"2012 kora őszén azzal számolunk, hogy a világgazdaság növekedési dinamikája a következő
évben javul, s ezen belül is az exportpiacaink szempontjából releváns unióbeli konjunktúra
élénkül" - derül ki a Pénzügykutató Zrt. prognózisából. "A belső feltételek számbavételénél továbbra is feltételezzük, hogy a kormánynak elemi érdeke kikerülni a túlzott deficiteljárás hatálya alól és 3 százalék alatt tartani az államháztartás hiányát. Ehhez azonban a mai ismereteink szerintinél nagyobb fiskális megszorításokra lesz szükség. A monetáris politikában viszont arra lehet számítani, hogy a március után felálló új összetételű Monetáris Tanács döntéseiben nagyobb súly helyeződik a növekedés serkentésére, mint az MNB elsődleges feladatának, a forint vásárlóerejének megőrzésére".
A szakemberek szerint a munkaerőpiac feszültségei csak kevéssé enyhülhetnek. A kormány vélhetően továbbra is mindent megtesz majd a közfoglalkoztatás bővítésére, melynek azért keresleti korlátai lesznek. A munkanélküliség a szerintük nem fog érdemben csökkenni a némileg bővülő foglalkoztatás ellenére sem. A munkahelyvédelmi akciótervvel kapcsolatban úgy vélik, "elvileg alkalmas a foglalkoztatás bővítésére, ám gyakorlatilag éppen az unortodox gazdaságpolitikával alakult ki olyan általános gazdasági környezet, amely visszatartja a vállalkozásokat tevékenységük kiterjesztésétől. Hiába enyhíti a kormány a foglalkoztatás terheit, ha döntéseivel másoldalról piacromboló, vállalkozásriasztó körülményeket generál". Jövőre az aktivitási ráta meghaladhatja az 57 százalkékot a 15-74 évesek körében, ám a foglalkoztatási ráta nem fog jelentősen növekedni.
"A beruházások zuhanása is mérséklődhet; a kedvezőbb külpiaci körülmények és az uniós források gyorsított felhasználásának kényszere, továbbá a parlamenti választások közeledte adhat lendületet az állótőke-fejlesztéseknek" - olvasható a dokumentumban. "A válságadókkal sújtott területeken sem javulnak érdemben a fejlesztési kilátások az adók kivezetése ellenére sem. Az esztendő egészében enyhén mérséklődő beruházási szintet prognosztizálunk, lefelé mutató kockázatokkal". A kiskereskedelmi forgalom visszaesése pedig kb. egy százalékponttal mérséklődik 2012-höz képest a háztartások relatíve jobb jövedelempozíciójából és az elhalasztott keresletekből adódóan.
Úgy vélik, 2013-tól már a Mercedes mellett belépnek az Audi és az Opel pótlólagos termelőkapacitásai is. Így összességében a kivitelünk euróban számolt emelkedése jövőre eléri a 8 százalékot, amiben tovább nő az autóiparhoz kapcsolódó termékek aránya, s ekként külpiaci értékesítésünk még inkább kitett lesz a járműipar konjunktúra-alakulásának. Az import növekedési üteme elmarad az exportétól, s a külkereskedelmi mérleg aktívuma tovább emelkedik.
"A visszaesésből növekedésbe összességében a külső piacok lendíthetik át a magyar gazdaságot, a belgazdaságban legfeljebb pangás várható. Az esztendő átlagában 0,9 százalékosra tesszük a GDP emelkedését, amihez lefelé mutató kockázatokat kapcsolunk".
mfor.hu