Az ősszel kialakult világméretű krízis pillanatok alatt felülírta a korábbi fejlődési trendeket, és kaotikus állapotok jöttek létre. A témával foglalkozó intézmények szinte hétről hétre módosítják prognózisaikat - egyre pesszimistábbra. A kutatók 60 dolláros olajárat vetítenek előre a jövő évre. A nemzetközi konjunktúra 2010 második felében helyreállhat, vagyis elemzők nem számolnak egy évnél hosszabb nemzetközi recesszióval.
Az EU-hoz nemrégiben csatlakozott 12 államot különösen rosszul érinti a fejlett országok lendületvesztése. A legfontosabb felvevőpiacaiknak beszűkülését a belső kereslet nem képes kompenzálni.
Az Ecostat elemzése hazánkra térve leszögezi, hogy a Konvergencia Programban lefektetett kötelezettségeinket teljesíteni kell, még ha a határidő-módosítás lehetősége is elképzelhető. A kutatók hangsúlyozzák, hogy Magyarország számára komoly veszélyt jelent az államháztartás eladósodottsága, a nemzetköz likviditás és a reálgazdasági válság egymást erősítő hatása. A lakossági fogyasztás emelkedő trendje is megtörik az év végén, és ezért éves átlagban csak 0,6 százalékos bővülés várható.
Az Ecostat jövőre 1,3-1,5 százalékos visszaesésre számít a GDP vonatkozásában. Éves átlagban a munkanélküliségi ráta jövőre 8,6 százalékos lesz, 30 ezer új munkanélküli várható a következő évben - mondta Belyó Pál, az Ecostat vezérigazgatója a kutatóintézet szerdai tájékoztatóján.
Belyó Pál két pozitívumot is említett a következő év vonatkozásában. Az államháztartási hiány - uniós szemléletben - tovább csökken, 2,7 százalékos lehet a GDP-hez mérten. Infláció tekintetében is jelentős mérséklődésre számítanak az Ecostatnál, éves szinten 3,2 százalékra csökken a pénzromlási ütem.
Az intézet szerint a jegybanki alapkamat-csökkentés lassú ütemben folytatódhat. Míg idén elképzelhető egy 0,5 százalékpontos kamatvágás, jövőre az év végére 7-7,5 százalékos alapkamat lehet az országban, az euró árfolyama pedig 2009-ben 260-270 forintos sávban lesz.
Változhat a sorrend a régióban
Zádor Márta egy rövid hozzászólásában érdekes felvetést tett azzal kapcsolatban, miként rendezi át a válság a régió gazdasági erőviszonyait. A spanyol és az olasz gazdaság összeomlása ahhoz vezethet, hogy a lengyel és a román munkavállalók tömegesen költöznek haza. Ez a folyamat az érintett országokban komoly feszültségeket okozhat a munkaerőpiacon.
Másrészt csökkennek a külföldi munkavállalók rendszeres hazautalásai is, ami rontja az adott államok fizetési mérlegét. Ez a hatás Magyarországon jóval kevésbé fog jelentkezni, és ezért ebből relatív előnyünk származhat.
VMI
Menedzsment Fórum