5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt hetek magyar kommunikációs harca után Orbán Viktorék – vélhetőleg nem teljesen meglepő módon – Varsóból kaphatnak segítséget. Az eredetileg 2012-re vállalt 3 százalék alatti hiánycél elérését egy évvel szeretné kitolni Donald Tusk kormányfő. A jó kapcsolatokat ápoló lengyel és magyar kormány így együtt lobbizhat Brüsszelben.

Az elmúlt időszakban a magyar és a lengyel diplomácia számos gesztusértékű lépést tett, így például a magyar kormányfő a beiktatása után – a korábbi gyakorlattal ellentétben – ezúttal Varsóban vizitált először. Majd a közelmúltban Magyarországon rendezett V4-es találkozón is feltűnő volt, hogy Orbán Viktor és Donald Tusk lengyel miniszterelnök elsősorban "egymás társaságát kereste”.

A hivatalos közlemények nem szóltak arról, hogy az elmúlt egy hónapban többször találkozó kormányfők között felmerült-e a költségvetési hiány csökkentésének kérdése, illetve a maastrichti kritériumok teljesítési határidejének elhalasztása, ám az Orbán Viktor vezette magyar kormány most erős partnerre lelhet Lengyelországban a brüsszeli lobbizáshoz.

Az elemzők már azt is hitetlenkedve fogadták, hogy az elmúlt napokban a magyar kormányfő a sikertelen IMF-tárgyalásokat, és Angela Merkel figyelmeztetését követően is folyamatosan azt kommunikálta, lát lehetőséget arra, hogy a magyar költségvetési hiányt jövőre még ne kelljen 3 százalék alá szorítani. Ráadásul a magyar kormány eközben merven elzárkózott attól, hogy a hiánycsökkentés megvalósításának esetleges  következményeiről szót ejtsen.  "A jövő év végén már lesz egy, több mint 2 milliárd eurós törlesztési kötelezettségünk az Európai Bizottság felé. Ha emellett tartani kell a 3 százalék alatti hiányt, akkor a kormánynak komoly döntéseket kell hoznia a közeljövőben: vagy beáldozza politikai népszerűségét és megszorítások árán teljesíti a hiányt, vagy pedig szembe megy az Unióval, de az komoly forintgyengüléssel járhatna" – mondta ennek kapcsán az mfor.hu-nak Kovács Roland az Equilor elemzője.

A péntek délelőtt napvilágot látott hírügynökségi információk szerint Lengyelországban egy évet csúszhat annak a célnak az elérése, hogy az államháztartási deficitet az Európai Unió által megkövetelt 3 százalékra csökkentsék, ami más aspektusba helyezheti Magyaroszág helyzetét. A PAP lengyel hírügynökség által név nélkül idézett forrás szerint Lengyelország esetleg nem 2012-ben, hanem csak 2013-ben éri el a három százalékos GDP-arányos hiányt. Egyebek között ezt is tartalmazza a konvergencia program alternatív forgatókönyve - tette hozzá. A lengyel pénzügyminisztérium nem kívánt megjegyzést fűzni a kijelentéshez. A kormány pénteken dönt az új négyéves pénzügyi tervről. A jelenleg érvényes konvergencia program szerint az államháztartási hiány 5,9 százalék lesz jövőre és 2,9 százalék 2012-ben. Az idei deficitet 6,9 százalékra várja a kormány.

Hozzá kell tenni ugyanakkor, hogy a lengyel kormány kemény intézkedések bevezetésével is számol, így többek között 25 milliárd zloty értékben értékesíthetnek állami kézben lévő vállalatokat, eszközöket. Emellett az állami alkalmazottak bérét 2014-ig befagyaszthatják, és tervbe vették a forgalmi adó (áfa) emelését is, írta pénteken a Bloomberg hírügynökség.

Miközben eddig úgy tűnt, a görög válságot követően Brüsszel kemény intézkedést tesz a renitens államok ellen, és Magyarország komoly büntetéssel számolhat a hiánycél átlépése esetén, a most napvilágot látott lengyel kormány lépése sokat változtathat a helyzeten. Már csak azért is, mert a magyar és a lengyel „alkudozás” hasonló lépésre sarkallhat más államokat is, hiszen a közösség a 27 tagállamból 24 túlzottdeficiteljárás alatt van, vagyis 3 százalék feletti államháztartási hiányt produkált 2009-ben. Orbán Viktor az elmúlt napokban azzal érvelt, hogy egyenlő mércét kellene alkalmazni az államháztartási deficitek leszorításának ügyében. A héten az M1 Este című műsorában ennek kapcsán azt mondta, hogy az Európai Unió döntéshozói októberben állíthatnak fel egy minden tagállamra vonatkozó költségvetési pályát a hiány csökkentésének üteméről. Ettől a magyar kormány azt reméli, hogy az eredeti megállapodással ellentétben mégsem kell már 2011-ben 3 százalék alá csökkenteni a deficitet. Orbán Viktor látszólag logikus érvelése persze annyiban sántít, hogy Magyarország az uniós csatlakozása, vagyis 2004 óta egyetlen alkalommal sem teljesítette a 3 százalékos hiánycélt, és éppen ezért Brüsszelben nem szívesen engednének Budapestnek, tartva attól, ami a lengyel példa kapcsán kézzelfogható veszély lett, hogy precedenst teremthetünk, és mások sem kívánják majd tartani a hiánycélt.

Nagy kérdés, hogy a görögök kapcsán is a legkeményebben fellépő német kormánnyal mire jut a lengyel és a magyar, illetve esetleg a következő hetekben, hónapokban hasonló igénnyel előálló államok vezetése. Merkelék hathatós működésének következtében ugyanis folyamatosan napirenden van az a fenyegetés, hogy a túlzottdeficiteljárás alatt levő, és az uniós ajánlásokra fittyet hányó országokat keményen büntessék meg. Az Európa Tanácsban ennek kapcsán előbb büntetésként az uniós források befagyasztása, majd a napokban publikált, és a német illetve a francia pénzügyminiszterek által jegyzett dokumentumban már a szavazati jog felfüggesztését is pártolnák. Ez egy-egy kisebb tagországgal szemben vélhetőleg hathatós érv lehet, ám ha széles koalíció alakulna ki a Berlin-Párizs tengely ellenében, úgy az a politikai és a pénzvilágot is erősen felkavarhatja.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!