4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Európai parlamenti képviselők mellett Orbán Ráhel jogi képviselője is támogatta tavaly a pártot.

Nagyjából annyi pénzből tudott gazdálkodni tavaly a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség, mint egy évvel korábban. A 2016-os pénzügyi beszámoló szerint 1,084 milliárd forint állt a párt rendelkezésére. Mielőtt felhorkannának olvasóink, hogy ez képtelenség, mert sokkal több pénznek kellett átcsorognia a kormánypárti kezek között, rögzítenénk, hogy most a hivatalos pénzügyi beszámolóval foglalkozunk, amely a párt adatközlésén alapul.

A Fidesz parlamenti frakciója. Költőpénz 

Egy évvel korábban, 2015-ben 1,083 milliárd forint bevétele volt a pártnak, tehát lazábbra nem engedhették a nadrágszíjat. Tagdíjakból 2016-ban több folyt be, mint 2015-ben, viszont a támogatók szűkmarkúbbak voltak. A kisebb, 500 ezer forint alatti összegeket adományozók visszafogottabban tömték a pártot: ők tavaly 35,3 millió forintot adtak, míg előtte egy évvel még csaknem 50 milliót.

Az 500 ezer forint felletti támogatók viszont 11 millióval gazdagították a párt kasszáját. Őket nevesíti is a beszámoló. Közülük a legbőkezűbb Bajkai István volt, ő 3 180 000 forintot utalt a párt számlájára. Bajkai az erzsébetvárosi önkormányzat alpolgármestere, a 444 egy korábbi cikkében pedig úgy hivatkoztak rá, mint Orbán Viktor miniszterelnök lánya, Orbán Ráchel jogi képviselője.

Papcsák Ferenc 2,1 millióval járult hozzá a párt működéséhez. Van miből, a Magyar Nemzeti Bank felügyelő bizottságának elnökeként a havi fizetése 3,5 millió forint. 

Számoljon velünk! 

A listán több európai parlamenti képviselőt is találunk: Schöpflin György András (732 000 forint) Deli Andor (901 000), Bocskor Andrea (1 375 000) és Kósa Ádám (1 768 000) egyaránt a néppárti frakciót erősítik. Deli és Bocskor határon túli politikusok, előbbi Délvidékről, utóbbi Kárpátaljáról származik. Kósa pedig az első hallássérült politikusa az európai parlamentnek, aki jelnyelven kommunikál. A legismertebb név Schöpflin György. A történész, politológus hosszú évtizedekig élt és dolgozott Nagy-Britanniában.  

Érdekes figurája ennek a mezőnynek Girán János (592 000), aki a pécsi alpolgármesteri pozícióról mondott le nemrégiben, a helyi sajtó szerint váratlanul.

Információk szerint a távozása összefüggésbe hozható a Zsolnay porcelánt gyártó pécsi cég körül kialakult zavaros helyzettel, de más, a helyi közösség idegeit borzoló ügy miatt is az a hír járta, hogy valójában nem magától kellett váltania tanácsadói szerepkörre a politikusnak.

Hivatalos megerősítést vagy cáfolatot ugyanakkor ezek az értesülések nem nyertek.

A listán szerepel még Kukoda Nándor, a Veszprémi Közüzemi Szolgáltató zrt. igazgatóságának elnöke, egyben a Séd-Coop 2000 Zrt. elnöke. Kukoda korábban megkapta a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést, amit a veszprémi illetőségű Navracsics Tibor, akkori igazságügyi miniszter adott át. Volt év, amikor Kukoda a legnagyobb adományozónak számított - egyébként közismerten aktív támogatója a civil szférának. Tavaly 800 000 forinttal segítette meg a kormánypártot.

Néhány szót ejtsünk azokról is, akik két éve még a félmillió forint feletti adományozók közé tartoztak, de tavaly már nem szerepelt a nevük a listán. Illés István, Pollák Attila Róbert, Petricsevics István és Szabó Sándor vagy nem adott már pénzt tavaly a pártnak, vagy ha adtak, az nem érte el az 500 ezer forintot (róluk ugyanis nem készül nyílt lista). Beazonosításukat nehezíti, hogy nincs tisztségük a pártban. Illés István személyében vélhetően az V. kerületi közterület-felügyelet korábbi vezetőjét tisztelhetjük. A pécsi illetőségű Petricsevics István - mivel nem sok hasonló nevű ember élhet az országban, feltételezhetjük, hogy róla van szó - sokáig belügyi vonalon, rendőrként dolgozott. Jelenleg egy vagyon- és személyvédelemmel, magánnyomozással foglalkozó céget vezet. A többiekről nincs információ.

A pénzügyi beszámoló szerint a Fidesz tagdíjbevétele tavaly 156,969 millió forint volt. A központi költségvetésből 876,6 milliót forintot kaptak, míg egyéb adományokból (róluk volt szó a cikkben) 46,749 millió forint jött össze. Volt még 3,749 millió forint egyéb bevételük. Így jött össze az 1,084 milliárd forint összes bevétel 2016-ban. Ebből a legtöbbet, 653 millió forintot eszközbeszerzésre fordítottak, míg úgynevezett "politikai tevékenységre" 240 millió forint ment el. A beszámoló érdekessége, hogy az összes kiadás elérte az 1,573 milliárd forintot, vagyis a párt többet költött tavaly, mint amennyi bevétele származott.

Baka F. Zoltán

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!