A brit jegybank a szokásoknak megfelelően ezúttal is csütörtökön tartotta havi kamatdöntő értekezletét, de a döntést az aznapi brit parlamenti választások miatt csak hétfőn jelentette be.
A BoE nem módosította a gazdaságélénkítő célú likviditásinjekció, vagyis a mennyiségi enyhítés eddigi 375 milliárd fontos (csaknem 160 ezer milliárd forintos) keretösszegét sem.
Mindkét döntés megfelelt az elemzői várakozásoknak.
A Bank of England 2009 márciusa óta tartja 0,50 százalékon alapkamatát.
Londoni pénzügyi elemzők szerint a Bank of England monetáris tanácsának kamatdöntő ülésén a legfőbb vitatéma valószínűleg a brit gazdaság növekedési ütemének váratlan mértékű idei első negyedévi lassulása lehetett. A brit statisztikai hivatal (ONS) minap ismertetett első becslése szerint a brit hazai össztermék (GDP) 2015 első három hónapjában 0,3 százalékkal nőtt a tavalyi negyedik negyedévhez mérve, és 2,4 százalékkal volt magasabb, mint 2014 első negyedében.
A tavalyi negyedik negyedévben 0,6 százalékos növekedést mértek a brit gazdaságban negyedéves összevetésben, a tavalyelőtti és a tavalyi negyedik negyedév közötti növekedés pedig 3 százalékos volt. A brit jegybank monetáris testülete előzőleg 0,7 százalékos negyedéves növekedést várt az idei első három hónapra.
A Capital Economics közgazdásza azt valószínűsítette, hogy a Bank of England monetáris tanácsa felfelé módosítja inflációs előrejelzését a szerdán esedékes új inflációs jelentésben, tekintettel arra, hogy a nyersolaj világpiaci ára az elmúlt időszakban 65 dollárra emelkedett vissza. Szerinte azonban az nem várható, hogy a testület nagymértékben emelné inflációs prognózisát. A Capital Economics szakértőjének várakozása szerint az inflációs jelentésben az is szerepel majd, hogy az éves összevetésű inflációs ütemek a következő két év legnagyobb részében a brit kormány által a Bank of England számára előírt 2 százalékos célszint alatt maradnak.
Komoly változásnak kellene bekövetkeznie az inflációs kilátásokban ahhoz, hogy a kamatemelés kérdése az idén napirendre kerüljön. A cég mindezek alapján azzal számol, hogy jóllehet a monetáris tanács egy-két tagja hamarosan elkezdhet kamatemelésekre voksolni, ám 2016 második negyedéve előtt nem várható, hogy ehhez meglesz a többség a testületben.
MTI