A versenyképesség növelésére kitalált tervezetről német kormánytisztviselők szerint még több hétig folytatódnak a tárgyalások az eurózóna többi országával. A terv fő prioritásai között megtaláljuk a gazdasági növekedés emelését, a versenyképesség javítását és az erőteljes költségvetési fegyelmet, írja a Financial Times.
Németországban azonban komoly viták folynak arról, hogy a tervezet végül milyen megoldásokat tartalmazzon. Általános egyetértés alakult ki, hogy a nemzeti bankmentő rendszerek és a költségvetési hiány alkotmányos szintű kontrollja szerepeljen a csomagban. Berlin szeretné, ha a résztvevő országok az elöregedéssel szembenézve emelnék nyugdíjkorhatárukat is, és elismernék a többi ország diplomáit és egyéb technikai képzettséget igazoló papírjait. Abban viszont nem sikerült megállapodni, hogy az adók nagyobb mértékű harmonizálása vagy a bérek indexálása része legyen-e a megállapodásnak.
A cél a gazdasági egyensúlytalanságok, különösen a versenyképesség közötti különbségek csökkentése a jövőben. A német-francia terv szeretne jóval kötöttebb lépéseket, mint az elbukott, Európát tavalyra a világ legversenyképesebb gazdaságává tenni akaró Lisszaboni program.
Nem világos egyelőre azonban, hogy milyen módon mérnék a versenyképesség alakulását. Felmerült mérceként az élőmunka költsége, a közszolgák fizetése vagy a kutatás-fejlesztésre költött összegek nagysága. Amíg ezen a téren nincs egyetértés, addig az Európai Bizottság sem képes felügyeletet gyakorolni a végrehajtás fölött. Arról sincs egyelőre egyetértés, hogy a terv nem teljesítői milyen szankciókkal szembesülnek.
A jelenlegi EU szabályozás alapján valószínűleg a tervezet csak önkéntes alapon működhet, amíg nincs formális európai szabályozás a kérdésben. Lehetőség van azonban a lisszaboni szerződés alapján „megerősített együttműködés” létrehozására a tervezet életbe léptetése céljából.
A német-francia tervezet erőteljesen épít a pénzügyminiszterek tavalyi, Herman van Rompuy Európa Tanács elnök vezetése alatt megtartott megbeszélésén elhangzott javaslatokra. Guido Westerwelle német külügyminiszter támogatta a szorosabb együttműködést az Unióban, ám figyelmeztetett, hogy a kutatás-fejlesztési befektetések erőteljesebb koordinálására van szükség, és nem szerencsés az adósságválság kezelése érdekében további hitelekhez fordulni.
mfor.hu