A kereskedelmi szálláshelyek – külföldiek által generált - bruttó szállásdíjbevétele, 21 százalékkal nőtt az első két hónapban az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A növekedés két kivételtől, a panziótól és a kempingtől (éves bázisú adatról van szó, tehát a bevétel tavaly télhez viszonyított) eltekintve mindenhol emelkedett. Aki azonban azt gondolná, hogy a 4 és 5 csillagos szállodákban volt a legnagyobb emelkedés téved, bár a 19 és a 24 százalék szintén szép szám. A favorit ugyanis a közösségi szálláshely volt, ahol a bevétel január-februárban 121,5 (!) százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A közösségi szálláshely a KSH módszertana szerint „az a kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített szálláshelytípus, amelyben az egy szobában található ágyak külön-külön is hasznosításra kerülnek, s ahol az e célra hasznosított szobák száma legalább hat, az ágyak száma legalább tizenegy. (Korábban ifjúsági szálló és turistaszálló.)”
Tehát messze nem a legmagasabb szintű szolgáltatást nyújtó egységekről van szó. A növekedés persze azért lehet ekkora, mert nagyon alacsony bázisról indult. Az első két hónapban a külföldiek 152 millió forintot hagytak a közösségi szálláshelyeken. Csak a viszonyítás kedvéért: a szállodákban 12,4 milliárdot. Tehát a hoteleket még nem igazán fenyegetik az alacsony komfortfokozatú egységek.
Ez a 152 millió forint egyébként megegyezik azzal az összeggel, amelyet a magyarok költöttek el ugyanitt, azonban mi már tavaly is hasonló nagyságrendben vettük igénybe ezeket a szolgáltatásokat, így a növekedés "csak" 15,6 százalékos.
Visszatérve a külföldiekre, a közösségi szállások 2012-ben és 2013-ban már produkáltak hasonló számokat, de tavaly valahogy csappant az érdeklődés, voltak olyan hónapok, amikor éves bázison csökkent a szállásdíjbevétel. Úgy tűnik, hogy 2015 ismét a felfutás éve lehet.
Balatonozzunk egy kicsit
Szokásunkhoz hűen nem megyünk el szótlanul a Balatoni régió gyengélkedése mellett. A külföldi vendégéjszakák januári 23,4 százalékos visszaesését követően februárban a régió 12,8 százalékos mínuszt hozott össze. Most februárban a belföldi turizmus is visszaesett 1,4 százalékkal. Éves bázisú csökkenést a magyarok utoljára 2013 áprilisában produkáltak. A februári gyengébb adat mögött az állhat, hogy a tavalyi tél némiképp melegebb volt (bár idén sem voltak komoly fagyok). Az viszont nem menti a Balatont, hogy a hidegben nem tud elég csábító kínálattal megjelenni a turisták számára.
A régió vendégéjszakáinak száma így a külföldiek és a belföldiek együttesen 5 százalékkal csökkent.
mfor.hu