3p

Túl sok bank van Ausztriában az OeNB osztrák jegybank szerint, ezért a nem fenntartható üzleti modellel működőknek ki kell hullaniuk a piacról - írja az osztrák WirtschaftsBlatt hírportál.

A bankok strukturális nyereségességének és tőkemegfelelési arányának javítása érdekében szükség van arra, hogy a nem fenntartható üzleti modellel működő bankok a piac stabilitásának veszélyeztetése nélkül elhagyják a piacot - írja a jegybank legfrissebb, félévente kiadott pénzügyi stabilitási jelentése. Ausztriában 2013 végén 790 regisztrált bank működött.

A közép- és kelet-európai térségben a gazdasági helyzet javult 2013 második felétől kezdődően, részben a kedvező euróövezeti fejleményeknek köszönhetően, részben pedig a belső kereslet fellendülése miatt. A gazdasági kondíciók javulását azonban nem kísérte a hitelezés fellendülése. A bankok nyereségessége a térségben alacsony és az országok többségében romlott is, a bankok tőkésítettsége azonban megfelelő. Az osztrák gazdasági helyzet 2013 második felétől mérsékelt ütemben javult. A vállalatok nyereségessége csekély mértékben javult, így csak mérsékelten javította a cégek önfinanszírozó képességét. A külső finanszírozást 2013-ban mintegy 60 százalékban értékpapírokkal oldották meg a vállalatok, a banki hitelfelvétel csak elenyésző szerepet játszott.

A bankok nyereségének csökkenését elsősorban egyszeri, rendkívüli tételek okozták. Összességében mintegy egymilliárd euró nettó veszteséget szenvedtek el az osztrák bankok 2013-ban. Nyereségük azonban az egyszeri tételek nélkül sem érte volna el a krízis előtti szintet. A közép- és kelet-európai térségben az osztrák bankok helyi érdekeltségeinek nyeresége 5,8 százalékkal emelkedett 2013-ban, ezt azonban szinte teljes egészében felemésztették a goodwill-leírások. A térségben a krízis előtti helyzethez képest koncentráltabbá vált a nyereségtermelés és egyre inkább csak néhány országban megtermelt magas nyereségre támaszkodik.

Andreas Ittner, az OeNB alelnöke szerint az osztrák bankoknak az értékleírások ellenére is korai lenne kelet-európai kivonulási forgatókönyvekkel foglalkozniuk. Az osztrák hitelintézetek sokat tanultak kockázatkezelésből - állapítja meg a jelentés. A felvásárolt helyi bankok hitelállományukat is magukkal hozták. A mostani nagy értékleírások pedig jórészt az eleve magas felvásárlási árakra vezethetőek vissza. A betöltetlen piaci szegmensek keresésének vége - mutatott rá Ewald Nowotny, az OeNB elnöke. A kezdetek kezdetén olyannyira magas volt a hitelkihelyezés dinamikája, hogy azt végül a hitelek minősége sínylette meg. Ezért viszont kizárólag a bankokat terheli a felelősség. "A jegybank felügyel, nem vezetési tanácsokkal szolgál" - szögezte le.

A jegybank jelentésében tőkemegfelelési mutatójuk további javítására sürgeti az osztrák bankokat. A mutató (Tier 1 Capital Ratio) 2009-ben 9 százalék volt az osztrák bankoknál, tavaly pedig már átlagosan 11,9 százalék. A három legnagyobb bank, a Raiffeisen Bank International (RBI), az Erste Group és a Bank Austria átlaga azonban 11,4 százalék, ami "lényegesen elmarad" a hasonló nagyságrendű európai bankok 13,6 százalékos mutatójától.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!