Európában elsőnek a magyar gazdaság dőlt be a 2008-as pénzügyi válságban, mi voltunk azok, akik először arra ébredtünk, hogy fizetni kellene, de nincs miből - idézte fel a múltat Orbán Viktor a Magyar nemzeti Bank Lámfalussy-konferenciáján. Az IMF aztán mentőövetet dobott, de még 2010-ben is a görög és a magyar gazdaság volt a legkockázatosabb gazdaság Európában. "Ezt nem szabad elfelejteni, amikor a mostani gazdasági helyzetet elemezzük". A miniszterelnök a magyar, illetve az európai gazdasági kihívásokkal kapcsolatban elmondta, hogy 2010-ben úgy gondolták, a válságkezelés csak akkor lehet sikeres, ha nem közvetlenül a válság menedzselésére koncentrálnak, hanem távolabbi horizontra összpontosítanak. Mégpedig arra, hogyha a válságnak vége, milyen feltételekkel lehet sikeres az ország gazdasága.
Bár a válság tüneteit kezelni kell, de Orbánék szerint csak akkor lehetünk sikeresek, ha a lábujjtól a fejünk tetejéig megújulunk. A miniszterelnök szerint ez meg is történt, így bár a válságnak még érezzük a hatását, de összességében egy felívelő nagy korszakra készülhetünk fel. (Még hozzátette, hogy persze ehhez az is kell, hogy újraválasszák kormányát.)
Orbán egyébként ismét kifejtette, hogy a mostani válságra nem lehet a szokásos gazdasági ciklusok alapján jó válaszokat adni, hanem mély strukturális változásokra van szükség. Ez pedig nem megy a számos európai "démosz" nélkül, az embereknek kell erre ráébredniük és kikényszeríteniük a változást a politikai vezetőkből. A miniszterelnök egyébként hat olyan kihívást lát Európa előtt, amelyet meg kell oldania annak érdekében, hogy ne veszítse el jelenlegi pozícióit a világgazdaságban.
Az eurózóna stabilitása
Ha nem stabil a közös valuta, akkor semmilyen stratégia nem lehet sikeres. Orbán szerint közös pénzt nem lehet fenntartani, ha nincs mögötte közös kormányzás, közös adórendszer, közös elosztási rendszer, közös szociális rendszer. Nem teljesen egyesített rendszerekre van szükség, de egymáshoz nagyon hasonlókra.
A zónán kívüli országoknak szabadságot
Azoknak az országoknak, amelyek nem tagjai az eurózónának, meg kell kapniuk a legnagyobb gazdasági szabadságot. Milyen olyan közös gazdaságpolitika lehet eredményes, amely jó Svédországnak, Angliának és Magyarországnak is?- tette fel a kérdést Orbán. Az EU-nak be kell látnia, hogy a zónán kívüli országoknak meg kell adni a szabadságot a saját gazdasági mixük kialakításához.
Be kell hozni a Balkánt az EU-ba
Orbán szerint bővítési fáradtság jellemzi most az európai politikusokat, a bentiek nem akarják bővíteni az EU-t. Ez hiba szerinte. Példaként régiónkat hozta fel, mert ha a 90-es években felvettek volna minket, akkor a pénzügyi válsággal egy lényegesen erősebb Európa tudott volna szembenézni. A bővítés erősíti az európai gazdaságot, főleg, ha olyan országok kapcsolódnak, ahol magas a gazdaság növekedési potenciálja. A balkáni államok pedig ilyenek, így azok csatlakozása az EU érdeke - érvelt a miniszterelnök.
Szabadkereskedelmi megállapodás kell az USA-val
A nemzeti érdekek megvédése fontos, de ha az EU nem lesz képes arra, hogy az USA-val befektetetési és szabadkereskedelmi megállapodást kössön, akkor nem tudja tartani jelenlegi pozícióját a világban. A világkereskedelem bővülése egyébként Magyarország érdeke is a pozitív külkereskedelmünknek köszönhetően.
Rendezni kell a kapcsolatokat Oroszországgal
Pragmatikus alapokon újra kell építeni a kapcsolatokat Oroszországgal, mert az ott található erőforrásokat be kell csatornázni az európai gazdaságba. Máskülönben Orbán nem tudja elképzelni, honnan lesz Európának elegendő erőforrása.
Sokkal olcsóbb energiát az iparnak
Az USA-ban kétszer, háromszor olcsóbb az erőforrások ára az ipar számára, mint Európában, de még Kína is jobban áll nálunk. Emiatt újra kell értelmezni az atomenergia szerepét.
Orbán szerint egyébként három tényezőre van szükség a hosszútávú, fenntartható növekedésekhez: politikai stabilitás, ésszerű áron elérhető és továbbfejleszthető munkaerő, és olcsó energia. Ha nem tudunk olyan áron erőforrásokat biztosítani a gazdaságnak, mint az Egyesült Államok, akkor menthetetlenül lemaradunk.
mfor.hu