4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nevezhetjük rendkívülinek is a csütörtök reggeli sajtóeseményt, melyet a kormányfő Matolcsy György jegybankelnökkel közösen tart.

A sajtótájékoztatón elhangzottak legfontosabb pontjai:

1) Az állam által megvásárolt MKB mögé beáll a jegybank és védőhálót nyújt a bank részére.

2) Intenzív reorganizáció és újjászervezés indul meg.

3) A 12-18 hónapos folyamat végére az MKB az ország egyik legerősebb bankja lehet, és az első három bank közé emelkedhet.

4) A jegybank javasolja, hogy ne maradjon állami tulajdonban a bank.

5) Az MKB és a Budapest Bank összeolvadásáról  legkorábban 2015 második felében lehet beszélni.

6) A Széchenyi Bank miatt az állam felállít egy kárenyhítési alapot a betétesek számára.

7) A forint gyengesége miatt a jegybanknak nincs beavatkozási kényszere, mivel nincs árfolyamcélja, így beavatkozást sürgető árfolyampolitikája sem. 

A bankrendszer lesz a téma!

Orbán Viktor a bankrendszerrel és annak megerősítésével kapcsolatosan kezdte el a beszédét. A tegnapi kormányülésen több, témával kapcsolatos döntés is született, az ülésen a jegybankelnök is részt vett. Felidézi, hogy elfogadták a fair bankokról szóló törvényt, a devizahitelek kivezetését, és a harmadik feladatként a bankrendszer rossz bankoktól történő megtisztítását nevezte meg. 

Az MKB a legerősebb bank legyen!

A kormány felkéri az MNB-t, hogy a jegybanktörvény alapján nyújtsanak segítséget az MKB megerősítéséhez, megtisztításához. Matolcsy vélhetően ezekről a lépésekről fog beszámolni. Orbán szerint az MKB-t az ország legerősebb bankjává kell tenni. 

A Széchenyi Bankkal kapcsolatban felállítanak egy kárenyhítési alapot, mely a betétesek számára lesz elérhető. Ebbe akkora összeget tesznek, amekkora a bankban lévő állami tulajdon felelősségének megfelel. 

A ciklus feladata a bankrendszer megerősítése

"Most, hogy az 50 százalék feletti tulajdonrészt elértük a bankrendszerben, jön a reorganizáció és a megerősítés időszak a bankszektorban. A ciklus feladata az lesz, hogy a pénzügyi rendszert átalakítsák, és úgy erősítsék meg, hogy az a magyar emberek érdekét szolgálja" - mondta a miniszterelnök.

Kötelessége az MNB-nek a gazdaságpolitika támogatása!

"Fontos lépésnek tartom, hogy a kormány megvásárolta az MKB-t" - jelentette ki Matolcsy György, jegybankelnök. Elmondása szerint már a bank megszerzésekor is megállapították, hogy reorganizációra van szükség az MKB esetében.

A jegybank a mérlegével az MKB mögé áll, ez azt jelenti, hogy védőhálót adnak a banknak - "ez olyan mint, amit mi kértünk a Nemzeti Valutaalaptól" - magyarázta a jegybankelnök. Ez azt jelenti, hogy az MNB garantálja az MKB teljes likviditását, és minden betéte és forrása a jegybank által biztosított likviditás keretében teljeskörű garanciát nyer.

Matolcsy szerint 12-18 hónap reorganizáció után az MKB 
az első három bank közé emelkedhet.

Ne maradjon állami tulajdon!

Az MKB lehet így az első fair módon működő bank Magyarországon - vélit Matolcsy, aki a jegybank nevében javasolta a kormánynak, hogy ne maradjon állami tulajdonban, hanem privatizálják. A tőzsdei magánosítás is szóba jöhet a jegybankelnök szerint.

Lesz-e MKB-Budapest Bank összeolvadás?

Újságírói kérdésre Orbán elmondta, legkorábban 2015 második felében lehetünk olyan helyzetben, hogy erről beszélni lehessen. Megjegyezte: a kormány nem arra való, hogy bankokat működtessen.

Mi van a forint gyengeségével?

Szintén újságírói kérdésre elmondta Orbán, két területen van kitettség. Egyrészt a devizahiteleken keresztül a magyar gazdaság is sérülékennyé válik, ezért volt fontos a kockázatos tényezők közül ezt kivezetni. A másik a magas államadósság - év végén ez 76 százalékon van -, de csökkenő a tendenciája. A devizarészarány kedvező irányba változott Matolcsy nemzetgazdasági minisztersége idején, ezt az arányt tovább kell csökkenteni, és akkor az olyan események mint a rubel vagy más devizák megingása sokkal kevésbé érinti érzékenyen hazánkat - mondta Orbán. 

A szerdai kormányülésen áttekinteték a zuhanó rubel alakulásának és az orosz gazdasági helyzet hatását hazánkra, az exportra és a magyar cégek ottani helyzetét. A beruházásaink lehetőségei csökkennek, az export csökken, és szemben a korábbi terveinkkel, rövid távon nem reális a magyar export bővülése. "A terveinket nem adjuk fel, de át kell ütemezni őket, főként az agrártermékek esetében" - jelentette ki Orbán. 

Nincs árfolyampolitikánk! 

Matolcsy György szerint a jegybanknak nincs árfolyamcélja, nincs kamatcélja, nincs eredménycélja. Az MNB-nek egyetlen horgonya van, a középtávú inflációs célkövetés. Így semmilyen árfolyampolitikánk nincs, ami beavatkozásra késztetné a jegybankot a forint árfolyamának alakulásába. 

Jelenleg a jegybankelnök szerint nincs magyar specifikus oka sem a forint mostani gyengeségének. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!