2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Februárban nem változott, hanem a januári 51 pontos szinten maradt az eurózóna feldolgozóiparának gazdasági teljesítményét mérő beszerzésimenedzser-index (BMI) - közölte a Markit Economics piackutató intézet hétfőn.

A feldolgozóipari termelés januárban és februárban is hasonló tempóban növekedett az eurózónában. Februárban kissé több új megrendelés érkezett a feldolgozóiparban működő vállalatokhoz, mint januárban. A belföldi kereslet lassabban nőtt, a külföldi export viszont gyorsabban. A szektorban foglalkoztatottak száma emelkedett. Az alacsony nemzetközi olajárak miatt a beszerzési és a termelői árak is csökkentek.

A vizsgált eurózónás tagállamok közül Írországban 57,5 pont, Spanyolországban 54,2 pont, Hollandiában 52,2 pont, Olaszországban 51,9 pont, Németországban 51,1 pont, Ausztriában 48,7 pont, Görögországban 48,4 pont, Franciaországban 47,6 pont volt a februári feldolgozóipari BMI.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált ágazat növekedését, 50 pont alatti értéke pedig visszaesését jelzi.

Írországban 15 év óta nem volt ilyen magas a feldolgozóipari BMI. Spanyolországban kissé csökkent a mutató, de továbbra is jól teljesít a feldolgozóipar, és nőtt a szektorban dolgozók száma. Hollandiában, Olaszországban és Németországban már csak mérsékelt növekedés volt.

Németországban a belföldi és a külföldi megrendelések száma is nőtt, ezért magas maradt a termelés szintje. A foglalkoztatottak száma ugyanakkor csak mérsékelten emelkedett, így nőtt a még nem teljesített megrendelések aránya, amelyeket majd a következő hónapban kell teljesíteni.

Ausztriában, Görögországban és Franciaországban csökkent a feldolgozóipar teljesítménye. Ausztriában és Franciaországban elbocsátások voltak, mert gyenge volt a piaci kereslet.

Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza szerint februárban alig tudott növekedni az eurózónás feldolgozóipar. Ez újabb jele, hogy a régióban még továbbra is gyenge a gazdaság teljesítménye, de a részletes adatokból kitűnik, hogy nagy különbségek vannak az egyes országok között.

A közgazdász szerint a következő hónapokban remélhetőleg minden országban nőni fog a feldolgozóipari BMI.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!