Alfred Gusenbauer az osztrák nemzeti bank tanácskozásán kifejtette, hogy az új intézményt olyannak képzeli el, mint amilyen a Kereskedelmi Világszervezet (WTO). Feladata az lenne, hogy nemzetközi normákat és szabályokat állítson fel, mi több, felügyelje azok betartását a globális pénzpiac szereplői részéről. Jogilag kötelező érvényű hatáskörrel rendelkezne, amely kiterjedne egyebek közt egy nemzetközi hitelregiszter létrehozására, a jelenleginél hatékonyabb előrejelző-riasztó és válságmenedzselő rendszer kifejlesztésére.
A kancellár beszédében bírálta az euróövezet országait, mert megítélése szerint hiányzik belőlük a kellő eltökéltség, hogy megfogalmazzák és keresztülvigyék saját érdekeiket, jóllehet a nemzetközi pénzügyi válság rájuk is hat. Aláhúzta, hogy az ő érdekeiket is az szolgálná, ha a fennálló, zömében önkéntes alapon működő globális mechanizmusok kötelezettségekkel egészülnének ki.
Bár reformjavaslatok elhangzanak a pénzügyi piacok ellenőrzésére, azok továbbra is megragadnak az önszabályozás, a piaci fegyelem és maguk a piaci szereplők által lefektetett elvekbe vetett hit szintjén, mondta, hozzátéve: ezek az intézkedések fontosak, de nem elégségesek.
Lényegesen szilárdabb nemzetközi pénzügyi struktúrára lenne szükség - szögezte le Gusenbauer -, méghozzá olyan világszervezet formájában, amely jogilag kötelező hatáskörrel léphetne fel a nemzetközi pénzügyi rendszerrel szemben. Ha nincs lehetőség új intézmény felállítására, akkor nézete szerint valamelyik létező bretton-woodsi szervezetet - például a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) - lehetne megbízni a szabályozási normák kidolgozásával és a globális felügyelet összehangolásával.