A válságnak nevezett, de valójában fájdalmas átalakulási folyamat még nem ért véget. Ezt közönségesen gazdasági válságnak nevezik, és 2008-tól számítják - kezdte beszédét Orbán Viktor miniszterelnök az Idősügyi Tanács ülésén.
A hanyatlásnak, a gazdasági teljesítmény csökkenésnek, életszínvonal esésének, amit nap mint nap tapasztalunk Nyugat-Európában, nincs még vége. Az Európai Unió a világ GDP-jének 20 százalékát állítja elő, és az összes szociális kiadásainak 50 százalékát költi el, napi 1milliárd új adósságot termel, és semmilyen elképzelés nincs arra, hogy ezeket a széttartó adatokat hogyan lehet ismét összhangba hozni - vázolta fel a jelenlegi problémákat a kormányfő.
Orbán Viktor úgy véli, a következő években is kedvezőtlen európai környezetben kell tervezni a jövőnket. "Ezt a válságot nem mi okoztunk, de számolnunk kell vele" - tett hozzá. Kiszámíthatatlanság, tömeges elégedetlenséggel és politikai instabilitással társulnak a problémák. Ráadásul az emberek is hitüket vesztették a vezetőikben. Magyarország helyzete ezzel szemben speciális a miniszterelnök szerint, hiszen mi jobban állunk ennél. Az elmúlt két évben ugyanis sikerült az ország működőképességét megőrizni, amit a lakosság nem tart nagy dolognak, hiszen ez alapvető elvárás a kormány részéről - mondta. "Néhány dicsérő szó azonban indokolt lenne, hiszen nem jutottunk például Spanyolország sorsára" - emelte ki.
Kérdés ugyanakkor Orbán Viktor szerint, hogy vállalkozunk-e ennél többre, vagy várjuk, hogy az unió kijöjjön a válságból és ezzel kihúzzanak minket is. "Mi ezt azonban nem várjuk meg, így keressük a kiutat, és függetlenül a külföldi folyamatoktól képesek leszünk esélyt, reményt adni az embereknek. Nem a döglött hal-stratégiát választjuk, hanem az élőét, amelyik szemben úszik az árral, és megpróbál olyan helyekre eljutni, ahova szükséges.
Ezért van az, hogy a bérszínvonal megőrzése és emelése következett be 2010 óta. Tehát szemben a nyugati világgal mi nem nyugdíjakat csökkentünk, nem csökkentjük a béreket, hanem legalább szinten tartásra törekszünk. A nyugdíjak vásárlóértékének megőrzését is vállaljuk, ezért a kormány egyetlen alkalommal sem nyúlt a csökkentés eszközéhez. És a következő évben is ki szeretnénk tartani emellett.
A vízszolgáltatás és kommunális szolgáltatásoknál is közbelépne az állam?
Olyat tettünk, amire itt 40 éve nem volt példa - utalt a januártól életbe lépő tíz százalékos gáz, áram és távhő árcsökkenésre. Hasonló lépéseket teszünk a vízszolgáltatásnál és a kommunális szolgáltatásoknál is, ám a kormányfő szerint ez az önkormányzatok miatt egy bonyolult terület és a harcmodor is más. A cél viszont itt is a költségcsökkentés.
Nehéz 2-2,5 év van mögöttünk, és az előttünk álló sem lesz könnyű - foglalja össze a miniszterelnök a múltat és a jövőt. "Azért tölthet el minket reménnyel azonban a jövő év, mert ha nem tévedtünk az elmúlt két évben, és jól értettük meg a világot, azt, hogy Magyarországnak hogyan kell alkalmazkodnia és átszerveznie magát, akkor létrehoztuk azt a stabil politikai, gazdasági rendszert, mely 2013-ban az uniós folyamatokkal ellentétben növekedést eredményezhet majd" - mondta Orbán Viktor.
2013 az eddigi munkák "teszt éve" lesz a miniszterelnök szerint, és "a darázsnak repülnie kell". "A magam részéről a darázsfuttató versenybe jó esélyekkel nevezek be" - zárta beszédét Orbán Viktor.
Székely Sarolta
mfor.hu