4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben nem végtörlesztési szándékkal több mint 28 milliárd forint értékű betétet vettek ki a háztartások a pénzintézetekből, a bankok nem igyekeznek mihamarabb pótolni a kiesett állományt. Mfor.hu-háttér.

Az MNB legfrissebb statisztikája szerint 2012. januárjában közel 200 milliárd forinttal 988 milliárdra esett vissza a forintbetétek új szerződéseinek összege annak ellenére, hogy az átlagos szerződéses kamatláb 36 bázisponttal magasabb, 6,55 százalék volt.  Ahogy az az alábbi grafikonon is látható, forintbetéteknél a hónapok óta emelkedő átlagos kamatláb sem töri meg a szerződéses összegek csökkenő trendjét. Igazán látványosan 2011 novembere óta kezd elválni a két trendvonal alakulása egymástól. A korábbiaktól eltérően az emelkedő kamat nem tud növekvő új betétállományt produkálni, pedig a bankok érdeke is ez lenne, hiszen januárban nem a végtörlesztéshez kapcsolódóan 28,6 milliárddal csökkent a betétállományuk.

Ezzel szemben az euróbetetéteknél ugyan csak 3 milliárd forinttal, de mégis magasabb volt az új szerződések értéke: 160,7 milliárd forint, 0,13 százalékkal magasabb, 2,59 százalékos átlagos kamatszint mellett.

Az mfor.hu a korábbiakhoz hasonlóan ismét elkészítette a bankbetéti körképét, melynél 7 bank (CIB Bank, Erste Bank, Gránit Bank, K&H, OTP, Raiffeisen és Unicredit), valamint 6 takarékszövetkezet (Borsod Takarék, Duna Takarék, Mohácsi Takarék, Pannon Takarék, Somogy Takarék és a Takarékszövetkezeti Hitelintézet) által kínált kamatokat, illetve azok változásait vizsgálja meg, hiszen a banki betétállomány csökkenése, valamint a február végi jegybanki kamattartás egyaránt befolyásolhatta a termékek kamatait.

Alig változó betéti kamatok

Annak ellenére, hogy egyre nagyobb hangsúly kerül a bankok betétállományának a növelésére az egészségesebb hitel/betét arány elérése érdekében, az elmúlt egy hónapban az általunk kiemelten vizsgált termékek esetében nem eszközöltek változást az intézetek. (mfor.hu szerk.: a táblázatunkban fix kamatozású, 12 hónapos futamidejű lekötött betétek kamatait tüntettük fel, ezekre fókuszálunk hónapról hónapra).

Ahogy látható, február hónapban egyedül a K&H emelte meg a termék maximális kamatát közel 2 százalékkal, így a korábbi 5,75 százalék helyett már 7,5 százalék hozam érhető el. Ezzel a vizsgált nagybankok közül a legmagasabb hozamot kínáló bank lett, míg korábban a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó Gránit Bank betétével lehetett elérni a legmagasabb hozamot: 6,5 százalékot.

Az euróbetétek esetében szintén nem történt sok változás - előnyös legalábbis. A K&H bank már hónapok óta kismértékben csökkenti az elérhető hozamokat, így a korábbi 0,33 - 0,85 százalék után már csak 0,23 - 0,76 százalékos hozamot ígér az euró alapú lekötött betéte. Ezzel az általunk vizsgált termékek közül a legalacsonyabb maximum hozamot ígéri a bank. A K&H-hoz hasonlóan az OTP is csökkentette a legfeljebb elérhető hozamszintet az euróbetéténél. Így míg február elején még 1,33 százalékos hozamot lehetett maximum elérni azzal, ha valaki ebbe fektette a pénzét, most már 1,16 százalékos maximumot ígérnek. A legjobb euró alapú ajánlat egyébként még mindig az Erste Banknál található, ahol is 0,51 és 2,77 százalék hozotti hozamot ígérnek.

A fentiek mellett egyébként a PSZÁF adatai alapján más termékeknél sem eszközöltek jelentősebb változtatást a hitelintézetek. Egyedül a forint alapú betéteknél az OTP hajtott végre egy minimális pár tizedes kamatemelést, illetve más termékénél csökkentést.

Mindez egyébként már csak amiatt is érdekes, mert a magyar állam is komolyan beszállt a megtakarításokért folytatott harcba a Magyar ÁllamKincstár által kínált inflációkövető kötvényekkel. Az ötéves papírok 9,5 százalékos első kamatperiódusra vonatkozó hozama még az akciós banki termékeknél is jobb feltételeket ígér.

Takarékok sem aktivizálták magukat

Talán annak köszönhetően, hogy a devizahitelek végtörlesztésének következtében jelentős ügyfélállományt tudtak akvirálni az elmúlt hónapokban, februárban kamatemelés révén a takarékok sem tettek túl sokat a betétállományuk növelése érdekében. Egy hónap alatt ugyanis változatlanul maradtak az általunk figyelt, fix kamatozású, időben és összegben is egyszerű kamatozású, három hónapos futamidejű konstrukciók kamatai. Így továbbra is a Borsod Takarék kínálja a legjobb hozamszintet, 6,03 és 7,55 százalék érhető el ezzel a befektetési formával, míg a Duna Takarék ugyanilyen feltételű termékére csak 5,58 és 5,61 százalék közötti kamatot ígér.

Az euró alapú betéteknél sem változtattak a takarékok, bár ilyen lehetőség csak kevesüknél érhető el. A legjobb feltételeket a Mohácsi Takarék kínálja, hiszen 1,14 és 2,53 százalék közötti kamata a legmagasabbnak bizonyul.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!