Miért jó az euró a cégeknek?
A telekommunikációs szektorban kisebb forgalomvisszaesésre lehet számítani, mivel az emberek hajlamosak a telefonnal kapcsolatos kiadásaikon spórolni, ha csökkennek bevételeik.
Az igazi érvágást az árérzékenyebb területek (például a könyvszektor) szenvedhetik el. Emellett a változást a bankok is megérezhetik, ugyanis a családi büdzsé zsugorodásával az emberek elfordulnak a hitelfelvételtől, és megtakarítani sem tudnak.
A konvergenciafeltételek teljesítésére irányuló intézkedések és a megszorítások a külföldön terjeszkedő nagyvállalatok működését kevésbé befolyásolják, ezek ugyanis bevételeik egyre nagyobb hányadát leányvállalataikon keresztül realizálják. A nagy magyar gyógyszeripari cégek például tevékenységük jelentős részét keleti irányba, Oroszország és Ukrajna felé terjesztik ki. A MOL, az OTP és a Magyar Telekom például egymás után számol be környező országokbeli akvizíciókról.
Negatív hatások
Az előrejelzett folyamatok következtében azonban számolni kell a munkaadókkal szemben fellépő szakszervezetek és dolgozói érdekképviseletek követeléseivel. Emellett meghiúsulhat azoknak a beruházásoknak egy része, amelyek hazai fogyasztásra épülnek, továbbá a profitabilitás csökkenésével a vállalkozások fejlesztési hajlandósága is mérséklődhet.
A még kidolgozás alatt álló konvergenciaprogram a megkérdezett elemzők szerint nem lehetetleníti el a vállalatok működését, elegendő időt ad a gazdaság szereplőinek a mély levegővételhez és a növekedési pályára való átálláshoz. Pozitívum, hogy egy szigorúbb pénzügyi politika szándéka körvonalazódik, viszont még mindig nem határozták meg egyértelműen, hogy mely területeken hajtják végre a kurtításokat.
Az egyik legfontosabb nyitott kérdés, honnan kívánja pótolni az állam a meglévő hiányt. A terheket nem lehet teljes egészében a vállalati szektorra hárítani, ugyanis a régiós versenyben a cégek egy része elhagyhat minket. Egyes vélemények szerint a magyar társaságok már most is mintegy "40 méteres" hátránnyal indulnak a konkurenciaharcban.
Az euró bevezetésével számos vállalati költségtétel csökken, így például a biztosítási díjak és az energiaárak, egyszerűbbé válik a számvitel, a turizmus felélénkülhet. Az euró kamatlábai a forinténál alacsonyabbak, ami kedvezőbb hitelfeltételeket teremtene a vállalatok számára. Euróval már most is finanszírozhatják magukat a cégek, azonban ezzel árfolyamkockázatot is magukra vállalnak.
Nagy Vajda ZsuzsaMenedzsment Fórum