3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Pénzügyminisztérium (PM) - önkormányzatok nélkül - 219,8 milliárd forint hiányt vár februárra - jelentette be a keddi tájékoztatón Bathó Ferenc, a szaktárca főosztályvezetője.

A januári végleges pénzforgalmi többlet 33,8 milliárd forint volt szemben a prognosztizált 27,5 milliárd forint hiánnyal. Az első negyedévre 569,1 milliárd forintra csökkentette a Pénzügyminisztérium a korábban 581,5 milliárdra várt pénzforgalmi deficitet, az új összeg - akárcsak a korábbi - a GDP 2,1 százalékának felel meg.

A 2008. év egészére a PM nem változtatta meg 1111,2 milliárd forintos hiány előrejelzését, ami a várt GDP négy százaléka.

Az államháztartás januári 33,8 milliárd forintos többletének hátterében a központi költségvetés vártnál kisebb hiánya áll - jelezte Bathó Ferenc. A prognózis 72 milliárd forint deficit volt, ugyanakkor 2008 januárjában ennél jóval kisebb, 10,4 milliárd forintos hiány alakult ki. A központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai 51 milliárd forinttal kisebbek lettek a várható értéknél - fűzte hozzá.

"A januári megtakarítás elsősorban a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatoknál regisztrálható, ami azt jelenti, hogy az év további részében a most el nem költött összegek nagyobb részét felhasználják" - mondta a főosztályvezető.

A központi költségvetés január havi bevételei mintegy 4 milliárd forinttal magasabban alakultak a prognosztizált értéknél. A főbb adóbevételek közül a személyi jövedelemadó, a jövedéki adó és az általános forgalmi adóbevételek a várakozásoknál kedvezőbbek lettek - tette hozzá Bathó Ferenc.

A tárca februárra 218,8 milliárd forintos hiányt jelez előre, az első negyedévi összesített deficitre a korábbinál 12,4 milliárddal kisebb, 569,1 milliárd forintot adott meg.

Az államháztartási hiány - akárcsak a korábbi években - idén is "orrnehéz módon alakul", azaz az első negyedév végén a deficit eléri az egész évre tervezett összeg felét, tehát március végére a GDP 2,1 százalékát. Az időarányosan magas hiány oka az év első három hónapjában kifizetendő 13. havi bér, a 13. havi nyugdíj első fele, a mezőgazdasági támogatások átutalása és az államadósság kamatfizetési kötelezettségei - magyarázta Bathó Ferenc.

A kedvezőbb januári adatok után még nem módosít az éves prognózison a szaktárca, noha Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfői évértékelő beszédében arra utalt, hogy a vártnál kedvezőbb lehet az államháztartási egyenleg - felelte egy kérdésre a főosztályvezető.

A látható kockázatok miatt az idei fogyasztói áremelkedés nagyobb lehet a kormány által tervezett  4,8 százaléknál, de a módosításra csak azután kerülhet sor, hogy Magyar Nemzeti Bankkal is egyeztettük a folyamatokat - felelte újságírói kérdésre Kovács Álmos. A szakállamtitkár elmondta azt is, hogy a vártnál magasabb infláció nem befolyásolja jelentősen az államháztartás egyenlegének alakulását, hiszen a vártnál nagyobb bevételek mellett az indexált kiadások növekedésével is számolni kell.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!