3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Bizottság javaslatának megfelelően 500 milliárd eurós lesz az euróövezetet védő, Európai Stabilitási Mechanizmusnak (ESM) nevezett tartós hitelkeret - közölte hétfő este Brüsszelben Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróval fizető 17 ország pénzügyminisztereit tömörítő Eurócsoport elnöke.

Juncker és vele együtt Olli Rehn pénzügyi EU-biztos azután tartott közös sajtótájékoztatót, hogy az Eurócsoport estébe nyúlt tanácskozást folytatott Brüsszelben arról, miképpen tehető hatékonyabbá az a mentőcsomag, amely az övezet fizetési nehézségekkel küzdő országainak megsegítését célozza.

Valójában két mentőcsomagról folytattak eszmecserét, két tárgyalási szakaszban. Először a tavaly májusban kidolgozott Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) nevű, ideiglenes jellegű mentőcsomagról volt szó. Az EFSF csupán 2013-ig vehető igénybe. Ez elvben 440 milliárd eurós keretet jelent, de ebből a pénzből szükség esetén csak 250 milliárdot lehetne ténylegesen igénybe venni: a fennmaradó rész azt a garanciális hátteret biztosítja, hogy az EFSF-ből merített hitelnyújtást a hitelminősítők a legmegbízhatóbb, AAA kategóriában tartsák nyilván. Az Eurócsoport most olyan javaslatokat igyekezett kidolgozni, amelyek a keret rugalmasabb, kiterjedtebb felhasználhatóságát célozzák. Végleges döntésre nem jutottak, a hivatalos álláspontokat a márciusi EU-csúcsig kell kidolgozni.

A 2013. január elsejét követő időszakra nézve az euróövezetnek hosszú távon pénzügyi biztonságot nyújtó Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) kidolgozása a feladat. Az erről folytatott eszmecserébe hétfő este már bekapcsolódott az eurózónán kívüli 10 EU-tagország képviselője - köztük Matolcsy György magyar nemzetgazdasági miniszter - is, ugyanis az ESM-ben való részvétel iránt a zónán kívüli uniós tagországok részéről szintén mutatkozik érdeklődés. Az EU legfőbb végrehajtó testülete, az Európai Bizottság javaslata szerint ennek a 2013-tól létrehozandó tartós stabilitási mechanizmusnak mintegy 500 milliárd eurós nagyságúnak kell lennie. A résztvevők erről most elvi megállapodásra jutottak, hozzátéve, hogy a nagyságrendet rendszeresen felülvizsgálatnak vetik majd alá.

"Amíg azonban nem állapodtunk meg mindenben, addig semmiben sem állapodtunk meg" - igyekezett hűteni a lelkesedést a sajtótájékoztatón Juncker. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az egyeztetésekkel "jól haladnak".

A hétfői ülés annak árnyékában zajlott, hogy a pénzügyi piacok bizalmatlanul kezelik Portugáliát. Az országot sokan az eurózóna olyan tagjának tekintik, amely - Görögország és Írország után - harmadikként szorulhat rá a pénzügyi mentőcsomagra.

A sajtótájékoztatón Olli Rehn kitért arra, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) részese lesz az eurózónának tartós biztonságot nyújtó EMS-mechanizmusnak. Az IMF-fel kapcsolatban szerzett eddigi benyomások alapján Rehn azt mondta, hogy az együttműködés kiváló, és mindkét félnek hasznára váltak a másik fél által felhalmozott, az együttműködés során megosztott tapasztalatok.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!