3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentős összeg tűnt el augusztusban a kormány jegybanknál elhelyezett betétállományából, így gyakorlatilag a két hónappal korábbi szintre csökkent le a tartalék, csak átmeneti volt a júliusi több hónapos rekord. Persze még így sem kell aggódni, hiszen 1647 milliárd forintnyi tartaléka még így is van a kormánynak, amivel gazdálkodhat. Mfor.hu-háttér.

Csak átmeneti volt a júliusi csúcs

Július végére 2058,8 milliárd forintra emelkedett a kormányzat jegybanknál elhelyezett betéteinek összege, ez majdnem egyéves csúcsot jelentett. Augusztusban azonban 411,7 milliárd forinttal visszaesett a kormányzati tartalék, így 1647 milliárd forintot tett ki. Érdekesség, hogy ez gyakorlatilag megegyezett a júniusi 1665 milliárd forintos értékkel. A 411,7 milliárd forintos csökkenés úgy jött össze, hogy az átértékelődés 12,2 milliárddal növelte az állományt, viszont tranzakciók miatt 423,9 milliárd forinttal csökkent a kormány betétállománya.

A tranzakciókról az MNB nem közölt statisztikákat a szerdán megjelent közleményében, előzetesen annyit lehet tudni, hogy a kormány augusztus 10-én mintegy 170 milliárd forintot fizetett ki a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) a 2008-ban felvett hitelcsomag törlesztéseként. Összesen a harmadik negyedévben mintegy 950 millió eurót kell visszafizetnünk a szervezetnek, így vélhetően most nem egyösszegben történt az utalás.

A törlesztés mellett a központi költségvetés 122 milliárd forintos júliusi hiányának fedezése vihetett még el pénzt a tartalékokból, de akkor még mindig csak 300 milliárdnyi tranzakciónál tartunk. A fennmaradó mintegy 120 milliárd forint vélhetően a lejáró forintadósság finanszírozását szolgálta, vagy egyéb célokra használta fel a kormány.

Mire lehet elég 1600 milliárd forint?

A kormányzati betétekkel kapcsolatban időről időre felvetődik a kérdés, mire lehet elég ekkora összeg a kabinet kezében. Fontos kérdés, hogy a betétekkel elkerülhető-e az IMF-megállapodás megkötése, illetve meddig finanszírozhatók a lejáró devizaadósságok. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) honlapján található lejárati szerkezet alapján ha csak a devizaadósságot vesszük alapul, akkor 1647 milliárd forintból 2013 harmadik negyedévéig nem lenne problémánk a finanszírozással. Persze ha a forintkötvények ugyanolyan jól fogynak majd, mint idén, akkor azzal növelni lehet még a betétállományunkat.

A jegybanknál elhelyezett betétet nem csak a devizaadósság finanszírozására használhatja fel a kormány, tavaly például ebből vette meg a Mol-részvényeket az orosz Surgutneftegaztól nagyjából 1,8 milliárd euróért. Most egyre többet pletykálnak az E.On gázüzletágának esetleges megvételéről, ezt is fedezhetné a tartalékaiból hazánk. A sajtóhírek szerint a kabinet mintegy 800 millió eurót (225 milliárd forint) szánna az ügyletre, a német tulajdonos azonban ennek a másfélszeresét, 1,2 milliárd eurót szeretne kapni a cégért. A tartalékokat még ez a mintegy 340 milliárd forintos összeg sem rengetné meg jelentősen, hiszen utána is maradna 1300 milliárd forintnyi jegybanki betét.

A fentiek alapján igaza lehet azoknak az elemzőknek, akik azt mondják, hogy nem véletlenül nem sieti el a kormány az IMF-megállapodást. A kedvező piaci hangulat egyelőre kitart a várakozások miatt, a tartalékokból pedig akár 2013 végéig, vagy ideális esetben 2014 közepéig is biztosított a lejáró devizaadósságunk finanszírozása.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!