Az S and P az eddigi stabilról negatívra rontotta az ír hosszú futamú szuverén adósosztályzat besorolását, amely így az eddigi "AA"-ról "AA mínuszra" módosult. Az S and P most arra számít, hogy az ír költségvetésnek 90 milliárd eurót kell fordítania a bankrendszer támogatására, ami 10 milliárd euróval több, mint amit korábban a hitelminősítő várt. A költségvetési teher növekedése pedig azt jelenti, hogy középtávon csökken a kormány fiskális mozgástere.
Ha a bankrendszer támogatásának költségvetési terhe még tovább növekszik, netán más negatív gazdasági események meggyengítik a dublini kormány képességét középtávú gazdasági céljainak elérésére, a Standard and Poor's leminősítheti Írországot. Az "AA mínusz" besorolás még mindig a legjobb adósok osztályzatai között van, a 21 fokozatból álló listán a negyedik legjobbnak felel meg, ami azt jelenti, hogy az adott ország megbízható adósnak számít.
Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service július 19-én minősítette le Írország kormánykötvény-adósi osztályzatát az euróövezeti tagország romló gazdasági kilátásaira hivatkozva. A Moody's "Aa1"-ről "Aa2"-re módosította Írország szuverén adóskockázati besorolását. A lehető legjobb, "Aaa" minősítést áprilisban vonta meg Írországtól az intézet. A leminősítéshez fűzött indoklásában a Moody's kiemelte, hogy az ír gazdaság növekedési lehetőségei csekélyek, főként azért, mert a válság leállította a korábbi évek dinamikus bővülésének motorjait, a pénzügyi szolgáltatások területét és az ingatlanszektort.
A kormány erejét tovább csökkenti a bankrendszer megszilárdításának terhe. Már eddig is több alkalommal volt szükség közpénzből finanszírozott tőkeinjekciókra, és elkerülhetetlen felállítani egy úgynevezett rossz bankot, amely átvállalja a nem teljesítő vagy bedőléssel fenyegető hiteleket - írta indoklásában a Moody's.
A harmadik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings még tavaly rontotta két lépésben a lehető legjobb "AAA"-ról három fokozattal "AA mínusz"-ra Írország minősítését.
MTI