Bár Rogán Antal a Fidesz-frakcióvezetője szeretett volna szakmai úton és a nyilvánosságon keresztül közvetve is nyomást gyakorolni a piaci árak alakulására, úgy tűnik, a frakcióvezető legfeljebb egyszemélyes hadseregként vívhatja meg ezt a csatát. Az üzemanyagok árának drasztikus zuhanása nyomán felvetődött benne ugyanis a kérdés, hogy miért nem csökken ezzel párhuzamosan a kenyér ára is.
"2006 és 2013 között a fehér kenyér ára 58 százalékkal emelkedett, éppen annyival, mint a gázolajé. Tavaly ugyanakkor a gázolaj olcsóbb lett, 11 százalékkal, a fehér kenyér viszont csak 5 százalékkal" - mondta pár hete. Az ügy érdekében leült tárgyalni a pékszövetséggel is, mivel együttműködő partnerre nem talált, bejelentette: a kereskedelmi láncok képviselőihez fordul. Mindeközben pedig...
"Kértem külön a Nemzetgazdasági Minisztériumot, hogy alaposan nézzék meg, mely esetekben és hol lehetne kimutatható, hogy mondjuk a gázolaj árának változásával együtt más termékek ára is emelkedett, mert ezt most számon kérhetjük visszafelé" - jelentette be.
Kapcsolódó:
Nyomásgyakorlás Rogán-módr: mi jöhet a kenyérár után?
A tárca pedig cselekedett, vizsgálódott és arra jutott, hogy bizonytalanság övezi az üzemanyagok árának csökkenését a fogyasztói árakba, és úgy vélik, az érintettek a mostani árzuhanást inkább a jövedelmezőség helyreállítására fogják használni. Végeredményben tehát az NGM a piaci árakba biztosan nem fog beavatkozni, és ezzel Rogán Antal sem tud egyelőre mit "visszafelé számon kérni".
A tárca vizsgálata egyébként megállapította, hogy az árképzést az olajárak mellett a fuvarozás egyéb költségei, például a kötelező biztosítás, illetve más költségelemek is jelentősen befolyásolták. Az MTI érdeklődésére adott válaszában az NGM emlékeztetett arra, hogy a válság hatására az elmúlt években visszaesett kereslet miatt számos vállalkozás profitabilitása is jelentősen romlott, valószínűsíthető tehát, hogy a mostani üzemanyagár-csökkenést a jövedelmezőségük helyreállítására fogják fordítani.
A minisztérium felhívta a figyelmet arra is, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint januárban 1,4 százalékkal alacsonyabbak voltak a fogyasztói árak, mint az előző év azonos időszakában, így az árcsökkenés üteme tovább gyorsult a decemberi 0,9 százalékos ütemről. A minisztérium várakozásai szerint az év egészében mérsékelt marad az infláció, így nem tervez semmilyen beavatkozást a piaci árképzési folyamatokba - olvasható a közleményben.
mfor.hu