Ismertetése szerint a diákhitel kamatának mértékét döntően az határozza meg, hogy a Diákhitel Központ mennyiért tudott pénzhez jutni, hitelezési tevékenységéhez forrást szerezni a folyamatos mozgásban lévő – jelenleg éppen dráguló – pénzpiacon. Ha a piac jelentősen drágul, akkor ez megjelenhet a diákhitel növekvő kamatában is, ha viszont "olcsóbban" lehet pénzhez jutni, akkor a kamat is csökkenhet.
Ez az összefüggés jól nyomon követhető volt 2004-ben, ekkor a dráguló piac miatt a diákhitel 2001-es induló, (9,5 százalékos) kamatát 11,95 százalékra kellett emelni, majd 2006-ban, a piac konszolidációja után a kamat újra lecsökkent a 9,5 százalékos szintre.
A speciális törlesztési feltételek miatt a kamat változása nem növeli meg a havi törlesztő részlet összegét, mert az továbbra is kizárólag a jövedelemhez igazodik. Továbbra is megmarad az előtörlesztési lehetőség, mely díjmentes és közvetlenül a tőketartozást csökkenti.
Nem kell tartani szigorodó hitelbírálattól, mivel a diákhitel esetében ilyen továbbra sincs. Alanyi jogon juthat diákhitelhez minden hazai felsőoktatási intézmény 40 év alatti hallgatója. Nem változik a felvehető összeg sem. Továbbra is havi 40, 30, 25, 21 illetve 15 ezer forintos összeg közül választhatnak a felsőoktatásban tanulók, csak a költségtérítésesek kérhetnek ennél többet, havi 50 ezer forintot - közölte Őri András.