A januári végleges pénzforgalmi többlet 33,8 milliárd forint volt szemben a prognosztizált 27,5 milliárd forint hiánnyal. Az első negyedévre 569,1 milliárd forintra csökkentette a Pénzügyminisztérium a korábban 581,5 milliárdra várt pénzforgalmi deficitet, az új összeg - akárcsak a korábbi - a GDP 2,1 százalékának felel meg.
A 2008. év egészére a PM nem változtatta meg 1111,2 milliárd forintos hiány előrejelzését, ami a várt GDP négy százaléka.
Az államháztartás januári 33,8 milliárd forintos többletének hátterében a központi költségvetés vártnál kisebb hiánya áll - jelezte Bathó Ferenc. A prognózis 72 milliárd forint deficit volt, ugyanakkor 2008 januárjában ennél jóval kisebb, 10,4 milliárd forintos hiány alakult ki. A központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai 51 milliárd forinttal kisebbek lettek a várható értéknél - fűzte hozzá.
"A januári megtakarítás elsősorban a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatoknál regisztrálható, ami azt jelenti, hogy az év további részében a most el nem költött összegek nagyobb részét felhasználják" - mondta a főosztályvezető.
A központi költségvetés január havi bevételei mintegy 4 milliárd forinttal magasabban alakultak a prognosztizált értéknél. A főbb adóbevételek közül a személyi jövedelemadó, a jövedéki adó és az általános forgalmi adóbevételek a várakozásoknál kedvezőbbek lettek - tette hozzá Bathó Ferenc.
A tárca februárra 218,8 milliárd forintos hiányt jelez előre, az első negyedévi összesített deficitre a korábbinál 12,4 milliárddal kisebb, 569,1 milliárd forintot adott meg.
Az államháztartási hiány - akárcsak a korábbi években - idén is "orrnehéz módon alakul", azaz az első negyedév végén a deficit eléri az egész évre tervezett összeg felét, tehát március végére a GDP 2,1 százalékát. Az időarányosan magas hiány oka az év első három hónapjában kifizetendő 13. havi bér, a 13. havi nyugdíj első fele, a mezőgazdasági támogatások átutalása és az államadósság kamatfizetési kötelezettségei - magyarázta Bathó Ferenc.
A kedvezőbb januári adatok után még nem módosít az éves prognózison a szaktárca, noha Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfői évértékelő beszédében arra utalt, hogy a vártnál kedvezőbb lehet az államháztartási egyenleg - felelte egy kérdésre a főosztályvezető.
A látható kockázatok miatt az idei fogyasztói áremelkedés nagyobb lehet a kormány által tervezett 4,8 százaléknál, de a módosításra csak azután kerülhet sor, hogy Magyar Nemzeti Bankkal is egyeztettük a folyamatokat - felelte újságírói kérdésre Kovács Álmos. A szakállamtitkár elmondta azt is, hogy a vártnál magasabb infláció nem befolyásolja jelentősen az államháztartás egyenlegének alakulását, hiszen a vártnál nagyobb bevételek mellett az indexált kiadások növekedésével is számolni kell.