4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt években rendre magas volt a magyar gazdaság külső finanszírozási igénye, most viszont a válság miatt a külső források elapadtak. Ehhez az új helyzethez mindenkinek alkalmazkodnia kell, azonban az államháztartás esetében ez az alkalmazkodás csak korlátozott lehet, ezért a háztartásoknak kell többet félretenniük - hangzott el az ING Alapkezelő szerdai sajtóbeszélgetésén.

"A már végrehajtott jelentős megszorításokkal és kiadáslefaragásokkal együtt is 4 százalék körüli költségvetési hiány várható idén, mivel az állam takarékoskodása korlátos. A háztartások esetében várható az, hogy a megtakarítások növelésével alkalmazkodnak majd a válsághoz" - mondta el Antal Judit, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezető közgazdasági tanácsadója az eseményen.

Nincs hitel, nőhetnek a megtakarítások

Már az első negyedévben látható volt, hogy csökkent a hitelezés, hosszú idő után a törlesztések összege meghaladta az új felvett hitelekét. "A következő két negyedévben még hasonló, nulla környéki eredményre számítunk ezen a téren, utána indulhat el a hitelezés lassú növekedése" - vázolta fel a jegybank szakembere.

A hitelezés szűkülése mellett kettős jövedelemsokk érte az embereket az elmúlt hónapokban: egyrészt a cégek a válság miatt visszavágták a fizetéseket, másrészt pedig az állam fiskális megszorításai is csökkentették a jövedelmet. "Korábban a hasonló jövedelemsokkokat hitelfelvétellel el tudták simítani az emberek, most azonban erre nincs lehetőség, ezért a többség várhatóan nem fogja tudni fenntartani korábbi életszínvonalát" - vélekedik Antal Judit.

A megtakarítások szerkezetét illetően az MNB szakértője szerint megfigyelhető volt, hogy a tavalyi év végétől kezdve átrendeződés történt a kockázatos befektetési formáktól a bankbetétek irányába. "Érdekes, hogy a tavaly őszi első forintgyengülési hullám esetén az emberek még megbíztak a magyar devizában, nem volt tapasztalható jelentős menekülés, idén márciusban viszont, amikor a forint ismét történelmi mélypontra esett az euróval szemben, megnőtt a devizamegtakarítások aránya" - világított rá a közgazdász. Szintén idén tavaszra tehető igazán a bankok iránti bizalom megrendülése.

A következő időszakban a nettó (hitelek levonásával számolt) megtakarítások jelentős emelkedésére számítunk, a bruttó megtakarítások azonban kismértékben csökkenhetnek a hitelezés visszafogása miatt - vélekedik az MNB szakembere. A jegybank előrejelzése szerint idén és jövőre is 5 százalék felett lehet a nettó megtakarítások aránya a GDP-hez viszonyítva, de még 2011-ben is 4,7 százalékra számítanak.

"Azt valószínűsítjük, hogy a hitelkínálat hosszabb távon is alacsony marad, nehezen tér majd vissza a válság előtti szintre. Ennek köszönhetően a következő években a bruttó megtakarítások aránya is emelkedésnek indulhat" - mondta el Antal Judit.

Egyedül maradtunk a válságban?

A közelmúltban az ING készített külön egy magyarországi és egy nemzetközi felmérést a válságra adott válaszokról, ennek eredményeit szintén a szerdai beszélgetésen ismertették. A nemzetközi felmérés legfontosabb megállapítása, hogy mindössze az emberek 27 százaléka tudott megjelölni olyan szakembert, akitől tanácsot kérhet pénzügyekben. A válaszadók majdnem fele viszont tisztában volt azzal, hogy senkire sem számíthat.

A válsággal kapcsolatos érzelmek közül kiemelkedik az aggodalom, illetve a düh, ugyanakkor a válaszadók majdnem fele úgy érezte, hogy nincs befolyása a pénzügyeire. A válságra adott reakciók közül kiemelkedik a kiadások csökkentése és a nagyobb vásárlások elhalasztása, mindkét esetben 80 százalék felett volt azoknak az aránya, akik ezeket jelölték meg lehetséges reakcióként.

Itthon is érdekes következtetésre jutottak a szakemberek a mélyinterjúk során: a közhiedelemmel ellentétben nem rendült meg jelentősen a bizalom a bankok iránt, a legtöbb ember nem őket okolja a válságért, őket is áldozatnak tartják. A magyarok többsége úgy nyilatkozott, hogy nem akar szakértővé válni a válsággal kapcsolatban, a legtöbb embert nem is érdeklik a válság okai. Ugyanakkor azt elvárják, hogy beszéljünk a válságról, de a kommunikáció ne legyen ijesztő vagy depresszív.

"A magyarok reakciói közül talán a legfontosabb, hogy nem mertek hosszú távra befektetni, nem szívesen vettek hat hónapnál hosszabb időre befektetési terméket. Előtérbe került a biztonság, illetve a garantált befektetési formák, valamitn az előre kiszámíthatóság és a likviditás" - emelte ki Dr. Kótiné Somfai Ágnes, az ING marketing és PR kommunikációs ügyvezető igazgatója.

Az ING célja az volt a felméréssel, hogy kiderüljön, milyen termékekre van nagyobb igény a válság idején, mibe fektetik szívesen a pénzüket az emberek, így várhatóan könnyebben tudnak majd alkalmazkodni ezekhez az igényekhez - hangzott el a beszélgetésen.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!