4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mire számíthatunk a magyar gazdaságtól 2013-ban? Lesz-e minimális gazdasági növekedés, és a kritikus pontnak tartott költségvetési hiány marad-e 3 százalék alatt? Az mfor.hu ezúttal a kormány és nagyobb elemzőcégek prognózisait vette elő.

A kormány várja a legnagyobb növekedést

A kormány növekedési elképzelései az elmúlt években szinte rendre túlontúl optimistának bizonyultak. 2013-ra a tavalyi év nagy részében 1,6 százalékos növekedést prognosztizált, aztán októberben - már a recesszió közepén - módosított a várakozásain. Így végül szerintük idén 0,9 százalékkal növekedhet a gazdaság, ami egyben a legoptimistább forgatókönyvnek számít. Ennél egy hajszállal alacsonyabb növekedést vár a jegybank, 0,8 százalékot. Többségében van viszont az a nézet, mely szerint a magyar gazdaság lényegében csak stagnálás körüli eredményre lesz képes. A Századvég Gazdaságkutató és az Európai Bizottság is 0,3 százalékos bővülést vár, a GKI és a Kopint-Tárki egyaránt 0 százalékos GDP-t prognosztizál, az OECD viszont a legpesszimistább forgatókönyvével 0,1 százalékos visszaesést.

Az biztos egyébként, hogy a jelentősebb növekedéshez jelen állás szerint alig tud valami hozzájárulni, ami a prognózisokban is megmutatkozik. Egyedüli húzóerőként az export mutatkozik, az ágazat képessége viszont nagyban függ a nemzetközi partnerek teljesítményétől is. Az eurózóna a várakozások szerint inkább stagnálásra lesz képes, mint érdemi növekedésre. Ennek fényében a legoptimistább forgatókönyv ezen a területen is a kormányé, mely 6,2 százalékos növekedést vetít az idei évre. Ettől több mint egy százalékkal  marad el a GKI várakozása (+5 százalék), miközben az Európai Bizottság is jelentős növekedést prognosztizál, szerintük 4,5 százalékkal bővülhet idén az export volumene. A többség viszont 2-3 százalék körüli növekedésre számít.

Az eddig is kritikus területen, a beruházásoknál idén sem mutatkozik fordulat a várakozások szerint. A legpesszimistább forgatókönyvet a Kopint-Tárki vázolta fel, szerintük 5 százalékkal eshet tovább a beruházások volumene, ami az amúgy is alacsony bázis miatt igen elkeserítő adatnak tűnik. A GKI 2, a kormány pedig 1 százalékos további zsugorodásra számít, míg a jegybank és a Századvég az optimistább szűk táborát gyarapítják a maguk 0,2, illetve 0,4 százalékos csökkenési prognózisával.

Idén sem fogunk többet költeni

A 2012-es csúcson tetőző és éves átlagban is valószínűleg bőven 5 százalék feletti infláció 2013-ban a többség szerint csak kicsit mérséklődhet. Bár itt meg kell jegyezni, hogy a rezsicsökkentést egyedül csak a jegybank tudta figyelembe venni a friss prognózisában, így már "csak" 3,5 százalékos pénzromlásra számítanak. Rogán Antal is hasonló állásponton van, hiszen szerinte az elmúlt évek legalacsonyabb inflációja lehet az idei, ennek ellenére a kormány nem tervez módosítani az 5,2 százalékos várakozásán.

Mivel várhatóan az infláció alacsonyabb lesz, mint amihez a nyugdíj- és a minimálbér-emelés mértékét kötötték, így idén növekedhet a reálbér. Az viszont, hogy a háztartások költése növekszik-e majd, azon múlik, hogy a lakosság mennyire lesz optimista: költekezik-e, vagy inkább megtakarít. Releváns prognózisnak ebben az esetben is a jegybank várakozását tekinthetjük, hiszen ők már kalkuláltak a rezsicsökkentéssel. Ez alapján úgy tűnik, a lakosság a reálbér várható emelkedése ellenére is 0,2 százalékkal kevesebbet fog költeni. 

Hiába a sok foglalkoztatást növelő intézkedés

Az elemzői várakozás arra utalnak, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv, a járulékkedvezmények, a különböző foglalkoztatást növelő támogatások csak kismértékben csökkenthetik a munkanélküliséget idén. Az adatok szerint ugyanis a munkanélküliek aránya továbbra is közelebb lesz éves átlagban a 11 százalékhoz, mint a 10-hez. Az Európai Bizottság, a Kopint-Tárki és a Századvég mellett a kormány is 10,8 százalékos rátával számol, míg a GKI és az OECD 11, illetve 11,1 százalékos munkanélküliséget vár az idei évre.

Kulcskérdés: a költségvetési hiány

2012 utolsó negyedévében világossá vált, hogy a kormány mindent feláldoz a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartása miatt, ami részben érthető is, hiszen ha nem kerülünk ki a túlzott deficiteljárás alól, súlyos uniós pénzektől eshet el hazánk. Úgy tűnik, hogy a kormány erőfeszítéseinek eredménye lehet, hiszen 2013-ban a legtöbb prognózis szerint marad a hiány a kritikus szint alatt. A kormány, a Századvég és az OECD 2,7 százalékos, a Kopint-Tárki és az Európai Bizottság pedig egyaránt 2,9 százalékos hiányra számít idén. A jegybank és a GKI viszont úgy véli, újabb kiigazítások kellenek majd az idei költségvetésben, ha a kormány tartani akarja a hiányt; mindkét prognózis szerint ugyanis 3 százalékos lehet a 2013-as költségvetés hiánya.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!