szállodák és vendéglátóhelyek forgalma 4,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól - közölte a német szövetségi statisztikai hivatal hétfőn. Szakértők szerint még ez az eredmény is csak magasabb árak mellett volt elérhető, változatlan árakon 6,6 százalék lett volna a csökkenés.

Eközben Magyarországon jó ütemben haladnak a turisztikai fejlesztések, a válság nem vetette vissza a vállalkozások forrásfelhasználási kedvét - mondta Ujhelyi István, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára hétfőn a kormányszóvivői tájékoztatón annak kapcsán, hogy a kormány nemrégiben megtárgyalta a turisztikai fejlesztéseket. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy Magyarországon a 2004-2006. évi Nemzeti Fejlesztési Tervben (NFT) 30 milliárd forintot fordítottak turisztikai beruházásokra, a 2007-2013. évi Új Magyarország Fejlesztési Tervben (ÚMFT) pedig 300 milliárd forint keret áll erre a célra rendelkezésre.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn közölte, hogy a pénzügyi számlák előzetes adatai szerint az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított (maastrichti) adóssága a GDP 76,9 százaléka (19967 milliárd forint) volt 2009 második negyedévének végén. Az előzetes adatok szerint a háztartások nettó finanszírozási képessége (pénzügyi megtakarítása) a 2009 második negyedévével záruló egy évben a GDP 2,6 százalékát, 681 milliárd forintot ért el.

A válság miatt csökkentik a béren kívüli juttatásokat a magyar kis- és középvállalkozások a következő egy évben: a cégek több mint harmada egyáltalán nem él majd ezzel a lehetőséggel - derül ki a K and H Bank legutóbbi kkv bizalmi index felméréséből. Míg akár három hónappal korábban a megkérdezett cégek mintegy 72 százaléka tervezte, hogy él a béren kívüli juttatás lehetőségével, a cafeteria elemek megadóztatása miatt arányuk mára 66 százalékra csökkent.

Hétfőn kiderült, hogy Szerbia a Nemzetközi Valutaalap (IMF) jóváhagyását kéri, hogy a várható GDP további 1,5 százalékával növelhesse az idei évre eredetileg 3 százalékra tervezett államháztartási hiányát, a bevételek elmaradása miatt. Szerbia azt is el szeretné érni, hogy az IMF készenléti hitelkeretének egy részét az államháztartási hiány finanszírozására fordíthassa. A valutaalap általában nem ad hitelt az államháztartási hiány finanszírozására, de a közelmúltban volt már erre példa Bosznia és Románia esetében. Az IMF állandó belgrádi képviselője már a múlt héten értésre adta, hogy a "rendkívüli körülmények" Szerbiában is indokolhatnak ilyen megoldást.

A világ gazdaságilag legfejlettebb 7 országa (G7) közül néhol már a recesszióból való kilábalás jelei mutatkoznak. A japán gazdaság visszatért a növekedési pályára a második negyedévben, lezárva ezzel a második világháború óta leghosszabb recessziós szakaszt. A japán hazai össztermék (GDP) 0,9 százalékkal nőtt a második negyedévben az első negyedévhez viszonyítva. Közben az Egyesült Államok GDP-je 0,3 százalékkal csökkent. A második negyedévben azonban már nőtt Németország és Franciaország gazdasága, ezekben az országokban a vártnál korábban jelezve a recesszió végét.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!