Az év első öt hónapjában GDP arányosan három százalékos volt az államháztartás hiánya szemben a prognosztizált 3,1 százalékkal - mondta Veres János pénzügyminiszter egy keddi sajtótájékoztatón. Az első öthavi adatok alapján a Pénzügyminisztérium az idén másodszor módosította lefelé az éves eredményszemléletű hiányt: először 6,8 százalékról 6,6 százalékra, most pedig 6,4 százalékra.
Májusban több mint harmincmilliárd forinttal volt kedvezőbb a hiányadat a prognosztizáltnál, ami egyrészt a tervezettnél magasabb bevételeknek és a kiadáscsökkentésnek köszönhető. A bevételek közül ki kell emelni a személyi jövedelemadót és a járulékokat, amelyek kifejezetten nagyobb arányban nőttek a tervezettnél.
Fehéredik a gazdaság
A fehéredés tényét erősíti a ma publikált KSH kereseti adatok is. A statisztika szerint az idén az építőiparban több mint 18, a kereskedelemben 19, a vendéglátásban tíz és az ingatlanforgalmazásban 14 százalékkal nőttek a bruttó bérek a tavalyi év azonos időszakához képest. Ilyen arányú keresletnövekedés nyilván nincs, a növekedést ezekben a szektorokban a a legálissá váló jövedelmek emelkedése adja.
A miniszter elégedett
A kormány első évét elégedettséggel nyugtázta a miniszter. Magyarország képes volt érdemben csökkenteni az államháztartás hiányát, képes volt beindítani a strukturális reformokat, és képes volt korrekciós pályára állni - összegezte Veres. Ezekről az erőfeszítésekről egyébként az IMF és az OECD is elismerően nyilatkozott a miniszter szerint.
Ami a jövőt illeti, több kardinális kérdésben sem született még döntés - de legalábbis nem publikusak. Így hiába volt az első negyedéves GDP növekedési adat kedvezőbb a vártnál, a kormány még nem módosította felfelé azt - ezzel megvárják a féléves adatokat. Ez azt is jelentheti, hogy a GDP felfelé módosításával a hiányprognózis is tovább csökkenhet.
Nem gondolkodnak előre
Nem gondolkodik a kormány azon sem, mi lesz a teendő, ha lesz népszavazás a vizitdíj és társai ügyében, s az emberek leszavazzák ezeket a fizetnivalókat. Ha az idén lesz népszavazás, mint ahogyan nem lesz, akkor sem érinti a 2007-es számokat, ha 2008-ban lesz népszavazás, és az lesz az eredmény, ami, akkor is csak legkorábban 2009-ben lehetne szó a változtatásról; 2009-cel pedig nem foglalkozunk még - összegezte Veres.
Az iparűzési adóval kapcsolatban - az európai bírósági tárgyalás június 28-án lesz - pedig egyáltalán nem vázolt megoldási javaslatokat a miniszter, mert szerinte az ehhez hasonló ügyek eredményéből kiindulva jó eséllyel nem lesz változtatás az ítélethirdetés után sem. Ugyanakkor nem is csoda, hogy a kormány nem szívesen készülne arra, hogy az iparűzési adó megszűnése után gondoskodjék a kieső bevételekről. Ez ugyanis nem pár tízmilliárd forint, mint a vizitdíj, tandíj és a többiek, hanem több százmilliárd forint kiesést jelentene az államnak.
F. Sz. E.