A világ legnagyobb vállalatai előszeretettel vizsgálják azokat a lehetőségeket, amelyek az adók kikerülésére adnak módot - számolt be a Financial Times. A befektetéseiket is gyakran ezen célokat szem előtt tartva hozzák meg, természetesen azokat az országokat preferálva, ahol egyáltalán nincs vagy csak igen szerény közterhek vannak.
A világ legnagyobb pénzintézete a Citigroup például annak köszönhetően, hogy egyharmadával növelte külföldi befektetéseit, 0,7 százalékkal csökkentette adóarányát. Ez látszólag ugyan nem nagy változás, de ennek köszönhetően 780 millió dollárt takarítottak meg. Ennél is kevesebbet adózik a világ legnagyobb vállalata a GE, amely 1999-es 27 százalékos szintről csökkentette 21,6 százalékra az állami befizetéseit.
Az adóhatóságok ugyanakkor egyre nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy a transznacionális óriások az egyes országok között hogyan allokálják a jövedelmeket, és a nyereséget valóban ott mutatják-e ki, ahol azt elérték. A vizsgálatokkal igyekeznek a csaló cégeket kiszűrni és komoly retorziókat alkalmaznak a szabálytalankodók ellen.
A vállalatok azonban az éles verseny közepette minden legális módon igyekeznek csökkenteni kifizetéseiket. Nem csoda, hogy mára a tanácsadók egy jelentős része szakosodott adómegtakarítási területre. Mindezek kapcsán az egyik legnagyobb tekintélyű amerikai egyetem a MIT professzora George Plesko is felhívja a figyelmet: ma már a kormányok számára is világos, hogy a globalizáció feltételei között egyre nehezebben tudják megadóztatni a multinacionális nagyvállalatokat.
Kapcsolódó anyag
Csökkenő adók, egyszerűsödő adózás
Adótörvények: cél a versenyképesség növelése
Nem szívesen adóznak a multik
Csak a halál és az adó biztos, tartja egy amerikai mondás. A multik szerint viszont csak a halál.