Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) heti előzetes adósságszámai alapján a november 28-ával záródó héten a központi költségvetés bruttó, nem konszolidált adóssága 23 914 milliárd forint volt, ami 158,8 milliárddal alacsonyabb az egy héttel korábbi állapotnál. Ez egyébként azt is jelenti, hogy csak novemberben megközelítőleg 820 milliárddal sikerült mérsékelni az adósságot (pontosan a csökkenés mértékét majd csak a végleges monitoring jelentésből tudhatjuk meg).
Mivel a kormányzati adósság a teljes adósságállomány döntő részét kiteszi, könnyű megbecsülni az adósságráta aktuális értékét is. Ezen a felül a harmadik negyedéves adatok szerint még 620 milliárdnyi egyéb tartozással rendelkezett az államháztartás, vagyis nominálisan 24 554 milliárdos lehet az adósság mértéke. Ezt pedig az ÁKK által is használt aktuális GDP-re vetítve 78,1 százalékos GDP-arányos rátát kapunk eredményül. Az év végi cél ennek 76,9 százalékra történő mérséklése az adósságkezelő vezérigazgató-helyettesének legutóbbi nyilatkozata szerint.
Mindez pedig azt jelenti, hogy 1,2 százalékpontos csökkenést kellene végrehajtani egyetlen hónap alatt, ami közel 380 milliárdos nominális zsugorodást jelentene. Számításaink szerint és a jelenleg rendelkezésre álló adatok ismeretében ezt gond nélkül tudják teljesíteni.
Igaz, ehhez a már tavaly is bevetett "trükkökre "is szükség lesz, például a PEMÁK-tilitolira. Vagyis ahogy arról mi is beszámoltunk, 2013 decemberében vélhetően egy államközeli piaci szereplő átmenetileg visszaadta a tulajdonában lévő PEMÁK-állományt, vagy annak egy részét, majd az új év első heteiben újra megvásárolta. Ezzel az év végére jelentősebb mértékben csökkent a kormányzati adósság.
A Nemzetgazdasági Minisztérium által közérdekű adatigénylés során kiadott háttérszámítások szerint decemberben 315 milliárd forintnyi PEMÁK-visszavásárlással számolnak. A tervezett aukciós kibocsátások és lejáratok ezt a 315 milliárdot 282-re csökkentik. Vagyis a 380 milliárdos évvégi adósságleépítés jelentős része ezzel máris "abszolválva" van, a maradék 100 milliárd fedezete pedig a kormány jegybanknál vezetett igencsak felduzzasztott Kincstári Egységes Számlájának apasztásával, állampapírok előtörlesztésével könnyedén kivitelezhető.
Ugyanakkor arról sem szabad megfeledkezni, hogy a forint árfolyama is képes lenne elősegíteni az adósságcélok idei elérését, hiszen az államadósság közel 40 százaléka továbbra is devizában denominált. Igaz ugyan, hogy erre a nyilvános adatok alapján legfeljebb csak következtetni lehet, mindesetre a tavalyi év végén is "gyanúsan" sikerült elérni a kormányzati kalkulációkban használt év végi árfolyamot.
Most azonban a devizahitelesek megmentése miatt igen érzékeny pont lenne a forint fokozatos, lassú erősítése, hiszen a forintosítást 309 forintos euróárfolyam mellett "rendelte el" a kormány. Az ennél erősebb forint a devizaadósokat érintené kellemetlenül. A forintárfolyamból fakadó mozgástere azonban még így is van a kormánynak, hiszen jelenleg 306-os szint körül mozog az euró jegyzése, míg a költségvetésben 310 forintos árfolyamon számoltak a nemzetgazdasági tárcánál. Tehát az aktuális árfolyam is előnyére van a kormánynak.
Székely Sarolta
mfor.hu