3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Barack Obama amerikai elnök csütörtökön New Yorkban azt sürgette: a Wall Street álljon a kormánya által kezdeményezett pénzügyi szabályozási reform mögé, amelyre szerinte azért van szükség, hogy el lehessen kerülni egy újabb válságot.

Obama a Wall Street közelében, a manhattani Cooper Union egyetemen tartott beszédében - ahol több bankvezető jelen volt - hangsúlyozta: meg kell szigorítani a pénzintézetek működési kereteit, hogy ne folytathassanak a rendszert veszélyeztető kockázatos műveleteket. "Lényeges, hogy tanuljunk a krízisből, hogy ne ismétlődjön meg" - hangsúlyozta, s hozzátette, a gazdaságot recesszióba fordító válságért a Wall Street és Washington egyaránt felelős volt.

Az amerikai elnök azt mondta: hisz a szabad piacban, amely azonban szerinte soha nem jelentette azt, hogy "akármit, akárhogyan meg lehet szerezni". Éppen ez fordult elő túl gyakran a válságot megelőző években, és ezért van szükség a Wall Street szigorúbb szabályozására - tette hozzá. Felszólította a bankokat: ahelyett, hogy dühösen ellenzik ezt a törekvést, támogassák azt.

A liberális csoportok, köztük a szakszervezetek az Obama által javasolt reformok elfogadását szorgalmazzák. A kezdeményezés bírálói, a republikánusok közül sokan viszont azzal érvelnek, hogy a pénzügyi piacok túlszabályozása megfojthatja a gazdasági növekedést. A The New York Post című napilap csütörtöki szerkesztőségi cikke ezzel a címmel jelent meg: "Tisztelt Elnök úr, ne ölje meg az aranyludat!".

Elemzők rámutattak: a Wall Street megregulázása a Fehér Ház és a Demokrata Párt egyik legnépszerűbb törekvése. Mint Kathleen Hall Jamieson, a Pennsylvaniai Egyetem Annenberg Kommunikációs Iskolájának igazgatója elmondta, Obama korábban azt hangsúlyozta, hogy szükség volt a nagybankok és autógyárak állami segélyezésére, most viszont a kisemberek védelmezőjének szerepébe lép. Azt üzeni nekik: én a ti oldalatokon állok, szálljunk szembe a gazemberekkel.

Obama azt is hangsúlyozta, hogy meg kell védeni a fogyasztókat, véget kell vetni a "túl nagy ahhoz, hogy elbukjon" szemléletnek és átláthatóságot kell teremteni a származékos piacon. Az átfogó reform keretében - a törvénytervezet a szenátus előtt van - szigorítanák a származékos piac működési szabályait, korlátoznák a bankvezetők juttatásait, továbbá limitálnák a bankok méretét és az általuk vállalható kockázatokat is. "Meggyőződésem, hogy ezek a reformok végső soron nemcsak az ország, hanem a pénzügyi szektor érdekeit is szolgálják" - fogalmazott Obama elnök a meghívott több száz vendég előtt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!